Münih Gezilecek Yerler

Münih Gezilecek Yerler | Münih Gezi Turu

Caddeleri, müzeleri ve sanat galerileri ile ünlü Münih'de keyifli zaman geçirebilirsiniz. Bu yazımızda Münih gezilecek yerler hakkında bilgiler vereceğiz.

service

Münih, Berlin ve Hamburg’dan sonra Almanya’nın en büyük üçüncü şehridir. Münih II. Dünya Savaşının merkezinde olması nedeniyle ağır hasar almış bir şehirdir. Toparlanma ve yenilenme süreciyle mimari, kültürel zenginliklerini korumuştur. Tüm bu özellikleriyle birlikte, bu yazımızda Münih gezilecek yerleri bulabilirsiniz.

Münih Gezilecek Yerler

Almanya’nın kadim şehri Münih, II. Dünya Savaşı sonrası toparlanma sürecini Wittelsbach Ailesi ile birlikte sağlamıştır. Siemens, BMW gibi markaların doğduğu yer olan Münih, misafirlerine gezip görecek birçok yer sunuyor. İşte Münih’te Gezilecek Yerler ile ilgili Münih Gezi Rehberi;

1- Nymphenburg Sarayı

Münih Gezilecek Yerler

Nymphenburg Sarayı, eski Bavyera krallarının yaz aylarında ikamet ettiği Barok mimari özellikleri yansıtan bir saray.

Mimari ve bahçe tasarımının örnek birleşimiyle dikkat çeken bu gösterişli yapı, Barok mimarinin önemli isimlerinden biri olan İtalyan mimar Agostino Barelli tarafından tasarlanmış.

Odalarında Barok Dönemden Klasisizm Dönemine kadar sanat eserleri sergilenen sarayı ziyaret edenler, Bavyera kralı II. Ludwig’in doğduğu yeri ve Kral I. Ludwig’in yaptırdığı dünyaca ünlü “Güzeller Galerisi”ni görebilirler.

Nymphenburg Sarayı ziyaretinizde Taş Salon’u, Güzeller Galerisi’ni, Fayton Müzesi’ni ve her biri ayrı sanat eseri olan heykellerle süslü ünlü bahçesini görmeyi unutmayın.

2- Münih Sarayı

Münih Gezilecek Yerler

Münih Sarayı, mimarisiyle, 130 odası ve 10 avlusuyla görkemli bir yapı. Sarayda 1508 yılından, 1918 yılına kadar Bavyera’nın dükleri, prensleri ve kralları yaşamış. 1385’te şehrin kuzeydoğusunda bir kale olarak inşa edilen yapı, yüzyıllar içerisinde yapılan eklemelerle muhteşem bir saray haline gelmiş.

Münih Sarayı ziyaretinizde, Münih Sarayı Müzesi’ni ve her biri sanat eseri gibi süslenen galeri ve koridorları incelemeyi unutmayın.

3- St. Peter’s Church

Münih Gezilecek Yerler

Münih gezilecek yerler listesinde bulunması gereken bir diğer yer St Peter’s Kilisesi. Münih’in en eski kilisesi olan St Peter’s Kilisesi 1158 yılında yapılmış. 1327 yılında büyük yangında kule hariç kilisenin her yeri yanmış ve kilisenin yerine gotik bir yapı yapılmış. 17.yy da Rönesans tarzına göre tek külahlı kule yapılmış fakat burası 2. Dünya Savaşında savaşta bombalanmış ve ciddi zarar görmüş.

Kilisenin 91 metrelik (299 ft) kulesi “Alter Peter” (Eski Peter) olarak biliniyor. Münih’in simgelerinden Peter’s kilisesinin kulesine merdivenlerle çıkarak nefis Marienplatz manzarasını seyredebilirsiniz.

St. Peter’s Kilisesi Kule Giriş Ücreti: 5 Euro

4- Yeni Belediye Binası

Münih Gezilecek Yerler

Münih Belediye Binası’nın tarihi: 100 yıl önce inşa edilmiş etkileyici bir zil saati bulunuyor. İnsanlar canlı çalan çanları dinlemek için burada toplanıyor. Glockenspiel zil çalıyor ve onunla birlikte burada inşa edilen gerçek boyutlu kuklalar eski Bavyera enstrüman müziğiyle dans ediyor.

Yeni Belediye Binasında bulunan 32 figür, (18. yüzyıldan kalma) geçmişteki Bavyera olayını yeniden canlandırıyor. Gösterinin sonunda, glockenspiel’in tepesinden altın bir kuş ötüyor. Bu muazzam gösteriyi görmenizi tavsiye ederiz.

5- Olimpiyat Parkı

Münih Gezilecek Yerler

Münih Olympiapark, Münih’te düzenlenen 1972 Yaz Olimpiyatları için inşa edilmiştir. Aynı mekan şimdilerde konserler veriyor, spor müsabakaları düzenliyor, festivaller düzenliyor. Yüzme salonu ve buz pateni pisti halk ziyaretleri içindir. Sadece bulutsuz bir günde, stadyumu çevreleyen Münih Alpleri’nin manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

6- Münih BMW Müzesi

Münih Gezilecek Yerler

Olimpiyat stadyumunun hemen yanında BMW Welt bulunuyor. Bu özel BMW araçları, cam ve çelik, spiral şekilli bir vitrinin içine yerleştirilmiş. BMW Welt bir araba gösteri alanıdır ve BMW otomobil tarzını seven insanlar burayı mutlaka ziyaret etmelidir.

Hala burada ne yapacağını merak ediyor musun? BMW motosikletinin üzerinde fotoğraf çekinebilirsiniz, BMW otomobil teknolojisiyle dolu araçların üretim yerini inceleme keyfini çıkarabilirsiniz.

Aile ve çocuklu seyahat edenlerin burada yapacak çok şeyi var. Çocukların arabalara karşı ilgi ve alakaları yüksek olduğundan, araba mühendisliği hakkında bilgi edinmelerine ve çocuklar için BMW atölye çalışmalarına katılmalarına yardımcı olabilecek rehberli BMW turu bulunuyor. Ailecek bu tura katılabilirsiniz.

7- İngiliz Bahçesi

Münih Gezilecek Yerler

Münih gezilecek yerler listemizde, Münih’in en popüler yerlerinden İngiliz Bahçesi’ni gezmenizi tavsiye ediyoruz. Dünyanın en büyük şehir parkları arasında yer alan İngiliz Bahçesi yemyeşil bahçesiyle ve Münih gezi turunuz için boş zamanlarınızı değerlendirmeniz için mükemmel bir yer.

Münih, İngiliz Bahçesi’ne yakın konumda bulunan gölete gidebilir, kayıklarla gezinebilirsiniz. Aynı zamanda park içerisinde ki ahşap yollarda yürüyebilir doğanın tadını çıkartabilirsiniz.

İngiliz bahçesi kafe işletmesinde,  bir şeyler yeyip içebilirsiniz. Burada, ördek denilen su bisikleti kiralayabilir veya ormanlık yollarda gezinebilirsiniz. İngiliz Bahçesine gelmişken Münih’in Eisbach nehri üzerindeki ünlü kentsel sörf noktasını da ziyaret edebilirsiniz.

8- Münih Hellabrunn Hayvanat Bahçesi

Münih Hellabrunn Hayvanat Bahçesi

40 hektarlık oldukça büyük bir alanda yer alan Münih Hellabrunn Hayvanat Bahçesi, Avrupa’nın en iyi 5 hayvanat bahçesinden biri olarak biliniyor. Daha çok çocuklarla Münih’i ziyaret eden ailelerin tercih ettiği bir cazibe merkezi olsa da, her yaştan turistin göz atabileceği bir yer.

1911 yılında kurulan bu hayvanat bahçesi, Alpaka develeri, kutup ayıları, Güney Amerika deniz aslanları ve zürafalar gibi birçok hayvan çeşidine ev sahipliği yapıyor. Ayrıca çocukların keçileri besleyebileceği küçük bir alanda bulunuyor. Yeteri kadar zamanınız varsa, Hellabrunn Hayvanat Bahçesi’ni de Münih gezilecek yerler listesine eklemeyi düşünebilirsiniz.

9- Allianz Arena

Münih Gezilecek Yerler

Almanya’nın, Bundesliga Futbol ligi takımlarından Bayern Münih‘in stadı olan Allianz Arena, 2005 yılında Münih olimpiyatları için yapılarak açılmış bir stattır. Eğer vaktiniz olursa bu teknoloji harikası stadı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Allianz Arena’yı rehberli tur eşliğinde de gezebilirsiniz. Bu turlar 20 kişilik olup soyunma salonları, konferans alanı, çıkış tüneli, saha zemini ve Bayern Münih kupa salonu gibi bölümler gezdiriliyor. Tur için kişi başı giriş ücreti 18 Euro olan stadyum, Münih’in en gözde yerlerinden birisidir.  Burada fotoğraf çekinebilirsiniz.

Münih hakkında merak edilenler

♥ Münih neyiyle ünlü?

Münih, Almanya’nın en büyük şehirleri olmasının yanı sıra, çarpıcı ortaçağ mimarisi nedeniyle tüm dünyada ünlüdür. Şehir bu eski çekiciliği korumuş ve modern bir dokunuşla güzelce harmanlamıştır.

Şehir aynı zamanda her yıl Ocak ayında festivaller için şehre akın eden bira tutkunlarının da rağbet ettiği bir destinasyon. Ayrıca, Münih’in kültürel ortamı genellikle çok beğenilir ve şehirdeki müzeler genellikle Almanya’nın en iyi müzeleri olarak kabul edilmektedir.


Münih’te kaç gün geçirmeliyim?

Münih’in tüm muhteşem yerlerine göz atmak istiyorsanız, bunu yapmak için 4 gün makul bir süre. Bununla birlikte, sadece birkaç gün içinde şehrin birçok cazibe merkezini de keşfedebilirsiniz.


Münih Güvenli mi?

Münih, Almanya’daki en güvenli şehirdir. Şehirde şiddet içeren suçların oranı son derece düşüktür. Geceleri şehri özgürce gezebilirsiniz ve cana yakın insanlar sizi evinizde hissettirir. Bununla birlikte, küçük hırsızlık vakaları haber olmadığı için dikkatli olmak her zaman en iyisidir.


Münih’ten ne almalıyım?

Münih’te küçük bir alışveriş deneyimi yaşamak istiyorsanız sizi uyaralım çünkü kendinizi çabuk kaptıracaksınız. Ve Münih pazarlarından seçilecek harika şeylerin sınırı olmadığı için sizi suçlamıyoruz. İşte Münih’ten almanız gereken birkaç şey:

  • Heilemann Çikolataları
  • Giyim Ürünleri ve Aksesuarlar
  • Brotzeit (Badem Ezmesi Aranjmanı)
  • Zencefilli Kurabiyeler
  • Eilles Çayı
  • Alman Kesimi Panolar ve Mutfak Gereçleri

Münih’teki insanlar İngilizce biliyor mu?

Almanya’da büyük bir şehir olan Münih’te iki dilli veya birden fazla dil konuşabilen birçok insan var. İngilizce ile idare edebilirsiniz ama şehrin sokaklarında gezerken yanınızda bir Almanca konuşma kılavuzu bulundurmanız önemlidir. Google çeviri iyi çalışıyor olsa da, şehrin her köşesinde tamamen internet hizmetine güvenemezsiniz.


Münih – Berlin treni ne kadar sürüyor?

Berlin ile Münih arasında çalışan yaklaşık 19 tren vardır. Bu trenler süper hızlı ve şehirler arası seyahat etmek için harcayacağınız ortalama süre 7,5 saat civarında.


Münih’te nasıl gezilir?

Toplu taşıma, Minich şehri içinde seyahat etmenin harika bir yoludur. Münih’in dış mahallelerine ulaşmak için bir U-Bahn veya tramvay bulamadığınızda, otobüs hatları imdadınıza yetişiyor.


Münih Gezilecek Yerler Haritası

Google Mapste görmek için tıklayın

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
hayran
Hayran
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezitravels.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!