Venedik'te ne yenir 2023

Venedik’te ne yenir? 10 Venedik Restoranı!

Venedik mutfağındaki gelgitin yönü değişti. Şehirdeki yeni restoran ve barlar sayesinde, batıyormuşsunuz hissine kapılmadan da karnınızı doyurabileceksiniz. İşte tüm ayrıntılarıyla Venedik mutfağı…

service

Bu içerikte Venedik’te ne yenir? Venedik mutfağı hakkında detaylar bulacaksınız. Venedik gezinizde yeme içmeyi önemsiyorsanız yazının tamamını okumanızı tavsiye ederiz.

Venedik’e mutfağı için gidilmez derler. Peki, ne için gidilir? Yemek dışında her şey için: Büyük Kanal, Peggy Guggenheim Koleksiyonu, karnaval, Gotik mimari, zafer takları, katedraller, romantizm ya da sadece seyahate çıktığınız gemi limana yanaştığı için.

Ya yemek? Birbirine bitişmiş sıra gondollardan birinde sallana silkene yediğiniz yemeğin tamamlayıcıları, genellikle sersemlemiş istakozların tuhaf görüntüsü veya garsonların sıkıntı veren servisidir. Daha doğrusu, eskiden öyleydi.

Öncelikle, “en pahalı restoran, en lezzetli yiyeceği sunar” düşüncesini kafanızdan silin. Gurme Venedik’in dörtbir yanı tuzaklarla dolu: birinci sınıf restoranlardaki aksi tavır; soğuk servis, en masum hesabı bile ikiye katlayan gizli ekstralar ve hepsinden önemlisi hayal gücünden yoksun ‘geleneksel Venedik’ mutfağı.

Venedik’in ağır aksak ilerleyen mutfak kültürünü, Locanda Cipriani ya da Harry’s Bar gibi birinci sınıf restoranlarının düzlüğe çıkaracağını düşünenler kesinlikle yanılıyor. Çünkü bu mekânlar, uluslararası standartlardaki alışılmış yemek tarzının yılmaz bekçileri. İmdadımıza Venedik’in geleneksel içki salonları, bacari, yetişiyor. Venedik mutfaklarındaki devrim, düşünüldüğü gibi üst tabakadan değil, aşağılardan başladı.

Venedik'te ne yenir 2023

Karnaval zamanı, Venedik’te her türlü çılgınlığa rastlamak mümkün; Büyük Kanal’da gezinen bir araba gibi.

Çoğu İtalya’nın aksine, Venedikliler nasıl içki içileceğini iyi biliyor. Sabahın 07:00’sinde bir spritz’i (beyaz sarap, soda ve Campari) kafaya diken Venedikli bir marangozun görüntüsü, Avrupalı turistler arasındaki en sağlam içicilerde bile aşağılık kompleksi yaratmak için yeterli. Yine çoğu İtalya’nın aksine, içki kültürüne vakıf Venedikliler atıştırmayı, yemeyi de iyi biliyor.

Venedik mutfağı son sürat

Pahalı restoranlardan bıkıp usanan turistlerin yeni arayışlar içine girmesiyle, bacari akımı hızla yayıldı. Durum böyle olunca, çoğu bacari, oturulacak daha fazla masa ve yenecek daha fazla sıcak yiyecek sunarak, ama hepsinden önemlisi, açılış saatlerini standartlara göre yeniden düzenleyerek atağa geçti.

Geleneksel bacaro, kocaman damacanalardan akıttığı halis Venedik şarapları (güçlü Tocal, dinç Raboso ve zarif Cabernet Franc) ve bar tezgahında sunduğu lezzetli atıştırmalıkları, yani cicbeti ile Venediklilerin bu üstün yeteneklerini tatmin etmeye çalışıyor.

Sade yemek, sıcak servis ve düşük yat anlayışı güden bu yaklaşım tarzı, kısa sürede gerçek restoranların da (bona fide) dikkatini çekti; pan-İtalyan mutfağını terk ederek, tamamen deniz ürünlerine yöneldiler. Yeni akım, şehrin ana geçidi Büyük Kanal’ı çevreleyen otel restoranlarına kadar sıçradı.

Venedik'te restoranYeni Mutfağıyla Venedik 2023

En çok tutulan cichetiler, baccala mantecato (zeytinyağında bulamaç kıvamına getirilmiş tuzlu morina), castraure (taze enginar) ve envai çeşit deniz ürünü: folpeti (kalamar), sarde in saor (sirke, çamfıstığı, soğan ve kuru üzümlerle marine edilmiş sardalye), masanelle (yengeç ve diğer kabuklular) ve cicali di mare (karides).

Yemek çeşitleri arasında kırmızı etinde önemli bir yeri var.  Et yemeklerinde, polpetti (köfte) gibi klasiklerin yanı sıra, nervetti (kaynatılmış süt danası kıkırdağı) ya da muusetto (domuz ya da dana etinden yapılan baharatlı bir yemek) gibi incelikli yemekler başı çekiyor.

Bundan yirmi yıl önce, bacart bölgesi, Venedik’ten kuru toprağa geçişin başlaması nedeniyle tehdit altına girdi. O yıllarda Venedik öyle bir duruma geldi ki, şehir sanki Disneyland’in Gotik bir versiyonuna dönüsüyormuş izlenimi uyandırmaya başladı. Venedik’i kuşatan turistler ve gerçek Venedikliler arasındaki dar boğaz içinden çıkılmaz bir hal aldı. Ama ne tuhaftır, çözüm yolunu açan da yine bu dar boğaz oldu.

Son birkaç sene içerisinde ‘deniz ürünleri’ taktiği biraz bıktırdıysa da, Alle Testiere gibi yeni restoranlar baharat ve tatlı-ekşi lezzetlerle ortamı renklendiriyor. Venedik usulü mürekkepbalığı ya da deniz örümceği gibi alengirli ekollerle pek alakası olmayan ucuz ve yaratıcı yemekler de işin tuzu biberi.

Tüm bunların yanında, şarap tüketimini de es geçmemek gerekir. Yemeklerden önce (aperativo) ve sonra (df-gestivo) içilen şaraplardan, kırmızı, beyaz ve rosé olmak üzere üç sınıfa aynan sofra şaraplarına kadar uzanan kaliteli bir şarap menüsü sizi bekliyor. Masal takdim edilen şişelerin özenli seçimi gittikçe artan bilgili müşteri sınıfı, şaraba karşı baş gösteren yoğun ilginin büyük kanıtı.

Venedik’te Ne Yenir?

İlerideki başlıklarda karşılaşacağınız 10 ristorante, bacari, caffe ve pasticcrie, şu an Venedik’te bulunan en iyi mekanlar arasından seçildi. Bunlardan bazıları ünlü, bazılarıysa sadece Venedikler tarafından tanınıyor. İşte Venedik’te meşhur 10 yemek ve 10 restoran listesi…

Baccala Mantecato

Kurutulmuş morina balığının çözülünceye kadar kısık ateşte uzun süre pişirildiği Baccala Mantecato, tamamen Venedik’e özgü bir başlangıç yemeğidir. Sarımsak, zeytinyağı, maydanoz ve karabiber eşliğinde krema haline getirilen morina balığı, dilimlenmiş baget ekmeğinin üzerine sürülerek servis edilir.

Garnitür niteliği taşıyan bu yemek, Venedik’te hemen her balık restoranında ana yemek öncesi başlangıç olarak servis edilir.

Venedik mutfağına enfes bir adım atmanızı sağlayacak Baccala Mantecato için Osteria al Bacareto restoranını tercih edebilirsiniz.

Bigoli in Salsa

Dünyaca ünlü İtalyan spagettisini sardalya ile buluşturan bu lezzet, özellikle doyurucu ve sağlıklı bir ara öğün arayışınıza son verebilir. Hem öğle hem de akşam yemeği için ideal bir seçenek olan Bigoli in Salsa, tam buğday unundan yapılan kalın spagetti makarna, soğan ve kurutulmuş sardalya içerir.

Venedik’e özgü Bigoli in Salsa şehirdeki hemen her restoranın menüsünde yer alsa da öncelikli olarak Cà D’Oro alla Vedova adlı restoranı deneyebilirsiniz.

Sarde in Saor

Venedik’in en ünlü lezzetlerinden biri olan Sarde in Saor; üzüm, soğan ve çam fıstığı sosunda sardalya olarak tanımlanabilir. Sosa eklenen sirke yemeğe ekşilik kattığı için tatlı ekşi bir balık yemeği olan Sarde in Saor, farklı lezzetlerden hoşlanıyorsanız tam size göre.

Fileto sardalyadan oluşan yemek, Venedik’te ana yemek yerine meze olarak tüketilse de ana yemek yerine de yiyebilirsiniz. Özellikle balık favori yemeğiniz ise kısık ateşte soğanların kavrulduğu bu yemeği mutlaka denemelisiniz.

Sarde in Saor’u şehrin en ünlü restoranlarından biri olan Trattoria da Gigio’da deneyebilirsiniz.

Fegato Alla Veneziana

Sakatat yemekten hoşlanıyorsanız Fegato Alla Veneziana, yani Venedik karaciğeri tam size göre diyebiliriz. Dana karaciğeri ve soğanın birlikte sotelendiği bu lezzet, doyurucu bir öğün seçeneği olabilir.

Hemen her Venedik restoranında bulabileceğiniz Fegato Alla Veneziana, genellikle kızarmış ekmek dilimleri ya da Baccala Mantecato ile birlikte servis edilir.

Klasik Venedik lezzetlerinden biri olan yemeği Osteria L’Orto Dei Mori’de deneyebilirsiniz.

Cicchetti

Venedik’te atıştırmalıklara Cicchetti denir. Özellikle akşam yemeği öncesi içki ile birlikte tüketilen atıştırmalıklar, dilim dilim ekmek üzerine çeşitli malzemelerin sürüldüğü şehre özgü bir lezzettir.

Venedikliler genellikle akşam ya da öğle yemeğinden önce Ombria adı verilen şarap ile birlikte tüketir. Deniz ürünlü, sebzeli, peynirli, etli gibi hemen her çeşidin yer aldığı Cicchetti çeşitleri arasından damak tadınıza uygun bir atıştırmalık mutlaka bulunur.

Diğer Venedik yemeklerine göre oldukça uygun fiyatlı olan Cicchetti çeşitleri için Do Colonne iyi bir tercih olabilir.

Moleche

Yalnız ilkbahar ya da sonbahar aylarında yiyebileceğiniz Moleche, Venedik kanallarında yaşayan bir çeşit yengecin kızartmasıdır.

Genellikle patates püresi ile servis edilen deniz ürünü oldukça lezzetlidir ve damaklarda kalıcı bir aroma bırakır. Şehrin yöresel yemekleri arasında yer alan Moleche, küçük yeşil yengeçlerden oluşan ve Venedik restoranlarında birçok ana yemeğin yanında ya da başlangıç olarak servis edilen enfes bir lezzet.

Moleche ‘yi denemeniz için Al Gatto Nero Da Ruggero restoranını öneriyoruz.

Tramezzino

Bir çeşit Cicchetti olarak kabul edilen Tramezzino, genellikle üçgen şeklinde bir sandviçtir. İki dilim beyaz ekmek içine karides, yumurta, ton balığı, mayonez ve enginar eklenerek hazırlanan bu sandviçin aynı zamanda zeytinli ve İtalyan hindibalı, domatesli ve salamlı, mozarella peynirli gibi çeşitleri bulunur.

Venediklilerin en çok tükettiği atıştırmalıklardan biri olan Tramezzino hemen her kafe ve restoranın menüsünde yer alır.

Turistlerin de favorisi olan Tramezzino için Bar Al Parlamento restoranını tercih edebilirsiniz.

Polenta

İtalyan mutfağının farklı lezzetlerinden biri olan Polenta’yı Türk mutfağının gözdesi mıhlamanın yakın akrabası olarak tanımlamak mümkün.

Mozzarella peyniri, mısır unu ve tereyağı ile hazırlanan Polenta genellikle et ya da balık yemeklerinin yanında tamamlayıcı bir garnitür olarak tüketilir. Tıpkı mıhlama gibi akışkan şekilde tüketilebilir ya da soğuduktan sonra dilimlenerek servis edilir.

Venedik’te et ve balık restoranlarının hemen hepsinde deneyebileceğiniz Polenta için Osteria Al Diavolo E L’acquasanta adlı restoranı öneriyoruz.

Pasta e Fagioli

Klasik bir İtalyan lezzeti olan Pasta e Fagioli, yani kuru fasulyeli makarna, tereddütsüz yiyebileceğiniz enfes bir makarna çeşididir. Çorba kıvamında olan yemek; kırmızı fasulye ya da barbunya, makarna ve domates sosundan oluşur.

Üzerine eklenen parmesan peyniri rendesi ile oldukça lezzetli olan, Pasta e Fagioli için Baci & Pasta adlı restoranı öneriyoruz.

Gelato

Dünyaca ünlü İtalyan dondurması olan Gelato’yu Venedik seyahatinde mutlaka denemelisiniz. Normal dondurmaya göre daha akışkan kıvama sahip olan Gelato’yu, Venedik sokaklarında birçok cafe, dondurmacı ya da pastanede bulabilirsiniz.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
hayran
Hayran
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezitravels.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!