İstanbul Gezilecek Yerler

İstanbul’da Gezilecek Yerler | Muhteşem 99 Yer

İstanbul'da gezilecek yerler için doğru adrestesiniz. İşte tüm incelikleriyle İstanbul şehir rehberi..

service

Türkiye turizminde en çok merak edilen aramaların başında İstanbul gezilecek yerler araması geliyor.  Dünya kültür, tarih ve medeniyetleri sıralamasında birinci sırada bulunan bu kadim şehirde gezip görebilecek bir çok yer bulunuyor…İstanbul’da gezilecek yerlerin büyük bir bölümünü tek içerikte aktarmaya çalışacağız.

Bu içerik: bir haftalık İstanbul gezinizi baz alarak hazırlandı.

İstanbul’da Gezilecek Yerler

“İstanbul’da yaşamak var. Birde, İstanbul’u yaşamak var” demiş şair. Yedi tepesi, muhteşem boğaz manzaraları, mesire alanları ve eşsiz tarihiyle İstanbul tam bir cazibe şehri. Birbirinden güzel İstanbul’da gezilecek yerler aktarmaya başlamadan önce iki hatırlatma yapmak istiyoruz.

İstanbul’da gezilecek yerler başlıklarına ulaşmak için, içindekiler tablomuzu kullanabilirsiniz.


Trafikte sorun yaşamamız için birbirine yakın olan bölgeleri gezecek şekilde gezi planınızı oluşturunuz. İstanbul’u; Anadolu ve Avrupa yakası olarak ikiye ayırmanızı tavsiye ediyoruz. 

İstanbul’da Koru ve Parklar

Mihribat Korusu

İstanbul'da Gezilecek Yerler

Beykoz, Kanlıca ‘da bulunan, muhteşem manzaraya sahip Mihribat Koru’su, boğaz manzarasını ve piknik alanlarıyla ünlü. Ayrıca Kanlıca bölgesinin yoğurdu meşhur (Kanlıca yoğurdu). Mihribat Koru’suna gelirseniz, pudra şekerli kanlıca yoğurdu yemeyi unutmayın :) Beykoz’un diğer meşhur olan yemekleri ise balık ve sakat at çorbalarıdır.

Ulaşım: İETT otobüsü kullanabilirsiniz. Bu bölge için arabası olanlar için daha iyi bir seçenektir. Çünkü Beykoz, Kanlıca dolambaçlı sahil yolu üzerinden gidilen Otobüs sıklığı ve ulaşım çeşitliliği az olan bir bölgedir.  [Google haritalarda aç]

Otağtepe Korusu

İstanbul Gezilecek Yerler

Otağtepe korusu belki de İstanbul’un en güzel korusudur. Fatih Sultan Mehmet ‘in İstanbul’un fethinden önce buraya Otağını kurduğu ve avcılık yaptığı söylenir. Bu bölge, geçmişte komple ormanlık olduğu, ve nesli tükenen aslan gibi yırtıcı hayvanların yaşadığı rivayet edilmektedir.

Fotoğraf hobisi olanların bu bölgeyi tercih etmelerini tavsiye ediyoruz. Yaz mevsimi burada, gelin ve damatların evlilik fotoğrafı çektirmeye geldiklerini görürsünüz. Otağtepe Korusu, İstanbul’un en güzel manzarasını içinde barındıran bir yerdir.

Ulaşım: İstanbul Anadolu yakası, Kavacık, Otağtepe. İETT ulaşımı otobüslerle yapabilirsiniz. Daha sık seferler olan bir bölgedir. [Google haritalarda aç]

Fethi Paşa Korusu

İstanbul Gezilecek Yerler

Üsküdar, Kuzguncuk’ta bulunan Fethi Paşa korusu bir diğer boğaz manzarası ve yeşili bir arada bulabileceğiniz İstanbul korularındandır. Diğer korulara göre nispeten daha merkezidir.

İşletmeciliğini İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal tesisler müdürlüğü yapan Fethi Paşa korusunda, diğer sosyal tesislerde olduğu gibi mevsimine göre balık yemenizi tavsiye ederiz. Sosyal tesis menüsü çeşitlidir.

Ulaşım: Kuzguncuk, Fethi Paşa Korusu, Üsküdar/İstanbul [Google haritalarda aç]

Emirgan Korusu

İstanbul Gezilecek Yerleri

Her yıl Nisan ayından düzenlenen İstanbul lale festivalin ev sahipliği yapan Emirgan Korusu bir diğer boğaz manzarası olan korulardandır. Buraya gelip temiz havayı soluyup, bu manzarayı seyredebilir, fotoğraf çekinebilirsiniz.

Sahil tarafında çay, kahve içebilir veya kahvaltı, atıştırmalık, balık vb. yiyeceğiniz mekanlar bulunmaktadır. Nispeten biraz tuzlu da olsa mekanlar gelmişken bir defaya mahsus diye düşünerek gidebilirsiniz ?

thumbnail
Dikkatinizi çekebilir
İstanbul Yürüyüşleri: Anadoluhisarı ve Kandilli

Ulaşımı: İstanbul Avrupa yakası, Sarıyer, Emirgan bölgesindedir. Buraya sabahtan gelmenizi tavsiye ederiz. [Google haritalarda aç]

Belgrad Ormanı

İstanbul Gezilecek Yerler

Coğrafya derslerinden de bildiğimiz Belgrad ormanı, 5400 hektar gibi büyük bir alana yayılmış bir ormandır. İsmini Kanuni Sultan Süleyman’ın 1521 yılında buraya yerleştirdiği Belgrad halkından almaktadır.

İstanbul’un Avrupa yakasında bulunan Belgrad ormanı şehirde ki kalabalık ve stresten nefes almak isteyenlerin tercih ettiği, temiz orman havasını soluyarak yürüyüş yaptığı bir yerdir. İçerisinde kahvaltı yapabileceğiniz işletmeler bulunmaktadır.

Ulaşımı: Sarıyer’de ilçesinden giriş yapacağınız Belgrad Ormanı, Avrupa yakasında bulunmaktadır. İETT otobüsler ile bu bölgeye ulaşabilirsiniz. [Google haritalarda aç]

Beşiktaş Tarihi Yıldız Parkı

İstanbul gezilecek yerleri

Beşiktaş’tan Ortaköy’e giden Çırağan caddesi üzerinde bulunan Yıldız Parkı’na girdiğinizde kalabalık içerisinde sakinliği yaşayıp bir nefes almış olacaksınız. İşletmelerinde gözleme gibi aparatifler yiyebilir, bir süre burada vakit geçirerek dinlenebilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken nokta hafta sonu bura da bulunan Malta Köşkü ve Çadır Köşkü kahvaltıya gelenlerle dolup taşmaktadır. O yüzden saatinizi iyi ayarlamanızı tavsiye ederiz.

Ulaşımı: Avrupa Yakası, Beşiktaş, Ortaköy mah. Beşiktaş’tan yürüyerek ulaşabileceğiniz, oldukça merkezi bir konumda bulunmaktadır. Girişinde otoparkı mevcuttur. Yer bulamazsanız Beşiktaş veya Ortaköy’e aracınızı park ederek yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca İETT otobüs güzergahı üzerindedir. [Google haritalarda aç]

Bakırköy Botanik Parkı

İstanbul'da Gezilecek Yerler

Yeşiller ve ağaçlar içerisinde yürüme yollarının olduğu bir park. Özellikle çocuklu ailelerin İstanbul’da gezilecek yerler listesine alması gereken bir parktır. Bakırköy veya Florya tarafında gezmekte iseniz Bakırköy Botanik parka yakınsınız demektir.

Ulaşımı: Avrupa yakası, Bakırköy’de bulunan Botanik Parka, İETT Metrobüs kullanarak gelenler İncirli durağında inerek biraz yürüme mesafesiyle ulaşabilirler. Özel aracı olanlar ise aracını ücretsiz park edebileceği otoparkı bulunmaktadır. [Google haritalarda aç]

Gülhane Parkı

İstanbul'da Gezilecek Yerler Gülhane Parkı

İstanbul’un tarihi yürüyüş parklarından Gülhane Parkı, 160 dönümlük geniş bir alana yayılmış en popüler parklardandır. Osmanlı’da da burası Topkapı Sarayı’na bağlı bir park olarak kullanılmıştır. Tanziman Ferma’nın burada ilan edilmesi, tarihi açıdan ne kadar önemli olduğunun göstergelerindendir.

Ulaşımı: Cankurtaran, Kennedy Cd, Fatih/İstanbul Avrupa Yakası [Google haritalarda aç]

Meydanlar ve Caddeler

İstiklal Caddesi

İstanbul Gezilecek Yerleri

Türkiye’nin en ünlü ve en kalabalık caddesidir. Bir buçuk kilometre uzunluğunda olan cadde İstanbul, Beyoğlu semtinde bulunmaktadır. Günde bir milyonun üzerinde insan bu cadde de gezmektedir. Meşhur İstanbul tramvay fotoğrafları bu cadde de çekilmektedir. Marjinal kafelerden, farklı kültür restoranlara kadar moda mağazalarından barlara kadar birçok işletme bulunuyor.

İstanbul’un meşhur Islak Hamburgeri taksim meydanından istiklal caddesinde girişte bulabilirsiniz. Biz en eski ve meşhur olan Kızılkayalar Islak Hamburgeri işletmesini öneriyoruz. ?

Ulaşımı: Avrupa Yakası, Beyoğlu. Bölgeye birçok ulaşım aracı vardır. Otobüs, tramvay ve metro ulaşım seçenekleri bulunmaktadır. Mümkünse metroyu tercih edebilirsiniz. Özel aracı olanlar için İBB otoparkı meydan da bulunmaktadır. [Google haritalarda aç]

Bağdat Caddesi

İstanbul Gezilecek Yerleri

Bağdat Caddesi büyük markaların bulunduğu, modernlik adına Nişantaşı’na benzetilen, gece hayatı, barları ve kalabalığı ile de İstiklal caddesine benzetilen bir yerdir. İstanbul Anadolu yakasının en kozmopolit ve modern yeri diyebiliriz. Popüler alışveriş mekanları, birbirinden elit kafeleri burada bulabilirsiniz.

Ulaşımı: Kadıköy bölgesine bağlı olan Bağdat caddesine, vapur, otobüs, metrobüs seçenekleriyle ulaşabilirsiniz. [Google haritalarda aç]

Balat

İstanbul'da Gezilecek Yerler

İstanbul’un en eski semtlerinden olan Balat, restoreler dışında eskiliğinden birşey kaybetmemiştir :) Dizilerin çekilmekte olduğu bu tatlı ve marjinal semti İstanbul gezilecek yerler listenizi almanızı tavsiye ediyoruz.

Hali hazırda İstanbul’un en popüler gezilecek yerleri arasında olan Balat, İstanbul’un diğer tarihi ilçelerinde olduğu gibi; Hristiyan, Musevi ve Müslüman dinine mensupların uzun süre bu bölgede barış içerisinde yaşamış olması Balat’ı kozmopolit bir yapıya kavuşturmuştur.

Burada fotoğraf çekinmek, cıvıl cıvıl kafeleri, antika dükkanlarını ve tarihi evleri görmek sizi etkileyecektir.

Ulaşımı: Balat, Fatih/İstanbul Avrupa Yakası [Google haritalarda aç]

Sultan Ahmet Meydanı

İstanbul Gezilecek Yerleri

Sultanahmet Meydanı, İstanbul’un en özel, en tarihi ve en çok ziyaret edilen meydanlarından biridir. Meydanda Roma, Bizans ve Osmanlı dönemine ait pek çok tarihi eser bulunmaktadır. Burası Bizans döneminin hipodromu olarak bilinmektedir ve meydanda atlı yarışların ve mızrak dövüşlerinin gerçekleştirildiği belirtilmektedir.

Topkapı, Ayasofya, Sultanahmet Camii, Yerebatan Sarnıcı, Gülhane Parkı gibi pek çok önemli noktanın bulunması bu meydanı İstanbul gezilecek yerler listesine merkezine almak gerekir.

Ulaşımı: Binbirdirek, Sultan Ahmet Parkı No:2, 34122 Fatih/İstanbul Avrupa Yakası [Google haritalarda aç]

Eminönü Meydanı

İstanbul Gezilecek Yerleri

Eminönü dediğimiz de birçok kişinin aklına balık-ekmek gelmektedir ? Türkiye’nin belki de en ünlü semti olan Eminönü, İstanbul Tarihi yarımada bölgesinde bulunmaktadır.

thumbnail
Dikkatinizi çekebilir
İstanbul Yürüyüşleri: Eminönü, Tahtakale, Mercan

Asıl İstanbul dediğimiz sur içerisinde kalan bu bölge gezilecek yerlerin başında gelmektedir. Sahip olduğu tarihi ve kültürel niteliğinden dolayı turizm açısından cazibe merkezidir.

Burada sandallarda balık ekmek yiyebilir, müthiş manzarayı izleyebilir ve Mısır Çarşısı, Kapalı çarşı gibi Türkiye’nin en meşhur çarşılarını gezebilir uygun fiyatlara alışveriş yapabilirsiniz.

Ulaşımı: Fatih, İstanbul. Metro, Tramvay, Eminönü İskelesi (IDO vapur), Otobüs gibi birçok ulaşım aracıyla ulaşabilirsiniz. [Google haritalarda aç]

Kadıköy Meydanı

İstanbul Gezi Rehberi

İstanbul Anadolu Yakası’nın en hareketli ve turistik ilçelerinden biri olan Kadıköy, aynı zamanda şehrin sanat ve kültür merkezi konumunda. Her köşesi tiyatrolar ve sanat merkezleriyle çevrili olan ilçede her zaman ilginizi çekecek bir etkinlik bulmanız mümkün.

İstanbul’un en ünlü alışveriş caddelerinden Bağdat Caddesi’ni keşfe çıkabileceğiniz, Caddebostan Sahili ve Moda Sahili’nin geniş yeşil alanlarında büyüleyici Marmara Denizi manzaralarına şahit olabileceğiniz Kadıköy, her mevsim başka bir güzelliğini gözlerinizin önüne serecek.

Dünya mutfaklarından lezzetler sunan kaliteli restoranları, onlarca mağazası, eğlence mekanları ve kafeleriyle keyifli bir gezi deneyimi sunan ilçede Kadıköy Çarşı, Antikacılar Sokağı ve Salı Pazarı’nda alışveriş yapabilir; Anadolu Yakası’nın en güzel parklarından olan Kalamış Parkı, Özgürlük Parkı ve Moda Parkı’nda yorgunluk atabilirsiniz.

Ulaşımı: Kadıköy İskelesi (IDO vapur), Metro, İETT otobüs, Metrobüs (söğütlü çeşme) seçenekleriyle ulaşabilirsiniz. [Google haritalarda aç]

Beşiktaş Meydanı

İstanbul Gezilecek Yerleri

Aynı zamanda Barbaros Meydanı olarak da bilinen Beşiktaş Meydanı, Barbaros Hayrettin Paşa Türbesi ve Heykeli, Beşiktaş İskelesi, sahil cafe ve restoranları ve hemen yanı başındaki Deniz Müzesi ile Beşiktaş semtinin kalabalık ve canlı yerlerinden birisi, popüler bir buluşma noktası.

Beşiktaş’ta yapılabilecek en güzel gezilecek yerler arasında Beşiktaş sahilinde ister kafelerde oturup çay veya kahvenizi yudumlayabilir, ister sahilde banklarda oturarak İstanbul boğazını seyredebilirsiniz. Beşiktaş’ın kalbi ise Beşiktaş Çarşısı ve Beşiktaş Meydanı. Aynı zamanda Beşiktaş gezilecek yerler arasında da ilk sıralarda yer alıyor.

Ulaşımı: Beşiktaş İskelesi (IDO vapur), Metro, İETT otobüs, tramvay seçenekleriyle ulaşabilirsiniz. [Google haritalarda aç]

Sahiller

Bebek Sahili

Bebek Gezilecek Yerler

İstanbul gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmesi geren Bebek Sahili, Boğaziçi’nin Avrupa yakasında Rumeli Hisarı ile Arnavutköy arasında yer alıyor. İstanbul’un en lüks semtlerinden biri olan Bebek ve sahili restoran, kafe ve barlarla doludur. Bebek’te kahve içmek isterseniz Starbucks’ı tavsiye ediyoruz. Hem fiyat hem de manzara olarak oldukça popüler bir yer.

Bu manzara ‘da güzel bir fotoğraf çekilebilirsiniz. Bunun yanı sıra İstanbul gezinizi Haziran ayına denk getirerek, her yıl Bebekliler Derneği tarafından düzenlenen Bebek Şenliği’ne katılabilirsiniz.

Ulaşım: Avrupa Yakası, Beşiktaş, İstanbul [Google haritalarda aç]

Üsküdar Sahili

İstanbul'da Gezilecek Yerler

İstanbul, Anadolu yakasının en çok ziyaret edilen ilçelerinden biri olan Üsküdar, birbirinde değerli birçok tarihi eserle çevrilidir. Muhteşem İstanbul siluetini karşısına alan manzarası, tarihi ve kültürel varlığıyla turizm açısından popüler bir cazibe merkezi olan Üsküdar’ın sahili de oldukça meşhurdur.

Ayrıca fotoğraflara konu olan Kız Kulesi ‘de burada bulunmaktadır. Üsküdar sahil gezintiniz için birçok restoran ve kafe bulunuyor. [Google haritalarda aç]

Kuzguncuk Sahili

İstanbul'da Gezilecek Yerler

İstanbul’un tarihi yerleri açısından zengin bir ilçe olan Üsküdar’a gelmişken, bölgeye oldukça yakın olan Kuzguncuk’a mutlaka uğramanızı öneriyoruz. Ekmek Teknesi gibi Türk televizyonun en iyi dizilerinin çekildiği Kuzguncuk, tarihi evleri, Arnavut kaldırımlı sokakları, minik kafe ve çay bahçeleriyle herkesi kendine hayran bırakıyor! Ayrıca kokoreç, waffle, dondurma gibi lezzetleri bu minik merkezde tadmanızı tavsiye ediyoruz.

Ulaşım: Üsküdar, Anadolu Yakası. Üsküdar İskelesi, Metro, Otobüs [Google haritalarda aç]

Moda Sahili

İstanbul Gezi Rehberi

İstanbul’un en hareketli sahillerinden biri olan Moda Sahili, Kadıköy ilçesinin Moda semtinin kıyı şeridinden oluşuyor. Tarihi yarımadanın tam karşısında konumlanan sahil, özellikle gençler için popüler bir buluşma noktasıdır.

İstanbul gezilecek yerlere güzel bir mola vermek için Moda Sahili en iyi seçeneklerden biri oluyor. Zira Moda aile çay bahçesinde oturabilir, Adalar manzarasının keyfini sürebilirsiniz. Özellikle hafta sonları hareketli olan bu sahilde, sokak müzisyenlerinin ezgileri eşliğinde, sandalyelerinizi getirerek yemyeşil çimlerde oturabilir, güneşin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Ulaşım: Kadıköy, Anadolu Yakası, İstanbul [Google haritalarda aç]

Caddebostan Sahili

İstanbul Gezi Rehberi

Caddebostan Sahili, İstanbul Anadolu yakasında, Kadıköy ilçesine bağlı Caddebostan mevkiinde yer alan, yemyeşil, popüler bir sahildir. Caddebostan sahilde bisiklet sürebileceğiniz veya yürüme yapabileceğiniz sahil boyu geniş alanlar vardır.

Ulaşım: Caddebostan, Park İçi Yolu, Kadıköy, Anadaolu Yakası, İstanbul [Google haritalarda aç]

Ortaköy Sahili

İstanbul Gezilecek Yerler

Ortaköy’de gezilecek ve görülecek yerler arasında, Ortaköy meydanı ve sahili, denize nazır bir konumda ve muhteşem mimarisiyle göze çarpan, genellikle Ortaköy Camii olarak bilinen ancak gerçek adı Büyük Mecidiye Camii başta geliyor.

Özellikle hafta sonu Pazar günleri meydan ve çevresinde kurulan semt pazarı ve hediyelik eşya, el işi takılar, şapkalar, çantalar, ikinci el kitaplar, renkli objeler gibi yerel zanaatkarların ürünlerinin satıldığı dükkanlardan alışveriş yapabilirsiniz.

Ortaköy’de özellikle yaz akşamları gece hayatı çok renkli. Yaz akşamları boyunca Ortaköy’den kalkan ve boğaz turu yapan tekneler ile güzel bir gece eğlencesi yaşayabilirsiniz.

Ulaşım: Ortaköy Mah, Beşiktaş, Avrupa Yakası, İstanbul [Google haritalarda aç]

Florya Sahili

İstanbul Gezi Rehberi

Sahil kenarında yürüyüş yapmak, sohbet etmek ve temiz havayı ciğerlerinize çekmek istiyorsanız Florya sahili sizin için harika bir adres olacaktır.  Diğer adıyla Yeşilköy olan Florya semtinde gezilecek ve görülecek birçok alan bulunuyor. Şenlikköy mahallesi sınırları içerisinde bulunan Florya, oldukça büyük bir sahil parkına sahip.

Ayrıca Florya sahilde, İstanbul Akvaryum, Florya Sosyal Tesisleri, Florya Atatürk ormanı bulunmaktadır.

Ulaşım: Florya Mah, Bakırköy, Avrupa Yakası, İstanbul [Google haritalarda aç]

Seyir Noktaları ve Tepeler

Büyük Çamlıca Tepesi

İstanbul Gezilecek Yerler

Denizden 268 m yüksekte yer alan Büyük Çamlıca Tepesi, İstanbul’un Üsküdar ilçesinde yer alan ve geçmişi çok eskilere dayanan meşhur bir seyir noktasıdır.

İstanbul siluet manzarasını seyredebileceğiniz yüksek bir tepe olan Büyük Çamlıca Tepesi, turizm açısından İstanbul’un en popüler yerlerinden biridir. Çamlıca, Yedi tepe İstanbul’un en güzel tepelerinden biri olarak, tertemiz havası ve yemyeşil doğal alanıyla meşhurdur.

Meşhur Çamlıca Camii: Büyük Çamlıca Tepesi, 29 Mart 2013’te başlanan ve 3 Mayıs 2019’da açılışı yapılan Büyük Çamlıca Camisi ile ününe ün katmıştır. Cumhuriyet tarihinin en büyük camisi olan büyük Çamlıca Cami, 6 minareden oluşup; 63 bin kişi kapasiteye sahiptir.

Çamlıca Tepesi’ni İstanbul gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin ve sıcak bir tavşankanı çay söyleyip, yedi tepe İstanbul’un manzarasının keyfini çıkartabilir, Ayrıca gelmişken Büyük Çamlıca Camisi’nin Osmanlı dönemini yansıtan Neo-klasik mimarisini görebilirsiniz.

Ulaşım: Kısıklı, Çamlıca Tepesi, Üsküdar/İstanbul Anadolu Yakası [Google haritalarda aç]

Pierre Loti Tepesi

İstanbul Gezilecek Yerleri

İstanbul’un en meşhur tepesi olan Pierre Loti, Eyüp ilçesinde, denizden 55 m yükseklikte konumlanmış, Haliç’e nazır, oldukça güzel bir tepedir. Adını Fransız yazar Pierre Loti’den alan tepede aynı isimle bir de kahve bulunuyor. İstanbul’un simgesel yapılarından biri olan Pierre Loti tepesine gelenler, genellikle bu kahvede çay-kahve içip, manzaranın tadını çıkarıyor.

Pierre Loti Tepesi’ne ulaşmak için Eyüp-Piyerloti teleferiğini tercih etmelisiniz. Turistik bir ulaşım aracı olan teleferik, hafta içi 08.00-22.00 saatleri arasında yoğun zamanlarda ise 5 dakikada bir hizmet veriyor.

Ulaşım: Eyüp Merkez Mahallesi, İdris Köşkü Caddesi, Eyüp, İstanbul Avrupa Yakası [Google haritalarda aç]

Hz. Yuşa Tepesi

İstanbul'un Gezilecek Yerleri

Denizden 200 metre yükseklikte konumlanmış olan Yuşa Tepesi, İstanbul’un Beykoz ilçesinde, Anadolu Kavağı mevkiinde bulunan turistik bir tepedir. Tepenin bir diğer önemi ise Hz. Yuşa peygamberin Türbesi’ne ev sahipliği yapmasından kaynaklanıyor. İstanbul’da dua ve dilekler için sıklıkla ziyaret edilen türbede camii ve yeşillikler içerisinde yürüyüş alanları bulunuyor.

Hz. Yuşa türbesinin kuzeyinde Beykoz’un tarihi yerlerinden biri olan Yoros Kalesi yer alıyor. Dolayısıyla Yuşa Tepesi’ne gelenler bu yapıları da görme şansı elde ediyor.

Yuşa Tepesi’ne sabah erkenden gidip, Yoros Kalesi’nin hemen altında İstanbul’daki doğal kahvaltı mekanlarından ‘Yoros Cafe’de mükellef bir kahvaltının tadını çıkarabilirsiniz.

Ulaşım: Anadolu Kavağı, 34825 Beykoz/İstanbul [Google haritalarda aç]

Sapphire Seyir Terası

İstanbul'da Gezilecek Yerler

261 metre anten yüksekliğiyle, Shard London Bridge’den sonra Avrupa’da en yüksek 17. bina olan Sapphire, İstanbul’un Kağıthane ilçesinde yer alıyor. İstanbul’un çoğu noktasından görülebilen binanın en meşhur yeri kuşkusuz seyir terasıdır.

Sapphire Seyir Terası 236 metre yükseklikten İstanbul’u seyretme imkanı sunuyor. Seyir Terası, 360 dereceli İstanbul manzarasıyla, İstanbul gezilecek yerler listesine kesinlikle eklenmesi gereken yerlerin başında geliyor. Sapphire Seyir Terası, Son yıllarda tüm bu özellikleriyle İstanbul’daki seyir tepeleri ve terasları arasında oldukça popüler bir yer olmuştur.

İstanbul gezinizde paraya kıyıp Sapphire Seyir Terası’nda hizmet veren SkyRide 4D Simülasyon’a katılmak isteyebilirsiniz. Zira simülasyonda seyir terasında gördüğünüz tüm manzaralara yaklaşma ve onları hissetme şansı tanıyor.

Seyir terasından hareket eden helikopter simülasyonuyla Kız Kulesi, Yere Batan Sarnıcı, Topkapı Sarayı ve Ayasofya gibi birçok simgesel yapıyı yakından görebiliyorsunuz. SkyRide 4D Simülasyon haftanın yedi günü 10.00 – 22.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Ulaşım: Emniyetevleri, Eski Büyükdere Cd. No:1, 34415 Kağıthane/İstanbul [Google haritalarda aç]

Tarihi Hisarlar ve Kuleler

Anadolu Hisarı

İstanbul'da Gezilecek Yerler
Anadolu Hisarı, Beykoz

Bir diğer adı Güzelce Hisar olan bu tarihi hisar, Osmanlı döneminde boğazda ki geçişi gözetlemek amacıyla Sultan Beyazıt tarafından yaptırılmıştır.

thumbnail
Dikkatinizi çekebilir
İstanbul Yürüyüşleri: Anadoluhisarı ve Kandilli

Anadolu Hisarı bölgesinde Öğretmenevi tesisi ve İBB sosyal tesisleri bulunmaktadır. Birbirinden güzel boğaz manzaralı kafelerin olduğu semti gezmenizi tavsiye ederiz.

Ulaşım: Anadolu Hisarı Mh., Beykoz/İstanbul Anadolu Yakası [Google haritalarda aç]

Rumeli Hisarı

İstanbul Gezilecek Yerler
Sarıyer, İstanbul

Rumeli Hisarı, Anadolu Hisarının un tam karşısında Sarıyer ilçesinde bulunmaktadır. İstanbul Fethi’nden hemen önce Fatih Sultan Mehmet Han tarafından yapılmıştır. Yapımı 139 gün sürmüştür. Yapı, Yenice hisar, Boğazkesen gibi çeşitli isimlerle de anılmaktadır.

Anadolu hisarın karşısına Rumeli Hisarını Yaptıran Sultan Fatih, boğazda ki geçiş güvenliğini kendi elinde tutmuştur. İstanbul’un fethinde önemli bir rol oynamıştır. Rumeli Hisarı, günümüzde çok farklı sanatsal etkinliklere, konserlere ev sahipliği yapmaktadır.

Ulaşım: Rumeli Hisarı, Yahya Kemal Cd., Sarıyer/İstanbul Avrupa Yakası [Google haritalarda aç]

YediKule Hisarı ve Zindanları

İstanbul Gezi Rehberi

13-439 yılları arasında II. Teodisios tarafından yaptırılan Yedikule Hisarı ve Zindanları, günümüzde İstanbul’un simgesel tarihi noktaları arasında bulunmaktadır. Yapı geçmişte hem devlet hazinelerini saklamak hem de çeşitli sebeplerden mahkûm edilen kişileri hapsetmek için kullanılmıştır. Hatta II. Osman da bu zindanlarda mahkûm edilmiştir.

Adeta bir açık hava müzesi olan Yedikule Hisarı ve Zindanları ile tarihin küf tutmuş soğuk yüzüyle de yüzleşme fırsatına sahip olacaksınız.

Ulaşım: Yedikule Mahallesi, Yedikule Meydanı Sk. No:9, Fatih/İstanbul [Google haritalarda aç]

Galata Kulesi

İstanbul Gezilecek Yerler

İstanbul gezilecek yerler denildiğinde belki de ilk akla gelen yapılardan biri Galata kulesidir. Şehir tanıtımında önemli bir yere sahip olan Galata Kulesi, 528 yılında gözetleme kulesi olarak Cenevizler tarafından inşa edilmiştir. İstanbul Tarih yarım adayı ve boğazı bütünüyle gözetlenen bu kule İstanbul’un fethi sırasında kritik rolü vardır.

Günümüzde evlilik tekliflerinden tutun, kültürel gezi turlarında başrol oynayan bu semte gelmenizi gezmenizi tavsiye ederiz.

Ulaşım: [Google haritalarda aç]

Kız Kulesi

İstanbul'da Gezilecek Yerler

Birçok efsanesi bulunan Kız Kulesi İstanbul’un şehrinin simgelerindendir. Boğazda ki gemi trafiğini denetlemek adına 2500 yıl önce yapıldığı tahmin edilmektedir. Osmanlı döneminde de gözetleme kulesi ve üs amaçlarıyla kullanılmıştır.

Günümüzde ise 2020 yılında yapılan son restorasyonla birlikte restoran olarak ta hizmet vermektedir. Kuleye karadan kalkan teknelerle ücret karşılığında geçebilirsiniz. Kuleyi karşısında debilde içinde olmak gerçekten heyecan verici olacaktır.

thumbnail
Dikkatinizi çekebilir
Kız Kulesi ziyarete açılıyor! İşte son durum…

Ulaşım: Salacak Mahallesi, Üsküdar Salacak Mevkii, Üsküdar/İstanbul Anadolu Yakası [Google haritalarda aç]

Tarihi Camiiler

Ayasofya Camii

İstanbul Gezilecek Yerler

Tarihi camilerin en popüleri Ayasofya camiyi bilmeyen dünyada yoktur. Burası dünyanın en eski katedral kilisesi olarak kabul edildiğinden özellikle Hristiyan dünyası için çok önemli bir konumda bulunmaktadır. Kubbesi ise en büyük dördüncü kubbe olma özelliğini taşımaktadır.

Tarihi, 1453 yılında Fatih Sultan Mehmed Han’ın İstanbul’u fethetmesinin ardından cami olarak kullanılmaya başlanan dev mimari yapı, sadece ülkemizin değil dünyanın en önemli miraslarından biridir. Camiye çevrilmesinin ardından yapıya Mimar Sinan tarafından minare eklenmiştir.

Ulaşım: Sultan Ahmet, Ayasofya Meydanı No:1, Fatih/İstanbul Avrupa Yakası [Google haritalarda aç]

Sultanahmet Camii

İstanbul Gezi Rehberi

Ayasofya’nın hemen karşısında bulunan Sultanahmet Camii, sahip olduğu mavi seramikler nedeniyle dünyada “Blue Mosque” olarak bilinmektedir ve camide 20.000’in üzerinde çini bulunmaktadır.

Muhteşem akustiği ile dikkat çeken camiye örümcekleri engellemek için koyulan devekuşu yumurtaları ise dikkat edilmesi gereken önemli detaylar arasında bulunuyor.

Tarihi Yarımada içinde bulunan ve Osmanlı döneminden kalma en önemli camilerden biri olan Sultanahmet Camii, İstanbul Camileri içinde mutlaka zaman ayrılması ve uzun uzun incelenmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Ulaşım: [Google haritalarda aç]

Süleymaniye Camii

İstanbul Gezilecek Yerleri

Mimar Sinan tarafından inşa edilen Süleymaniye Camii, Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle 1551-1557 yılları arasında inşa edilmiştir. Camiinin inşası için ülkenin pek çok farklı noktasından malzemeler getirtilmiştir.

Tarihçilere göre cami inşaatında 3.500’ün üzerinde işçi çalışmıştır. Burası sadece bir cami değil, 15 bölümden bir külliyedir ve türbelerden medreseye pek çok bölümden oluşmaktadır. Caminin akustiği ise “kusursuz” olarak nitelendirilmektedir.

Kanuni Sultan Süleyman, Hürrem Sultan ve Mimar Sinan’a ait türbelerinin külliye içinde bulunması, Osmanlı ve İslam tarihine ilgi duyan herkes için burayı görülmesi gereken bir durak yapmaktadır.

Ulaşım: [Google haritalarda aç]

Ortaköy Camii

İstanbul Gezilecek yerler

Ortaköy, İstanbul’un en fazla ziyaretçi çeken noktalarından biri konumunda bulunmaktadır. Ortaköy Camii de şehirde yaşanmış pek çok olaya tanıklık etmiş asırlık bir çınar. Hal böyle olunca bu özel camiyi ziyaret etmek de zamanını verimli geçirmek isteyenler için yapılması gereken şeyler arasında bulunuyor.

Ulaşım: Mecidiye, Mecidiye Köprüsü Sk. No:1 D:1, 34347 Beşiktaş/İstanbul [Google haritalarda aç]

Eyüp Sultan Camii

İstanbul Gezi Rehberi

Türkiye’nin Medine’si olarak görülen Eyüp Sultan Camii, Hz. Muhammed (SAV)’in yakın arkadaşı Ebu Ayyub el-Ansari’nin türbesinin bulunması nedeniyle manevi bir iklime sahiptir.

Eyüp Sultan Camii, İstanbul’da Osmanlıların inşa ettiği ilk cami olma özelliğini taşımaktadır. Camii, Eyüp ilçesinde Haliç körfezi yakınlarında inşa edilmiştir. Eğer imkânınız olursa caminin manevi atmosferi eşliğinde namaz kılmak ve Eyüp Sultan Hz. türbesini ziyaret ederek dua etmek, manevi duygularınızı harekete geçirecektir.

Ulaşım: [Google haritalarda aç]

Fatih Camii ve Külliyesi

İstanbul'da Gezilecek yerler

Fatih Camii, İstanbul’un fethinden 10 yıl sonra yapılmıştır. Fatih Camii’nin avlusu, en büyük cami avlularından biridir. Bu nedenle halk ve devlet için önemli olan kişilerin cenaze törenleri genellikle bu camide yapılmaktadır.

I. Mehmed’in ve zevcesinin mezarlarının da bulunduğu külliye, gerçek manada bir tarihi bünyesinde barındırıyor.

Ulaşım: Ali Kuşçu, Darüşşafaka Cd. 2-1, Fatih/İstanbul [Google haritalarda aç]

Mihrimah Sultan Camii ve Külliyesi

İstanbul'da Gezilecek Yerler

İstanbul gezilecek yerler de bir diğer camii Adını Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan’dan alan, Üsküdar’ın merkezinde ve rıhtımın tam karşısında konumlanan Mihrimah Sultan Camidir. Mimar Sinan imzalı bir mimari eser olmasıyla dikkat çeken cami, 1562-1565 yılları arasında sultanın isteği üzerine inşa edilmiş. Yine Mimar Sinan tarafından tasarlanan ve bu kez Edirnekapı’da yer alan bir Mihrimah Sultan Camii daha olduğunu da hemen not düşelim.

Mimar Sinan’ın yapmış olduğu bu iki cami, ay ve güneş anlamına gelen “Mihirimah Sultan’a” ithaf edilmiştir ve 21 Mart tarihinde güneş Edirnekapı’daki camiden aşağı inerken, ay Üsküdar’daki camiden yükselmektedir. Bu kadar inceliği düşünmüş Mimar Sinan’ın bu yapılarını İstanbul’a gelmişken görmemek olmaz.

Ulaşım: [Google haritalarda aç]

Aziz Mahmud Hüdayi Türbesi

İstanbul Gezi Rehberi

İstanbul’da gezilecek dini yerler denince Aziz Mahmud Hüdayi Hz. Türbesinden söz etmemek olmaz. Osmanlı döneminin en saygı duyulan ve fikirlerine önem verilen din alimlerinden olan Aziz Mahmud Hüdayi Hazretleri’nin türbesi, kendisine dua etmek isteyenler tarafından sıklıkla ziyaret edilen yerlerin başında gelmektedir. 1628 senesinde vefat eden alimin kabri de bu türbenin içinde bulunmaktadır.

Ulaşım: Aziz Mahmut Hüdayi Mah., Aziz Mahmud Efendi Sok., Cami İçi No:1, 34672 Üsküdar/İstanbul [Google haritalarda aç]

Saraylar

Topkapı Sarayı

İstanbul Gezilecek Yerler

Osmanlı’nın gücünün bütün dünyaya gösteren heybetli bir yönetim merkezi olarak inşa edilen Topkapı Sarayı, Fatih Sultan Mehmet döneminde 1478 senesinde tamamlanmıştır. Sarayın 8 giriş kapısı bulunmaktadır ve en gösterişli olanı şüphesiz “Saltanat Kapısı”dır. Saray günümüzde 80.000 metrekare alan üzerinde bulunmaktadır. Saray, 1924 yılında müze olmuş ve Cumhuriyet tarihinin ilk müzesi olma özelliğine kavuşmuştur.

Osmanlı döneminde ne kadar güçlü ve dünyaya hükmeden bir imparatorluk kurulduğunu görmek için İstanbul’da gezilecek görülmesi gereken tarihi yerler arasında mutlaka Topkapı Sarayı’nı da eklemek gerekiyor.

Dünyada eşi benzerine az rastlanır bir saray olması da bu ziyareti daha anlamlı kılan niteliklerden biri olma özelliği taşımaktadır.

Ulaşım: Cankurtaran, Fatih/İstanbul [Google haritalarda aç]

Dolmabahçe Sarayı

İstanbul Gezi Rehberi

Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılan ve yapımı 1856 yılına dek süren Dolmabahçe Sarayı; 1984 yılından bu yana müze olarak da gezilebiliyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün 10 Kasım 1938 tarihinde saat 09:05’te hayata gözlerini yumduğu yer olan Dolmabahçe Sarayı, toplamda 6 padişaha ev sahipliği yapmıştır.

Sarayda ki iç dizaynın simetrik olarak yerleştirilmiş olması da dikkat çeken özelliklerden bir görsel güzelliği olarak ön plana çıkıyor. Oldukça büyük ve etkileyici bir saray olan Dolmabahçe Sarayı, Osmanlı’nın etkileyici ve görkemli saray yaşamını görmek için İstanbul gezilecek yerler listenize bu merkezi konumda ki sarayı da yazabilirsiniz.

Ulaşım: [Google haritalarda aç]

Yıldız Sarayı

İstanbul Gezilecek Yerler

III. Selim tarafından, annesi Mihrişah Sultan için inşa ettirilen Yıldız Sarayı’nın tarihi 18. yüzyıla kadar dayanıyor.  Yıldız Sarayı, mimari açıdan Topkapı Sarayı ile benzerlik göstermektedir.

Osmanlı’nın yönetim merkezlerinden biri olarak kullanılan sarayın ilk misafiri ise II. Abdülhamid olmuştur ve kendisinin tahttan indirildiği 31 Mart olaylarında ne yazık ki saray büyük zarar görmüştür. Saray, 1994 yılından bu yana müze olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

İstanbul’un tarihi yerleri arasında, mutlaka görülmesi gereken bu tarihi mekân Beşiktaş ilçe merkezinde, Serencebey Yokuşu üzerinde yer alıyor.

Ulaşım: [Google haritalarda aç]

Beylerbeyi Sarayı

İstanbul Gezilecek Yerler

İstanbul gezilecek yerler listenize Beylerbeyi sarayını da ekleyebilirsiniz. Çünkü 24 oda, 6 salon ve bir Türk hamamına sahip olan Beylerbeyi Sarayı, Hagop ve Sarkis Balyan isimli mimarlar tarafından tasarlanarak 1865 senesinde tamamlanmıştır. Neo-Barok stille inşa edilmiştir ve Osmanlı sultanları için yazlık saray olarak kullanılmıştır.

Sarayın geniş bir havuza sahip alt kattaki salonu serinlemek için kullanılmaktaydı. Sarayın dört bir yanında ise deniz temalı süslemeler bulunmaktadır. Merkeze konumlanmış bükümlü bir merdivenle çıkılan sarayın sahip olduğu manzara ise enfes.

Etkileyici Boğaz manzarası eşliğinde bu tarihi konağın tadını çıkarmak ve bir şeyler yudumlamak için mutlaka Beylerbeyi Sarayı’na vakit ayırmanızı öneriyoruz.

Ulaşım: [Google haritalarda aç]

Müzeler

Topkapı Sarayı Müzesi

İstanbul Gezi Rehberi

Topkapı Sarayı, İstanbul Sarayburnu’nda, Osmanlı İmparatorluğu’nun 600 yıllık tarihinin 400 yılı boyunca, devletin idare merkezi olarak kullanılan ve Osmanlı padişahlarının yaşadığı saraydır. Bir zamanlar içinde 4.000’e yakın insan yaşamıştır.

Türkiye’nin ilk müzesi olma özelliğini taşıyan Topkapı Sarayı müzesi, Türkiye’de gidilmesi gereken müzeler arasında birinci sıradadır. Hatta Topkapı sarayı, yapıları, mimarisi, koleksiyonlar ve yaklaşık üç yüz bin arşiv belgesi ile dünyanın en büyük müze saraylarındandır.

Müze içerisinde Osmanlı döneminin, Hizmet ve koruma alanı (Birun), İdari merkez (Divan-ı Hümayun), eğitim alanı (Enderun), ve padişahların özel yaşam alanı diye bilenen harem bulunmaktadır. Sarayın içeriğini say say bitiremeyiz. Osmanlı ve padişahlar tarihine dair tüm arşivleri bulabileceğiniz bu tarihi sarayı gezmenizi önemle tavsiye ediyoruz.

Ulaşımı: Cankurtaran, Fatih/İstanbul [Google haritalarda aç]

Yerebatan Sarnıcı

İstanbul Gezi Rehberi

İstanbul gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ettiğimiz bir diğer yer ise Sultanahmet Meydanı’ndayken kolayca gidebileceğiniz Yerebatan Sarnıcı’dır. Burası 532 yılında Roma İmparatoru Justinian tarafından inşa edilmiş ve Osmanlı’da da kullanılmıştır. Yaklaşık on bin metrekarelik alanda bulunan sarnıç, tarihi dönemlerde şehirin su ihtiyacını depolamak amacıyla kullanılmış.

Günümüzde ziyarete açılan Yerebatan sarnıcı, İstanbul’un en popüler gezi yerleri arasında yer almaktadır.

Ulaşımı: Alemdar, Yerebatan Cd. 1/3, Fatih/İstanbul [Google haritalarda aç]

Panorama 1453 Tarih Müzesi

İstanbul Gezi Rehberi

İstanbul, Topkapı Parkı’nda bulunan Panorama 1453 Tarih Müzesi, adından da anlaşılacağı üzere Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethedişinin tüm gerçekliğiyle aktarıldığı bir müzedir. Burada Fethi bizatihi yaşayıp duygulanıyorsunuz.

Sizi o günlere götüren, Panorama 1453 Tarih Müzesi, aynı zamanda Türkiye’ de ki ilk panoramik müze ve dünyadaki tek üstü kapalı panoramik müze olma ayrıcalığına sahiptir.

Bir çağı bitirip yeni bir çağ başlamasına vesile olan İstanbul’un fethini konu alan müze 2009’dan bu yana ziyarete açık olarak hizmet veriyor. Masalsı atmosferiyle, yetişkinler gibi çocukların da ilgisini cezbeden müze, dünya ile ilişkinizi kesip, sizleri tarihi bir yolculuğa çıkarıyor.

Müzede 360 derece panoramik resimler dairesel biçimde sergilendiği için üç boyutlu bir düzlem üzerinde hissettiriyor. Ayrıca müzede, İstanbul’un fethi; top seslerinin, Mehter Takımı’nın ezgilerinin ve Osmanlı atlarının kişnemesinin efekt olarak verildiği bir oda bulunuyor.

Panorama 1453 Tarih Müzesi’ne ilk kez gidip, panoramik resme ilk defa baktığınızda, eserin gerçek boyutlarını kavrayamayacak; kapalı bir mekanda olduğunuz halde kendinizi dışarıda gibi hissedeceksiniz!

Açılış Saatleri: 08.00-17.00

Giriş ücreti: 10 TL

Ulaşım: Merkez Efendi Mahallesi, Topkapı Kültür Park İçi Yolu, 34015 Zeytinburnu/İstanbul Avrupa Yakası [Google haritalarda aç]

Rahmi Koç Müzesi

İstanbul Gezi Rehberi

İstanbul Hasköy’de semtinde, Haliç’in kıyısında bulunan Rahmi Koç Müzesi, Rahmi Koç tarafından açılmış bir sanayi müzesidir. Türkiye’de sanayi, ulaşım, endüstri ve iletişim tarihine adanmış ilk müze olan Koç Müzesi’nde, sergilerden konserlere kadar birçok etkinlik düzenleniyor. İstanbul gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Müze içerisinde; Atatürk’ün özel eşyalarının yer aldığı Atatürk Bölümü, Bilimsel Aletler, İletişim Araçları, Demir Yolu Ulaşımı, Kara Yolu Ulaşımı, Havacılık, Denizcilik, Yaşayan Geçmiş, Özel Koleksiyonlar, Makineler, Modeller ve Oyuncaklar var.

Ulaşım: [Google haritalarda aç]

Sakıp Sabancı Müzesi

İstanbul'da Gezilecek Yerler

Adını iş adamı Sakıp Sabancı’dan alan müzede, özel koleksiyonlar bulunuyor. Abidin Dino arşivi, Resim Koleksiyonu, Emirgan Arşivi, At Heykelleri, Mobilya ve Dekoratif Eserler Koleksiyonu, Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu gibi arşivler bulunmaktadır.

Müzeye ulaşım için Emirgan İskelesi ile Kanlıca, Kandilli, Anadoluhisarı, Bebek, Çengelköy, Arnavutköy gibi semtler arasındaki deniz seferlerinden faydalanabilirsiniz.

Ulaşım: [Google haritalarda aç]

Masumiyet Müzesi

İstanbul Gezilecek Yerler

Orhan Pamuk okurlarının yakından tanıdığı Masumiyet Müzesi romanından ilham alan müze, 2012 yılından bu yana İstanbul’un Beyoğlu semtinde hizmet veriyor. 17 Mayıs 2014’te Avrupa Yılın Müzesi Ödülü’nü alan Masumiyet Müzesi, oldukça farklı bir ambiyansa sahip.

2008 yılında yayımlanan kitap ile birlikte tasarlanan müzenin 1950 yılından 2000’e uzanan bir İstanbul hikayesini konu aldığını söyleyebiliriz.

Ulaşımı: Çukurcuma Caddesi, Dalgıç Çıkmazı, Beyoğlu, İstanbul [Google haritalarda aç]

İstanbul Deniz Müzesi

İstanbul Gezi Rehberi

İstanbul Deniz Müzesi, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı İstanbul Deniz Müzesi Komutanlığı; tarihi 1897 yılına dayanan köklü bir oluşumdur.

Müze koleksiyonunda; Atatürk’e Ait Eşyalar, Tarihi Kayıklar, Ahşap Eserler, Metal Eserler, Tekstil-Dokuma Eserler, Kâğıt Eserler, Taş Eserler ve Plastik Sanat Eserleri bulunmaktadır.

Ulaşımı: İstanbul Deniz Müzesi, 2013 yılından bu yana, ziyaretçilerini Beşiktaş’ta ağırlıyor. [Google haritalarda aç]

Beyoğlu Sanat Galerisi

İstanbul'da Gezilecek Yerler

Beyoğlu Sanat Galerisi, hem sanat etkinliklerinin sayısı hem de sanatçıların uğrak noktası olmak bakımından İstanbul’un sanat bakımından merkezi diyebiliriz.

Uluslararası anlamda birçok sergiye ve konferansa ev sahipliği yapan Beyoğlu Sanat Galerisi, İstanbul’un gezilecek yerleri listesine ekleyebilirsiniz.

Ulaşımı: Şahkulu Mahallesi, Meşrutiyet Caddesi No:121, Beyoğlu, İstanbul [Google haritalarda aç]

09.00-18.00 (Hafta İçi)/ 10.00-18.00 (Cumartesi) *Pazartesi günleri kapalıdır.

Barış Manço Evi

İstanbul'da Gezilecek Yerler

Bir zamanlara damga vuran, yanlı yansız herkesin sevgisini kazanan Barış Manço unutulmadı. Barış Manço’nun yaşadığı evin yenilenip, bir müze-ev haline dönüştürüldü. Yaşadığı dönem çocuklarla oldukça kuvvetli bir bağ kurabilen Barış Manço’nun etkisi günümüzde hala devam ettiği için İstanbul’da çocuklar için gidilecek yerler arasında bulunuyor.

Barış Manço Evi’ne yolunuz düşerse, bahçedeki garajda sergilenen ve sanatçıya ait olan klasik arabayı yakından görüp, incelemenizi tavsiye ediyoruz!

Ulaşım: Caferağa, Yusuf Kamil Paşa Sk. No:5, 34710 Kadıköy/İstanbul [Google haritalarda aç]

Açılış Saatleri: 09.00-16.45

thumbnail
Dikkatinizi çekebilir
Kınalıada Gezilecek Yerler: İstanbul yürüyüşleri

İstanbul Gezi Planı

İstanbul gezilecek yerlerde bir diğer önemli konu gezmek istediğiniz gün ve saat… Mutlaka planlı olmanız gerekiyor.

Sabah ve Akşam mesai saatlerinde bulunduğunuz yerden bir yere hareket etmeyin olduğunuz bölge de emin olun gezilecek çok yer var. Kozmopolit İstanbul’ da en çok dikkat edeceğimiz nokta, hangi saatte nereye nasıl ulaşmaya çalıştığımız olduğunu hatırlatıp yazımıza devam edelim.


İstanbul Kaç Günde Gezilir?

İstanbul’un gezilmesi gereken yerleri için ayırmanız gereken süre bir haftadır. Yine de bu sürede her yeri gezebileceğinizi söylemiyoruz. Yalnızca önemli olan yerlerini gezebilirsiniz. Doğma büyüme İstanbul’da yaşayıp birçok yeri daha görmemiş o kadar çok insan var ki…


İstanbul En Güzel Hangi Zaman’da Gezilir?

Marmara iklimine sahip olan İstanbul’un havası genel olarak ılımandır. Ama sonbahar ve kış aylarında meşhur İstanbul yağmuruyla gezmek durumunda kalabilirsiniz.

Bize göre İstanbul’u gezebileceğiniz en güzel mevsim ilkbahar ve yaz aylarıdır. Her yerde çiçekler açmış hava yumuşamış, günler uzamış bir mevsimde İstanbul’u gezmek oldukça yerinde olacaktır. Ama bu şehir her mevsim güzeldir. Bunu da hatırlatmakta fayda var.


İstanbul’da Ulaşım

Şehir içi ulaşım İstanbul’da oldukça çeşitlidir. Bunları bilmezseniz yanlış rota size oldukça zaman kaybı yaşatacaktır. Yazımızın başında demiştik ya, İstanbul’u yaşamak da var İstanbul’da yaşamak da.

O yüzden gezdiğiniz gün ve saate bağlı olarak alternatif ulaşım seçeneklerini değerlendirmelisiniz. İstanbul’da şehir içi ulaşım seçeneklerinin başında İETT bünyesinde hizmet veren, metrobüs, tramvay, belediye otobüsü, feribot, vapur ve metrolar bulunmaktadır.

Gideceğiniz bölgeye birden fazla seçenek bulunmaktadır. İstanbul gezi rehberi olarak önerimiz eğer trafik saatinde iseniz gezi rotanıza; metrobüs, tramway ve metro ile devam etmeniz yönündedir.

*Yazımızda bulamadığınız, İstanbul’da mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler olduğunu düşünüyorsanız bunları bize yorum kısmından yazarak listemizin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz ?

Tepki Ver | hayran3
1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
_a_rm_
Şaşırmış
3
hayran
Hayran
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 Yorum

  1. Çok güzel yazı olmuş elinize sağlık baştan sona İstanbul’u anlatmışsınız…

  2. Barış manço müzesi var kadıköy de onu eklememişsiniz onun dışında gayet açıklayıcı olmuş

  3. Güzel, favoriye ekledim sonra bakacağım. Teşekkürler.

    Cevapla
Giriş Yap

Gezitravels.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!