Paris Gezi Rehberi

Paris Gezi Rehberi | Gezilecek 30 Yer!

Paris'e gitmeyi planlıyorsunuz, gezilecek yerleri ve Paris'in tüm gezi ipuçlarını merak ediyorsanız doğru adrestesiniz. İşte detaylar...

service

Eğer Paris’e gitmeyi düşünüyorsanız veya Paris’te ne yapılır? merak ediyorsanız doğru adrestesiniz. Gezi travels, değerli okurları için Paris gezi rehberi ve Paris gezilecek yerler listesini tüm ipuçlarıyla tek tek anlatıyor. İçeriğimizi beğendiyseniz lütfen en sonda ki “Yorum Bırak” bölümüne yorumlarınızı yazınız.

Paris şehri görsel ve gezi olarak gerçekten çok güzel bir yer. Paris’i olumsuz anlatanlar Paris’te iyi bir vakit geçirmemiştir. “Paris is always a good idea” cümlesi bile fazlasıyla Paris’te gezmenin ne kadar iyi bir aktivite olduğunu göstermektedir. Ancak Paris’e her dönem gitmek çokta iyi olmayabilir.

Hazırsak 2023 Paris gezi listemize direkt giriş yapalım. ?

Paris’e Ne zaman gitmeliyim?

Paris dünya turizminin başkenti olduğu için genellikle kalabalıkla boğuşmak zorunda kalabilirsiniz.  Eylül ile Mayıs ayları arası hariç!

Turistlerin daha az sıklıkta uğradığı bu dönemlerde nispeten daha sakin bir gezi yapabilirsiniz. İklim şartlarını da göz önüne alırsak Paris’e en iyi gidilecek aylar Ekim ve Nisan ayları diyebiliriz. Bu aylarda hem hava güzel hem de şehir kalabalığından daha az söz edebiliriz.

Paris Gezi Günleri

Bazı dönemlerde Paris gezi planınızı ertelemenizi tavsiye ediyoruz. Mesela Paris Moda Haftası gibi bir döneme denk gelirseniz şehirde fazlasıyla fuar olacağı gibi konaklama yerlerinde de yoğunluk olacaktır. Bundan dolayı şehirde konaklama sıkıntısı veya konaklama ücretlerinde ciddi artış görebilirsiniz.

Benzer şekilde Paris’in resmi tatil günleri de her yer kapalı olmaktadır. Bu keyfinizi bozabiliriz. O yüzden aşağıya Resmi tatil tarihlerini ekliyoruz.

Paris Resmi Tatil Günleri

 • 1 Ocak: Yılbaşı
 • 22 Mart ve 25 Nisan arası: Paskalya Pazartesisi
 • 1 Mayıs: İşçi Bayramı
 • 8 Mayıs: Zafer 1945
 • 20 Mayıs: Yükseliş
 • 30 Mayıs: Beyaz Pazartesi
 • 14 Temmuz: Bastille Günü
 • 15 Ağustos: Varsayım Günü
 • 1 Kasım: Tüm Azizler Günü
 • 11 Kasım: Ateşkes 1918
 • 25 Aralık: Noel Günü

Paris’de Ulaşım Nasıl?

Paris’de iki havaalanı bulunmaktadır. Ya Orly ya da Charles de Gaulle Havalimanına iniş yapacaksınız. Türkiye’de Parise gidecekseniz çoğunlukla uçaklar Charles havalimanına iniyor. Bilginiz olsun

Pariste Taksi Fiyatları

Charles (CDG) Havaalanında inecekler için ulaşım taksi ya da RER ile yapabilirsiniz. Taksinin ücreti fix 2023 yılında 50-55 Euro gibi bir ücreti oluyor. Biraz daha uygun olsun diyorsanız RER kullanabilirsiniz.

RER dediğimiz metre-tren arası bir toplu taşıma aracı. Burada ki fiyatlar bindiğiniz ve indiğiniz durağa göre değişkenlik gösteriyor. RER fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız tıklayın.

Paris şehir içi ulaşımında ise otobüs ve RER (metro) taksi gibi seçenekleriniz bulunmakta. Avrupa’nın en yaygın kullanım ağı olan metro kullanacağınızı varsayarsak fiyatlar ve kullanım hakkında biraz bilgi verelim.

 • Tek kullanımlık metro bileti alabilirsiniz. 2023 Fiyatı 1,90 Euro
 • Carnet alırsanız 10 bilet hakkınız oluyor ve 15 Euro gibi bir ücret var.
 • Mobilis kullanırsanız oda bir gün boyunca sınırsız toplu taşıma hakkı veriyor.
 • Paris Visit Pass belirli süreli akbil gibi düşünebilirsiniz. 3,5 günlük versiyonları var. Güncel fiyatlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Taksi Kullanacaklar için Hatırlatma: Bulunduğunuz yere taksi çağırmak istiyorsanız ekstra bir ücret alacağını bilmeniz gerekir. O yüzden en mantıklısı taksiyi yoldan çevirmek.

Pariste Ulaşım Nasıl

Paris Genel olarak düz bir şehir, yürümeye elverişli o yüzden mümkün mertebe kısa mesafeleri yürümenizi tavsiye ederiz. Yürürken Paris’i daha iyi yaşıyor ve istediğiniz yerde atıştırmalık yiyebiliyorsunuz :)

Paris’te Kaç Günde Gezilir?

Bu nasıl bir gezi planladığınıza bağlı olarak değişiyor. Birden fazla Paris’e giden insanların bile hala görmediği bir çok yer vardır. Ama bilinen yerleri gezmek için en az 5 gün ayırmanızı tavsiye ediyoruz.

Paris Gezilecek Yerler ve Şehir Pahalı mı?

Paris Şehri Pahalı mı Gezi Rehberi

Bu sorunun cevabı Evet. Türkiye’den gelenler için oldukça pahalı. Bunun için sizlere birkaç örnek verelim.

 • Kruvasan: 1-3 Euro arası
 • Kokteyl: 10 – 14 Euro arası
 • Ortalama Bir Yerde Serpme Kahvaltı: 10-13 Euro civarı
 • Burgecilerde bir menü: 10-12 Euro civarı
 • Yine ortalama bir yerde ana yemek fiyatı: 12-20 Euro civarı şeklinde. İşin en güzel tarafı SU ücretsiz :) Çünkü musluk suları içiliyor…

Paris’de Gezilecek Yerler

Paris Müzeleri

Paris'de Gezilecek Müzeler

Paris’te ilginizi çekecek birçok müze bulunmaktadır. Sayılı günde hepsine gitmeniz mümkün olmayacaktır. Müzeler arasından ilginizi çekenlere gidebilirsiniz. Paris’ de ki Müzelerin listesine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 • Louvre Müzesi
 • Centre Pompidou
 • La Cinematheque Française
 • Carnavalet Müzesi
 • Orsay Müzesi
 • Picasso Müzesi
 • Musee de I’Orangerie
 • Grand Palais
 • Palais de Tokyo
 • Fondation Louis Vuitton
 • Rodin Müzesi
 • Petit Palais

Müzeler hakkında ipucu: Bilindiği gibi dünyanın birçok yerinde müzeler pazartesi günü kapalı olur. Fakat Paris’te bu durum farklı. Pazartesi müzeler açık Salı günü kapalı. Müzeleri gezmek isteyen okurlarımızın dikkatine sunarız.

Meşhur Paris Eiffel Kulesi

Eiffel kulesini yazmamıza bile gerek yok. Paris deyince akla ilk gelen simge diyebiliriz. Buraya kadar gelip görmeden giden yoktur herhalde :)

Paris Eyfel Kulesi

Ancak Eiffel’in tepesine çıkmak istiyorsanız iki seçenek bulunuyor. İlki Paris’i izleyebileceğiniz bir kata çıkmak (16 Euro) veyahut en üst kata çıkmak (25 Euro). Eiffel kulesine çıkmak için biletinizi online almanızı tavsiye ediyoruz. Online alan biletlerde gişeden alınan biletlere göre daha indirimli oluyor.

Champs Elysees Yani Şanzalize

Paris’in gelip en ünlü noktalarından biri olan Şanzalize’yi görmezseniz olmaz. Oldukça geniş ve büyük bir alan olan Şanzalize’yi baştan sona dolaştığınızda, iki ayrı gezilecek yeri daha görmüş oluyorsunuz.

Paris Gezi Rehberi

Bunlardan biri “Concorde Meydanı” Fransız ihtilali gerçekleştiği sırada idamların olduğu bölge. Bir diğeri ise Arc de Triomphe denilen Zafer Takı meydanı. Şanzalize meydanın dan sevdiklerinize hediye bakabilirsiniz. Özellikle ara sokaklarında fiyatların oldukça uygun denilebilecek seviyede olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Pere Lachaise Mezarlığı

Paris’e kadar gelip ne mezarlığı dediğinizi duyar gibiyiz. Fakat dinleyin burası Paris’in en ünlü mezarlığı olmasının yanı sıra Ahmet Kaya, Yılmaz Güney gibi Türkiye’de popüler kişilerinde yer aldığı bir mezarlık. Girişinde bir harita var orada kim için geldiyseniz numarası ve mezarlık içi lokasyonu not alabiliyorsunuz.

Paris Gezi Rehberi

Ahmet Kaya 71 numaralı Ada’da. Yılmaz Güney ‘in mezarı ise 62 numaralı adada bulunuyor. Mezarlık girişinden Tabelaları takip ederek buralara ulaşabilirsiniz.

Notre Dame Katedrali

Paris Gezi Rehberi

Paris deyince zaten aklımıza ilk olarak Paris’de gezilecek yerler geldiğini söylemiştik :) Oldukça turistik bir bölge olan Paris’in Notre Dame Katedrali oldukça heybetli bir havası bulunmaktadır. Burada gotik mimari sergilerini görebilirsiniz. Ayrıca burada fotoğraf çekebileceğiniz birçok sokak ve kafeler var aklınızda olsun.

Île de la Cité ve Île Saint-Louis

Paris Gezisi Rehberi

Roma döneminden bu zamana kadar Paris tarihinin merkezi olan Île de la Cité, On ikinci yüzyıldan bu yana şehrin dini merkezi konumda bulunuyor. Île Saint-Louis ise la Cité’ye köprü olan küçük bir ada konumunda. Romantik takılarak gezmek isteyenlerin ve yürüyüş, piknik yapmak isteyenler tercih ettiği bir yer.

Harika Görünümü Olan Paris Belediye Sarayı

1357 yılından bu yana Paris’in yönetiminin gerçekleştirildiği belediye binası. Notre Dame Katedrali’ne oldukça yakın. Buraya kadar gelmişken mutlaka bu güzelliği görün ve anı olması için fotoğraf çekinin.

Paris’in En Tatlı Mahallesi Olan Montmartre

Paris Gezi Rehberi Montmarte

Kent’in en ilgili çekici mahallesi olan Montmartre’yi Paris gezilecek yerler arasına sıkıştırmalısınız. Tarihte bir dönemin alt kesim diye tabir edilen alt sınıfın yaşadığı ve özgürlük amaçlı eğlencelerin düzenlendiği bir bölge. Şimdi ise Dolambaçlı ve fotojenik sokakları olan bir mahalle haline gelmiş. Bu sempatik mahalleyi gezmek size oldukça keyif verecektir.

Disneyland Paris

Büyük küçük herkesin sıkılmadan bir tam gün geçirebileceği bir yer olan Disneyland Paris, park ve eğlence olarak birçok uyaranın olduğu ve masalların diyarı havasının hâkim olduğu bir yer.

Disneyland Paris

Özellikle çocuğunuz varsa, girişte yaptığınız ödemenin karşılığını alacaksınız. Eğer gitmeye karar verirseniz ipucu tavsiyemiz kombine bilet alın, Disneyland App indirin hangi aletin önünde ne kadar bekleme süresi var ve park planını detaylıca bu uygulamayla öğrenebilirsiniz.

Paris Versay Sarayı

Günlerden birini dünyanın en meşhur saraylarından olan Versay’ı görmeye ayırabilirsiniz. Burası UNESCO Kültür Mirası listesinde yer alıyor ve saray, bahçeler bölümünü en az yarım günde gezebilirsiniz.

Paris Gezi Rehberi

Versay Sarayı: Daha öncesinde Av köşkü olarak kullanılmış. Fransız Devriminden sonra ek binalarla genişletilmiş ve bugünkü halini almış. Aynı zamanda Fransız modernliğinin göstergesi olan sarayda, on altıncı Louis ve Marie Antoinette’in giyotine gitmeden önceki son ikamet ettiği yer burası olmuş.

Tepki Ver | mutlu1
1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
1
hayran
Hayran
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

 1. YöneticiUzman 15 Ocak 2023, 08:51

  Teşekkürler!

  Cevapla
Giriş Yap

Gezitravels.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!