Gaziantep'in turistik meşhur yerleri

Gaziantep’te mutlaka görülmesi gereken 10 yer

Gaziantep'in kültürü, tarihi ve yeme içme mekanlarıyla UNESCO gezilecek yerler listesinde bulunuyor. İşte Türkiye'nin en kalabalık dokuzuncu şehri olan Antep'in görülmesi gereken turistik ve meşhur yerleri listesi…

service

Türkiye’deki gastronomi şehirlerinin başında yer alan Gaziantep, tarihi, müzeleri ve gezilecek meşhur turistik yerleriyle tam bir turizm şehri. Gaziantep’in en güzel yemeklerini tattıktan sonra yediklerinizi sindirip tekrar tatlı ve kebap yiyebilmeniz için birbirinden güzel gezilecek turistik yerler listesi hazırladık. Bu yazımızda Antep’in meşhur yerlerini keşfedeceksiniz.

Gaziantep’in Meşhur Yerleri

Gaziantep’in meşhur yerleri ve turistik yerleri listemiz Gaziantep gezinizde sizlere rehberlik edecek. Yazımızın sonunda Gaziantep yeme içme yerleri ve gezilecek yerlerinin haritasına ulaşabilirsiniz. İşte Gaziantep’in turistik meşhur yerleri listesi…

Gaziantep'in turistik meşhur yerleri

1. Şahinbey Milli Mücadele Müzesi

Gaziantep’te gezilecek meşhur yerler arasında burayı birinci sıraya alıyoruz. Gerçekten tüylerinizi diken diken yapabilecek bir müze. Milli mücadele sırasında şehrin yaşadığı zorluklara ışık tutan bu sığınak, Antep’in gazi unvanı almasına vesile olan bir yerdir. Tüm yaşananları, bal mumu heykelleri ve ortam sesleriyle canlandırarak bizi o günlere götüren müzede, milli mücadele rol oynamış Antep halkının mücadelesini birebir görmüş olacaksınız.

Gaziantep'in turistik meşhur yerleri

2. Gaziantep Kalesi

Türkiye’de varlığını sürdürebilen nadir kalelerden olan Gaziantep Kalesi, Antep’in en meşhur meydanlarındandır. Turistlerin akın ettiği bölge, bakırcılar, kebapçılar ve meşhur baklavacılarla dolup taşıyor. Gaziantep kalesi ayrıca kurtuluş mücadelesi döneminde de aktif rol oynamıştır. Bunun için kalenin Antep için ayrı bir önemi bulunmaktadır. Kaleye giriş ücretsiz. Kış aylarında 08.00-17.00, yaz aylarında ise 09.00-19.00 saatlerinde gezebilirsiniz.

3. Bakırcılar Çarşısı

Gaziantep’e gelip yemekleri tatlıları yemişiz. Bakırcılar çarşısına uğramazsak olur mu? Olmaz. Hanlar bölgesinde yer alan çarşıda geleneksel Antep el sanatlarını görebilir, geçmişten bugüne gelen bakır işleme zanaatını burada bulabilirsiniz. Ayrıca çarşı içerisinde yöresel baharat ve yemeni gibi birçok Antep’in meşhur hediyeliklerine ulaşabilirsiniz.

Gaziantep'in turistik meşhur yerleri

4. Hamam Müzesi

“Antep’in hamamları sallanır kül hanları” Sıra geldi Antep hamam müzesine. Gaziantep kalesine yakın konumda olan müzede, Osmanlı hamam kültürüne dair esintileri hissedeceksiniz. Balmumu heykelleri ile hamamın tarihi anlatılırken, birçok hamam tarihi eseri de bu müzede sergileniyor.

5. Zeugma Mozaik Müzesi

Zeugma Mozaik müzesi, şehrin en önemli turistik noktalarından biri. Özellikle yabancı turistle dolup taşan mozaik müzesi dünyanın en büyük ikinci mozaik müzesi.

Gaziantep'in turistik meşhur yerleri

6. Oyuncak Müzesi

Yalnız çocuklar için değil her yaştan insanların ilgisini çeken müzede geçmişe dair oyuncak koleksiyonları yer alıyor. 1700’lü yıllardan günümüze kadar bir sürü oyuncağın sergilendiği müze Gaziantep’te gezilecek meşhur yerler arasında yer almakta. Pazartesi hariç her gün 08.30-17.30 saatlerinde ziyaret edebiliyorsunuz. 7 yaşın altındaki çocuklara ve 65 yaş ve üstüne ücretsiz.

7. Hanlar

Tarihte, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde etkin bir işleyişi olan Antep hanları, şehrin mimarisi için gözde yerlerden. Toplamda 31 han olan şehirde bunların birçoğu zarar görmüş olsa da hala aktif olanlarda mevcut. Bunlar sırasıyla; Şıra Hanı, Tuz Hanı, Emir Ali Hanı, Anadolu Hanı, Kürkçü Hanı, Belediye Hanı, Elbeyli Hanı, Yeni Yüzükçü Hanı, Tütün Hanı, Hacı Ömer Hanı, Millet Hanı ve Yeni Han. Mutlaka bir iki tanesine uğrayıp bu tarihi mimariyi görün deriz. Özellikle de Millet Hanı’nda her gün saat 14.00’de baklava yapımını izleyebilir, Bakırcılar Çarşısı içindeki Tütün Hanı da oldukça otantik tasarlanmış turistik bir yer olarak göze çarpıyor.

Gaziantep'in meşhur yerleri

8. Gaziantep Botanik Bahçesi

2009 yılında faaliyete giren Gaziantep Botanik bahçesi, yemyeşil manzarası ile ziyaretçilerini bekliyor. Özellikle bahar mevsiminde cıvıl cıvıl olan bahçe, fotoğraf ve manzara sevenlerin vazgeçilmez noktası haline gelmiş durumda. Yolunuz düşerse burada nefes alabilir, kaldığınız yerden antep gezilecek yerler listenize devam edebilirsiniz.

9. Yesemek Açık Hava Müzesi

Gaziantep’in UNESCO listesinde yer alan Yesemek Açık Hava Müzesi’nde, ağırlıkları ortalama 5-8 ton arası değişkenlik gösteren çeşitli figürler sergileniyor. 518 heykelin taslak olarak yapıldığı müzenin tarihi 3 bin yıl öncesine dayanıyor. 1800’lü yıllarda ilk defa keşfedilen açık hava müzesi her yıl binlerce yerli, yabancı turisti çekmeyi başarıyor.

Yesemek Açık Hava Müzesi ve Heykel Atölyesi, İslâhiye ilçesinin 22 km. Güneydoğusunda, Yesemek Köyü’nün Karatepe sırtlarında yer almaktadır.

Antep'in meşhur yerleri

10. Gaziantep Mutfak Müzesi

Gaziantep mutfak kültürünü tanıtmayı amaçlayan Emine Göğüş Mutfak Müzesi, Gaziantep mutfağında kullanılan araç ve gereçlerin teşhir edildiği ve unutulmaya yüz tutmuş yöresel yemeklerin görseller halinde sergilendiği Mutfak Müzesi, Türkiye’de kurulmuş ilk mutfak müzesi olma özelliğine de sahiptir.

Gaziantep'in turistik meşhur yerleri

Gaziantep mutfak müzesi giriş ücreti; öğrenciler ücretsiz giriş yapabiliyor. Siviller 5 TL ödeyerek geçiş sağlıyor. Kredi ve banka kartlarının temassız özelliğiyle turnikede geçiş sağlanabiliyor. Mutfak müzesi; hamam müzesine, kaleye ve diğer tarihi alanlara yakın. Müzede, Antep yöresel yemekleriyle ilgili bilgiler antika mutfak eşyaları mevcut. Küçük ama Şirin bir müze, iki kattan oluşuyor.

Biz bu yazımızda Gaziantep’in görülmesi gereken 10 yerini kaleme aldık fakat daha uzun listeye sahip kaynaklar da planınızı oluştururken işinize yarayabilir. Enuygun.com sitesindeki 77 maddelik Gaziantep’te gezilecek yerler yazısından da faydalanarak rotanıza daha fazla durak ekleyebilirsiniz.

Gaziantep Gezilecek Yerler Haritası

Haritayı yakınlaştırarak ve büyüterek kullanabilirsiniz.

Gezilecek Yerler

1.      Gaziantep Savaş Müzesi

2.      Bakırcılar Çarşısı

3.      Zincirli Bedesten

4.      Gümrük Hanı

5.      Kaleoğlu Mağarası

6.      Gaziantep Kalesi

7.      Hamam Müzesi

8.      Panorama Müzesi

9.      Tarihi Naip Hamamı

10.   Zeugma Mozaik Müzesi

11.   Rumkale

12.   Gaziantep Emine Göğüş Mutfak Müzesi

13.   Tarihi Bey Mahallesi

14.   Atatürk Müzesi

15.   Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi

16.   Kurtuluş Cami

17.   Antep Elmacı Pazarı

18.   Botanik Bahçesi

 

Yeme-İçme

1.      Metanet Lokantası

2.      Katmerci Zekeriya Usta

3.      Kebapçı Halil Usta

4.      İmam Çağdaş

5.      Tahmis Kahvesi

6.      Ciğerci Ali Haydar Usta

7.      Recep Usta Dürüm

8.      Çulcuoğlu Et Lokantası

9.      Papirüs Cafe

10.   Gramofhan Antique Book Shop Cafe

11.   MSM Lokantası

12.   Bayazhan Restaurant

13.   Aşina Gaziantep Mutfağı

14.   Koçak Baklava

Gaziantep’te nerede ne yenir ve Gaziantep’te hediyelik ne alınır sorularının cevaplarına linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Tepki Ver | hayran1
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
1
hayran
Hayran
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezitravels.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!