featured

Yozgat Gezilecek Yerleri Meşhur Yozgat Gezi Platformu

service

Yozgat’a gelen ve Yozgat üzerinden geçen turistler, Yozgat gezilecek yerleri merak ediyor. Bu yazımızda Yozgat’ın en meşhur yerlerini sizlere aktaracağız. İç Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden olan Yozgat zegin bir kültüre sahiptir. Bu şehrin eski ismi Bozok’tur. 16. Yüzyılda bölgede yaşayan Bozok Türk’lerinden bu ismi almaktadır. Cumhuriyet dönemiyle birlikte Yozgat ismini almıştır. Yozgat şehrinde gezi turu yapacaksanız, Yozgat gezilecek yerler listesine mutlaka göz atınız.

Doğusunda Sivas’la komşu olan Yozgat’ın batısında kırkkale, Kırşehir, güneyinde Kayseri, Nevşehir, kuzeyindeyse Çorum ili bulunmaktadır. Yozgat şehir nüfusu 2015 son veriline göre 419.550’dir. Yozgat ilinin 14 ilçesi bulunmaktadır.

Ekonomik gelir kaynağı Tarım ve Hayvancılık olan Yozgat’ın İlçeleri; Merkez, Saraykent, Çekerek, Akdağmadeni, Kadışehri, Yenifakılı, Şefaatli, Sorgun, Çayıralan, Boğazlıyan, Yerköy, Çandır, Aydıncık, Sarıkaya

Yozgat’ta Ne Yapılır?

Doğa Sevenlere Yozgat Yaylaları

Yozgat halkı tarafından Laleler ülkesi olarak da bilinen Bozok Yaylası, Gelingülü barajı, karanlık dere vadisi, Akdağmadeni ormanları ve Yoğurtyurdu yaylası Yozgat’ın muhteşem doğal güzelliklerden bazıları.

Gezbel tepesinde yer alan Şebek Orman Piknik alanı piknik ve mangal sevenler için tercih sebebi olabilir.10 km boyunca uzanan Kazankaya vadisi heyecan, doğa isteyenler için mutlaka uğranması gereken bir kanyondur.

Yozgat Çamlığı Milli Parkı

Merkeze oldukça yakın olan Yozgat Çamlığı milli parkı yürüyüş ve piknik yapmak için ideal bir yer. Rakımı 1500 Metre yükseklikte olan parkın doğal güzelliği gözleri kamaştırıyor.

Yozgat Saat Kulesi

On dokuzuncu yüzyılda Tevifikizade Ahmet tarafından inşa edilen Saat kulesi, ilk merkezinde bulunmaktadır. Gece ışıklandırmasıyla şehire bir hava katan kulenin şehrin en çok ilgi duyulan yerlerinden biridir.

Yozgat Müzesi

Yozgat müzesi yozgat şehir merkezindedir. 1871 yılında yapılan müze, 1985 yılında faaliyete açılmıştır. Yozgat tarihiyle ilgili mataryallere istanbulluoğlu mahalesinde ki bu müzeden ulaşabilirsiniz.

Tarihi Basilica Therma

Sarıkaya ilçesinde bulunan basilica therma, antik roma döneminde Roma’nın kaplıca başkentidir. Mimarisi korunan bu yer hala yaşayan tarih havası vermektedir. Mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

Tarihi Çapanoğlu Camii

Bozok Sancağı ünlü Çapanoğlu Mustafa Bey tarafından yaptırılan camii, Türk mimari hakkında önemli detaylar veriyor. II. Abdulhamid döneminde yaptırılmış olan Hamidiye Saatli çeşme camiinin hemen yanında yer alıyor.  Burada Türk mimarisini inceleyebilir. Geçmişin kokusunu içinize çekebilirsiniz.

Yozgat Karslıoğlu Konağı

On dokuzuncu yüzyılda dönemin belediye başkanı Yusuf Karslıoğlu tarafından yaptırılan Konak, günümüzde varlığı hala sürdürmektedir. Karslıoğlu olarak da bilinen konak istanbulluoğlu mahallesinde bulunan şık bir görseli vardır. Burayı görmenizi ve fotoğraf çekinmenizi tavsiye ederiz.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
hayran
Hayran
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezitravels.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!