Marmaris plajları

Marmaris Plajları ve Koyları Listesi | Muğla

service

Marmaris plajları ve koyları ile hayli dikkat çeken bir yerdir. Ülkemizin olabildiğince gezgin çeken yerlerinden biri olan Marmaris Muğla ilimizin Bodrum’dan sonrasında maksimum nüfusa haiz olan ilçesidir. Ege denizinin bitip Akdeniz’in başladığı kısımda bulunan Marmaris, konum olarak çok hoş bir yerdedir.

Marmaris Muğla merkeze bir saat, Dalaman Havaalanı’na bir saat, Bodrum’a ise iki saat uzaklıkta olup, günün aşağı yukarı her saatinde rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Marmaris’de Denize Girilen Koylar ve Plajlar

Marmaris, özellikle tertemiz koyları, masmavi denizi ve hoş plajları vasıtası ile her yıl olabildiğince sayıda yerli ve yabancı turistin akınına uğruyor. Tatil severlerin hayli tercih ettiği su sporları da Marmaris plajlarında yüksek kalitede hizmetinize sunulmakta.

Türkiye’nin en hoş plajlarını ve koylarını görmek, hayatınızın en hoş ve kaliteli tatilini geçirmek istiyorsanız, siz kıymetli okurlarımızın da tercihi mutlaka Marmaris olmalı. Gelin şimdi Marmaris plajlarını ve Marmaris koylarını inceleyelim.

Marmaris Plajları

Marmaris Plajları ve Koyları Muğla
Marmaris Plajları ve Koyları Muğla

İçmeler Plajı

İçmeler Plajı Marmaris‘in en tanınmış ve kalabalık plajlarından biridir. Bir balıkçı köyüyken hızla gelişen İçmeler’de bulunan plaja gece ve gündüz, dolmuş vasıtasıyla rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bölgede fazla sayıda tesis ve duracak yer bulunmuş olduğundan ihtiyacınız olan şeyleri basitçe karşılayabilirsiniz. Bu bölgede su sporları da çok yaygındır. Deniz paraşütü, kano, muz gibi aktivitelerle vakit geçirebilir, tekne turlarına katılabilirsiniz. İçmeler’den kalkan tekne turları ile Dalyan plajı, İztuzu plajı, Kleopatra plajı ve Marmaris koylarına gitmek de seçenekleriniz arasında. Buraya kadar gelmişken İçmeler Kanyonu’na gidip enfes manzaralar eşliğinde yürüyebilir ve hoş fotoğraflar çekebilirsiniz. Marmaris plajları arasında İçmeler plajını mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Kız Kumu Plajı

Kız Kumu plajı Marmaris’in en hoş plajlarından birisidir. Bu plajda, bir kıyıdan diğerine doğru, deniz üzerinde 600 metre yürüyebilirsiniz. Sağı ve solu derin sularla kaplı 3 metre genişliğinde bir şeritte yürümek, turistlerin başlıca eğlencelerindendir. Marmaris Jeep Safari, Marmaris Hisarönü tekne turu ya da dolmuşla erişebileceğiniz Kız Kumu Plajı Marmaris’e 25 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Marmaris Halk Plajı

Marmaris merkezde denize girebileceğiniz bir halk plajıdır. Şehir merkezinde bulunan ve rahatlıkla erişebileceğiniz en makul bir plajdır. Ulaşım kolaylığı, uzun sahili ve pak deniz suyu ile dikkat çeker. Marmaris Halk plajı uzunluğu 3 km’dir.

Kleopatra Plajı

Kleopatra Plajı Cleopatra adası şeklinde de malum Sedir adası Marmaris merkeze 16 km uzaklıkta olup ne olursa olsun görülüp gezilmesi ihtiyaç duyulan yerlerdendir. Plajda bulunan altın sarısı kum âdeta görenleri büyülemektedir. Kumun eşi benzeri olmayan sarısını ve masmavi denizin etkisi dibine alan manzarasını görmek istiyorsanız Marmaris’e gittiğinizde sizler de en hoş Marmaris plajları arasında bulunan bu eşi benzeri olmayan yere mutlaka uğramalısınız.

Uzunyalı Plajı

Bu plaj adını uzunluğundan ve büyüklüğünden almıştır. Halk plajının haricinde, Marmaris’te bulunan ikinci plajdır. Marmaris halk plajının bitiminden başlayıp, İçmeler plajına kadar 10 km sürer. Uzunyalı plajı su aktiviteleri, kafe ve restoranlarıyla dikkat çekmektedir.

Turunç Plajı

Marmaris’e 21 km mesafedeki Turunç plajı, turistlerin gözdeleri içerisinde yer alır. Dolmuş ve deniz yolundan taksi botlar ile erişebileceğiniz Turunç plajı, aynı isimle anılan dinlence beldesinin en gözde markasıdır. Doğal güzellikleri ve mükemmel denizinin yanında, yat ve tüplü dalış turizmi ile de dikkat çekmektedir. Marmaris tekne turu ve Marmaris her şey dahil tekne turu esnasında Turunç yaklaşık 1 saat kadar ziyaret edilmektedir.

Marmaris Koyları

Ülkemiz Ege ve Akdeniz’de çoğu görkemli koylara sahiptir. Marmaris koyları da yerli ve yabancı turistlerin alaka odağı olmuştur. Tertemiz ve masmavi koyları görülmeye mutlaka kıymet yerler arasındadır.

Bördübet Koyu

Marmaris Bördübet Koyu denizin ormanla birleştiği ve yapılaşmadan uzak kalmayı başaran, hayvan ve nebat çeşitliliği açısından çok varlıklı olan bir koydur. Bördübet’in en önemli özelliği denizden ormana doğru hareket ederken 200 metre eninde, 600 metre boyunda bir kanal oluşturmasıdır. Bu hoş koy, Marmaris koyları arasında gelmişken görmeden gitmemeniz ihtiyaç duyulan yerler içerisinde bulunmalıdır.

Boncuk Koyu

Gökova ve Marmaris arasında kalan, Çamlık Köyü’nde bulunan Boncuk Koyu Plajı’nın suyu sıcak, berrak ve çok paktır. Denizin dibini rahatlıkla görebilirsiniz, nitekim su altı görüş mesafesi 15-20 metre kadardır. Etrafında çam ve palmiye ağaçları bulunan bu hoş plaj, adını denizdeki ufak çakıl taşlarından almıştır. Dalış meraklıları için de makul olan koyda, tüple dalmak yerine şnorkelle de dalış yapabilirsiniz. Koyun çevresindeki duş, kafe gibi imkanlardan da yararlanabilirsiniz.

Çiftlik Koyu

Marmaris Çiftlik koyu Sakin, rahat ve el değmemiş bir yerdir. Kalabalıktan uzak sessiz sakin bir dinlence sürmek, tertemiz denizin keyfini çıkarmak istiyorsanız mutlaka Marmaris Çiftlik koyu plajını ziyaret etmelisiniz. İri kumlara haiz olan bu koyda çoğu medeniyetten kalan izler de görmek mümkün. Çünkü Çiftlik koyunun MÖ 1200’lü yıllara kadar uzanan bir geçmişi vardır. Ayrıca pırıl pırıl bir suya haiz koyda, su sporları ve dalış yapmak da mümkündür.

Kumlubük Koyu

Doğal sit alanı olan Kumlubük’te yer edinen koy, Marmaris’e 25 km uzaklıkta yer ediniyor. Turunç plajına yakın olan bu koyda plaj da bulunuyor. Altın sarısı kumlarıyla ve pak deniziyle dikkat çeken Kumlubük koyu dalış yapılabilecek en hoş yerlerden biri. Bu koyun ormanlarında yürüyüş yapmak da mümkün.

Gebekse Koyu

Antik şehir kalıntıları ile mevcud Gebekse koyu, Kilise koyu şeklinde de bilinmektedir. Antik kalıntılar arasında Gebekse Kilisesi‘nin parçaları da bulunmakta. Gebekse Kilisesi, günümüzde tarih aşımına uğramış durumdadır. Marmaris’e 58 km uzaklıkta bulunan Gebekse koyuna ulaşmak için Çiftlik koyuna gidebilir, kısa bir yürüyüşün sonrasında da bu bölgeye varabilirsiniz. Dalgasız bir deniz, çam ağaçlarıyla çevrili bir yüzme keyfi burada sizi bekliyor olacaktır. Su olabildiğince berrak olduğundan deniz gözlüğü takarak sualtı canlılarını da seyredebilirsiniz. Bölge, kamp yapmak için de gayet uygundur.

Hisarönü Koyu

Marmaris’e 20 km uzaklıktaki Hisarönü koyu, dünyanın her yerinden turistlerin ilgisini çeken bir yerdir. Koyun etrafı geniş çam ormanlarıyla çevrilidir ve havası olabildiğince paktır. Koy, yürüyüş ve kamp şeklinde etkinlikler için de hayli uygundur. Denizi cam şeklinde, dalış yapılabilecek kadar pak ve güzeldir.

Cennet Koyu

Marmaris Cennet koyu, insanlardan uzak, kuş sesleri ve berrak bir deniz ile stresini atmak isteyenler için adı şeklinde aden bir koy. Sadece patika ile ulaşım sağlanabilen koyda hiç bir işletme bulunmamakta. Bu nedenle ihtiyaç duyabileceğiniz şeyleri de yanınızda getirmeniz gerekiyor. Hatta bu ihtiyaç duyduğunuz şeylerin içerisine kamp malzemelerini de ilave edip burada eğlenceli ve izole birkaç gün geçirmeniz de mümkün. Zira pek azca kişinin bildiği bu koy, kafa dinlemek için en iyi noktalardan.

Akvaryum Koyu

Akvaryum koyu Datça‘ya dahil diyebiliriz ama Marmaris’e gelmişken burayı da ziyaret edebilirsiniz. Akvaryum koyu olabildiğince küçüktür ama çok yoğun bir plaja sahiptir. Yaz aylarında adaya gelen derhal hepimiz tarafından ziyaret edildiğinden genelde kalabalıktır. Buna karşın kim bilir hayatınızda görebileceğiniz en pak ve berrak koylardan birisi olabilir. Denizde yüzerken, akvaryum şeklinde suyun altını gözlemlemeniz olasıdır. Bunun için buraya gelirken yanınızda bir deniz gözlüğü bulundurmanız denizin altındaki manzarayı seyretmek için size destek olacaktır.

Suyu olabildiğince soğuk olan Akvaryum koyunda rastgele bir tesis bulunmamaktadır. Bu nedenle koya giderken yanınızda atıştırmalık bir şeyler almanız yararınıza olacaktır; benzer biçimde şemsiye ve sandalye de bulundurmanızı öneri ederiz. Son yıllarda koyda yüzen bir deniz büfe de ziyaretçilere kısıtlı ürünlerle hizmet vermektedir.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
hayran
Hayran
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezitravels.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!