Türkiyede Gezilecek Yerler

Türkiye Gezilecek Yerler Sıralaması 10 Yer

Dünya genelinde Türkiye denince akla turizm şehirleri geliyor. Bu yazımızda Türkiye'de gezilmesi gereken 10 yeri sizler için derledik. 

service

Türkiye’de gezilecek yerleri merak ediyorsanız bu yazı sizlere rehberlik edecek ve Türkiye gezi rotanızı oluşturmanıza katkı sağlayacak. Tarih boyunca bir çok medeniyete ev sahipliği yapan Türkiye coğrafyası, görsel güzelliklerinin yanında tarihi ve insanı özellikleriyle de popülerdir. Bunca güzelliği bulunan ülkeyi 10 yer ile sıralamak mümkün değildir. Fakat hazırladığımız öne çıkan turistik bölgeler, gezileriniz için sizlere ilham verecektir.

Kapadokya – Nevşehir

Kapadokya, Türkiye

Kapadokya Nevşehir iline bağlı olsa da, Kayseri, Niğde, Aksaray şehirlerini içine almaktadır. Araştırmalara göre 50 milyon yıl önce Hasan Dağı, Erciyes Dağı ve Güllü Dağı’ndan püsküren kül ve lavların oluşturduğu toprak tabakasının, rüzgar ve yağmurlarla aşınmaya bağlı olarak nevi şahsına özel görüntüsüne sahip bir bölgedir.

Kapadokya’da balon turlarına katılabilir, gün boyu eşsiz kapadokya manzarsını seyredebilirsiniz. Yer altı şehirlerini gözlemleyebilir, bu bölgenin medeniyet tarihi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca gelen herkesin deneyimlediği çömlek yapım atalyöesinde (Avanos’ta) çömlek yapmayı deneyimleyebilirsiniz.

Nemrut Dağı – Adıyaman

Nemrut Dağı, Türkiye

Türkiye’de gezilecek yerler arasında gitmenizi mutlaka tavsiye ettiğimiz Unesco tarafından koruma altına alınan Nemrut dağı bulunmaktadır.  Gerek uygarlık tarihi gerek burada bulunan heykelleri medeniyet tarihi açısından izleyebilir gün batımı keyfini tarih kokak bu bölgede izleyebilirsiniz.

Pamukkale – Denizli

Pamukkale Travertenleri yalnız ülkemizin için değil dünya da gezilmesi gereken yerlerden bir tanesi. UNESCO tarafın da tarihi miras olarak belirlenen bu bölgeye her sene yüzbinlerce yerli, yabancı turist gelmektedir.

Travertenlerin olduğu bölgeye turizmi desteklemek amacıyla oteller ve yollar yapılmış. Bu yapılanların travertenlere zarar verdiği anlaşılınca kapatılmış. Beyaz görüntünün kara bir bulut almaması için alınmış bir önlem. Travertenlere girişte yine bu açıdan önlem için, ayakkabı veya terliklere giriş sağlanmıyor. Büyük, küçük havuzlar bulunan Pamukkale Travertenlerinde ki havuz içerisinde sular doğal ve şifa kaynağı. Havuzlara girmek serbest. Yazın bu havuzlara girip serinlerken şifalı su ile de vücudunuza zindelik verebilirsiniz.

Yedi Uyuyanlar Mağarası – Mersin

Yedi uyuyanlar mağarası, hikayesinde ki efsane sebebiyle her sene birçok turist tarafından gezilmektedir. Mersin, Tarsus bölgesi içerisinde Dedeler Köyü’nde bulunan mağaranın diğer adı Eshab-ı Kehf’dir.

Putlara tapılan bir dönemde bu inancı reddeden altı gencin sığınak olduğu bir mağaradır. Bu gençler putlara tapmayı reddedip tek bir yaratıcıya inanmışlardır. Dönemin hükümdarı tarafından tespit edilen bu durum, gençlere zulm olmuştur. Ama gençler inançlarından vazgeçmemiş, bölgeden ayrılarak mağara arayışı içerisine girmişlerdir. Efsanye göre bu mağarada inançlarını özgürce ve gizlice yaşamışlardır.

Uzungöl – Trabzon

Uzungöl, Türkiye

Gezilecek yerler sırasında birçok kişinin sosyal medya da resimlerine vakıf olarak ‘Bir gün şuraya gitmek lazım. Manzaraya karşı bir çay içmek lazım’ dediğini Trabzon, Uzungöl’ü inceliyoruz.. Manzaranın ortasında ağaçların yansıdığı durgun bir göl bulunmaktadır. Trabzon’a 99 kilometre uzaklıkta bulunan Uzungöl, Çaykara içerisinde bulunmaktadır. Deniz seviyesinden yaklaşık 1100 metre yükseklik bulunmaktadır. Uzungöl civarında bulunan Şerah köyü, yöresel yemekleri ve ahşap evleriyle bu bölgenin dünya turizmine açılmasına sebep olmuş.

Yedigöller – Bolu

Yedigöller, Türkiye

Yedigöller Milli Tabiat parkı olarak 1965 yılında koruma altına alınmıştır. Park’ın içerisinde pek çok doğal güzel bulunmaktadır. Ama en önemlisi tertemiz bir hava ile yüksek oksijden depolamak olsa gerek .

Yedigöller havzasında, yüzeysel akış olarak birbirine bağlı yedi adet göl bulunuyor. Bölgede birbirinden güzel bitki türleri ve 100’ün üzerinde kuş türü bulunmaktadır.

Tarihi Yarımada – İstanbul

Tarihi Yarımada, Türkiye

Nerede yaşarsanız yaşayın, İstanbul’un dillere destan güzelliği ve tarihi yerleri bakımından zenginliğini mutlaka duymuşsunuzdur. İstanbul, Tarih kokusunu içinize çekerek sizlere doyasıya bir gezi hazzı yaşatacaktır.

İstanbul’da nereler gezilmesi gerekir sorusuna cevap olarak; Sultanahmet Camii, Ayasofya, Yerebatan Sarnıcı, Mısır Çarşısı, Topkapı Sarayı, Gülhane Parkı, İstanbul Arkeoloji Müzesi diyebiliriz. Fazlası için İstanbul gezi rehberi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ayder Yaylası – Rize

Ayder Yaylası, Türkiye

Rize’ye 69 km mesafede Çamşıhemşin ilçesinin 19 km güneydoğusunda ve 1350 metre yükseklikte bulunan Ayder Yaylası, çam ormanları ve çimenlerle kaplı müthiş bir görsel güzelliktir. Ambarlık şelaleri, Yayla evleri ve Türkiye’nin en güzel balları ile ün salmış bir bölgedir.

Manavgat Şelalesi – Antalya

Manavgat, Türkiye

Manavgat bölgesinin en popüler gezilecek yerleri arasında Manavgat şelalesi bulunmaktadır. Bölge doğal güzellikleri bakımından zengin ve görsel açıdan içinizi kıpır kıpır yapacak bir bölgedir. Şelale’nin çevresinde yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır.

Kral Kaya Mezarları – Amasya

Amasya, Türkiye

Şehzadeler şehri olarak anılan Amasya, hem Osmanlı’da hem de daha önce ki medeniyetlere tanık olmuştur. Tarihin bilindik merkezlerinden biri Kral kaya mezarları, Amasya kalesinde düz bir duvar gibi dikine uzanan kayalar oyularak yapılmıştır. Amasya bölgemizde gezilecek yer olarak müzeler ve tarihi sergiler bulunmaktadır.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
hayran
Hayran
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Gezitravels.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!