Hawaii Volkanları

Hawaii’nin Kızgın Volkanları: Patlamaya Hazır Hawaii Yanardağları

Son yüzyılda, gezginlerin Hawaii'deki amacı plajlar değil, Hawaii’nin kızgın yanardağlarıydı. Biz de, dünyanın başlangıcına, Hawaii’nin volkanlarına yol aldık.

service

HAWAII’deyiz. Ama çiçekten kolyeleri ve kışkırtıcı gülüşleriyle siyah saçlı Hawali kızlarının peşinde, okyanus mavisine dalmaya gelmedik bu kez. Ateş kürenin öfkesini seyretmek istiyoruz.

Bu yazımızda, Hawaii volkanları, Hawaii Yanardağları milli parkı, Hawaii ulusal park deneyimlerimizi ve bu oluşumlarla ilgili tarihi sırları öğreneceksiniz. Hazırsanız, Ateş kürenin öfkesi: Hawaii’nin kızgın yanardağlarını anlatarak başlayalım…

Hawaii’nin Kızgın Yanardağları

98 yaşındaki ‘Hawaii Yanardağları Ulusal Parkı’ 70 milyon yıllık bir doğal yapının önemli bir bölümünü kuşatır.

Devasa bir hat üzerinde dizilen bu adalar ve deniz dibi kraterleri, tek bir küçük sıcak noktadan yükselen volkanik püskürmelerle meydana gelmiş.

Erimiş kayanın küçük bir çatlağı yeryüzünün derinliklerinden yukarıya doğru yolunu zorlar ve bir ya da birkaç volkanik yarığı besler.

Her ada, yavaşça bu mağma kaynağı üzerinde büyür ve Pasifik tabanının tektonik hareketleriyle kuzeybatıya taşınır. Daha yaşlı adalar da aşınarak batar.

Bugün Hawaii bu zincirdeki en genç adadır ve sıcak noktanın üzerinde konuşlanmıştır. Güneydoğuya doğru genişleyen Loihi Denizdibi Krateri belki de en yeni Hawaii Adası olabilir. Tabii ki onbinlerce yıl sonra…

Hawaii Volkanları

Hawaii Ulusal park, dünyanın en aktif yanardağlarından olan Mauna Loa ve Kilauea yanardağlarına ev sahipliği yapar. Bu yanardağlardan çıkan lavlar tepeden aşağıya inerek denize ulaşırlar. Bu nedenle parkın görünümü günden güne değişir. Lavlar sonucu oluşan çok ilginç yer şekilleri bilim adamlarının ilgisini çeker.
Hawaii Volkanları

Volkanlar cennetinde, ziyaretçiler adımlarını büyükbir dikkatle atıyorlar. Adaya , Volkanlar cennetinde, ziyaretçiler adımlarını büyük bir dikkatle atıyorlar. Adaya gelenler,volkan lavlarının yarattığı sayısız şekli, kendi gözleriyle görmek istiyorlar. Katı, eğri büğrü yüzeylerden yumuşak, akışkan ip gibi dokulara kadar…

St. Helens Dağı ya da Krakatau tarzı bildik volkanlar gibi tepeden püskürmüyor, koni şeklinde de akmıyor. Kalkanlı volkan patlayarak değil, genişleyerek büyüyor.

Mauna Loa ve Kilauea, havai fişek gibi. Düzenli olarak patlıyor, lav ırmaklarını fışkırtıyor. Alev perdesini fırlatıyor, ama afet yaratmıyor. O nedenle ateşi ve volkanların öfkesini, parkın içinde belirli noktalardan rahatça seyredebiliyorsunuz.

Hawaii Volkanları Tarihi

İlk Batılı, İngiliz misyoner William Ellis ve Amerikalı Asa Thurston, 1823’te Kilauea Hawaii yanardağını ziyaret etti. Ellis, patlayan yanardağ hakkındaki ilk izlenimini şu şekilde anlatıyor:

“Gözlerimizin önünde inanılmaz, hatta ürkütücü bir manzara belirdi. Durduk ve korkudan titredik. Sürpriz ve korku bizi birkaç dakika zincirledi ve heykeller gibi hareketsiz kaldık, gözlerimiz aşağıdaki uçuruma perçinlendi. “

O zamandan beri milyonlarca turist, akkor halindeki lav akıntılarının hareketini izlemek için Hawaii Volkanları Milli Park’ı ziyaret etti. Çok sayıda patlama ve lav akışı, hem uzmanları hem de bilim adamlarını ve sıradan gezginleri buraya çekiyor.

Hawaii Volkanları

Hawaii Volkanları Milli Parkı

Hawaii Volkanları Milli Parkı, (Hawaiian Volcanoes National Park) ülkenin güneydoğu kıyısındaki Big Island‘da yer alıyor.

İklim ve doğa koşulları, yükselip alçalmalar, kıyıya ya da lav akışına yakınlık gibi koşullar nedeniyle değişiklik gösteriyor. Lav püskürmelerinin olduğu yerler hayli sıcak.

Kıyıda güçlü bir rüzgâr hâkim. Deniz sıcaklıkları gün ve gece farkına göre değişiyor. Geceleri hafif yağış görülüyor.

Hawaii Volkanları

Kilauea Kaldera’da sık görülen sağanaklar hava sıcaklığının yaklaşık 10 derece soğumasına neden olabiliyor.

Park, iki tane aktif volkanın yer aldığı bir alanda kurulu. Parkı gezmeden önce, volkan püskürmeleri sonucu oluşan duman ve lav parçacıklarının akciğer ve kalp rahatsızlıklarına yol açabileceğini unutmayın.

Lav akışı da öldürücü olduğu için, uyarı levhalarına kesinlikle uymanızı önereceğiz.

Bilmediğiniz yollara sapmayın, işaretlerin gösterdiği yollardan asla ayrılmayın. Parkta dolaşırken herhangi bir volkanik faaliyet hissettiğiniz ya da gördüğünüzde 967-7977 numaralı telefonu arayarak durumu bildirmeniz gerekiyor.

1980’de Hawaii Volkanları Ulusal Parkı, Uluslararası Biyosfer Rezervi statüsünü aldı ve 1987’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edildi. Parkın eşsiz volkanik manzaraları her yıl yaklaşık 3 milyon turisti kendine çekiyor.

Hawaii Volkanları Gezi Rehberi

Hawaii Ulusal Parktaki iki anayolu izleyerek, doğal parkın sırlarına erişebilirsiniz. Yağmur ormanları, çöl ve sülfür yataklarıyla dolu olan Kilauea Kaldera, Rim Drive Krateri’nin kalbinde bulunuyor.

Yolculuğa Kilauea Konuk Merkezi‘nden başlayın. Merkezde adanın jeolojik, doğal ve kültürel tarihini anlatan belgesel filmi izleyerek Hawaii ve volkanları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Hawaii Volkanları Parkı’nda konaklama

Parkın içinde, kamp yerini ve kraterin etrafında kümelenmiş küçük barakaları saymazsak sadece tek bir konaklama yeri var: Volcano House Oteli (967-7321). Otel daima kalabalık. Özellikle de restoranı günlük turlara çıkan gezginlerin uğrak yeri.

Thomas Jaggar müzesi

Kilauea’nın biraz ilerisinde, kuzeydoğuya doğru arabayla kısa bir mesafede Thomas A. Jaggar Müzesi’ni (967-7643) göreceksiniz. Müzede çeşitli jeolojik buluntuları inceleyebilirsiniz.

thumbnail
Gözden Kaçmasın
Yeraltının Labirentleri: Gizemin peşindeki mağaracılar

Hawaii Volkanları

Rim Drive krateri

Rim Drive Krateri boyunca, parkın doğal güzelliklerini görebileceğiniz ilginç yerlerle karşılaşacaksınız. Ka’u Çölü, “aa” ve “pahaehoe” lav madeninin çorak ülkesine giden yolun başlangıcıdır. Volkanik küllerde gezinirken, tahminen 18. yüzyıla ait olduğu sanılan Hawaii’li savaşçıların ayak izlerine rastlayabilirsiniz.

Hemen yakındaki Güneydoğu Çatlağı’nda önemli bir fayı ve eskiden yoğun bir lav akışının olduğu bölgeyi göreceksiniz. Levhalarda yazılı tarihlerden, lav akışının hangi dönemlerde meydana geldiğini öğrenebilirsiniz.

Hawaii Volkanları

Nefes sorunu olanlar dikkat!

Kilauea Kaldera’yı kesen Halema’uma’u Yolu’na solunum sorunu olanlar gitmemeli. Keanakakoi’nin ötesinde son derece gözde bir yer olan Devastation Trail uzanıyor. Pu’u Pua’i’nin sonundaki kısa yolda “Küçük Kilauea”nın 1959’da patlamasından sonra kendini yenileyen ormanı görebilirsiniz. Lavların içine bakmak için Tree Fern ve Ohia’a Forest’a doğru gitmelisiniz.

Pu’u O’o Yanardağı

Ormanların karşısında Thurston Lav Tüneli’ni bulacaksınız. Kıyıdan 1200 metre alçalan Krater Yolu Zinciri, Kilauea’nın aktif haldeki Doğu Çatlağı Bölgesi’nin ve çukur kraterlerin olduğu, son zamanlarda püskürmeye başlayan Pu’u’O’o Yanardağı’nın olduğu yoldur. Yanardağa ne kadar yaklaşabileceğinizi park görevlilerine sormanızda yarar var.

Hawaii Volkanları

Tarihöncesinden kalma taş resimler

Hilina Pali Yolu’ndan başlayan engebeli yol, Ka’u Çölü’ne; oradan Krater Zinciri Yolu da siyah, rüzgârlı tepelere ulaşıyor. Patikayla Pu’U Loa’ya, petroglif alanına gidip adalıların tarihöncesinden kalma taş resimlerini görebilirsiniz.

Hawaii Kamp yerleri

Hilina Pali Yolu parkın iki serbest kamp yerine giden yoldur. Ancak bu kamplardan Kipuka Nene daha az kullanılıyor, çünkü sonbahar ve kışın kapalı.

Yolun sonunda bir danışma merkezi karşınıza çıkacak. Rim Drive Krateri’nin kuzeyinde başka bir kamp yeri olan Namakani Paio’yu göreceksiniz. Rezervasyon yaptırmadan çadır kurabilir ya da küçük barakaları da kiralayabilirsiniz (967- 7321).

Bölgedeki yol, Mauna Loa’nın 4110 metrelik zirvesine ulaşmanın tek yolu. Tırmanmak için deneyim gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

thumbnail
Gözden Kaçmasın
Afrika’nın Kuzeyi Marakeş’teyiz: Albenili bir çöl kentindeyiz!

“Park Dışında”

Volcano köyü, parka en yakın yerleşim birimi. Köyde çeşitli dükkânlar ve lokantalar bulabilirsiniz. Kalınacak yer konusunda, birinci sınıf Kilauea Lodge (967-7366) ve Hale Ohia Cottages’dan (967-7986) küçük barakalara kadar değişik seçenekler var. Kalınacak yerlerin listesini de parktan alabilirsiniz.

Hawaii Parkıyla ilgili notlar

Parktaki her şey federal yasa tarafından korunuyor. Lütfen herhangi bir taşa dokunmayın, koparmayın ya da yerlerini değiştirmeye çalışmayın.

Aynı durum taş resimler, kum ve bitkiler için de geçerli. Hawaii’ye özgü bir kuş türü olan ve nesli tükenme tehlikesi altında bulunan “nene”yi beslemeyin; çünkü kuşlar, insanlara alışmaya başlayınca trafik kazalarına kurban gidebiliyor.

Tepki Ver | _a_rm_1
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
_a_rm_
Şaşırmış
0
hayran
Hayran
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezitravels.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!