Zonguldak'ta gezilecek yerler

Zonguldak Gezilecek Yerleri En Trend 15 Yer

service

Bu yazımızda Zonguldak gezilecek yerler listesini gezitravels okurları için oluşturduk.  Karadeniz Bölgesinde bulunan Zonguldak tarihi, kültürü, insanı ve birbirinden güzel doğal güzelliklerin bakımından zengin bir bölgedir. Yerli ve yabancı turistlere birçok seçenek sunan Zonguldak ilimiz, Batı Karadeniz’in turistik şehirlerindendir.

ZONGULDAK GEZİLECEK YERLER

Gökgöl Mağarası

Zonguldak şehir merkezine bağlı Üzülmez Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Gökgöl Mağarası, şehir merkezine ortalama 5 kilometre uzaklıktadır. Özel araçla Zonguldak – Ankara yolunu takip ederek, yaklaşık 5 dakika içerisinde ulaşım sağlanabilmektedir. Mağaraya il merkezinden taksi veya Üzülmez minibüsleriyle de ulaşım ortalama 15 dakika sürmektedir.

Zonguldak’ta gezilecek yerler arasında bulunan Gökgöl Mağarası, bölgenin en uzun mağaralarından biridir. Gezip keşfedebileceğiniz birçok önemli detay bulunan mağaranın yürüyüş yolu ise ortalama 850 metredir. Çok sayıda sarkıt ve dikit bulunan mağarada keyifli bir tura çıkabilir ve bu anlarınızı fotoğraf makineniz ile ölümsüzleştirebilirsiniz.

Yılın her dönemi ziyaret edilebilen Gökgöl Mağarası, serin bir atmosfere sahiptir. Pazartesi hariç haftanın her günü açık olan mağarayı 09:00 ile 18:00 saatleri arasında gezebilirsiniz.

Gökgöl Mağarası’na giriş ücreti 10 TL’dir.

Kızılcapınar Baraj Gölü

Zonguldak’a bağlı Ereğli ilçesinde bulunan Kızılcapınar Baraj Gölü, şehir merkezine yaklaşık 55 kilometre uzaklıktadır. Göle özel araçla ulaşımlarda Zonguldak – Ereğli yolu takip edilmelidir. Ayrıca bölgeye taksi veya il merkezinden hareket eden Ereğli minibüsleri ile 1 buçuk saat içerisinde yolculuk yapılabilmektedir.

Erdemir Barajı ve Ovaköy Barajı da denilen Kızılcapınar Baraj Gölü, bölge halkı tarafından mesire yeri olarak kullanılan alanlar arasında yer almaktadır. 1994 yılında kurulmuş olan barajın yanında bulunan Kızılcapınar Baraj Gölü; çevresindeki doğal güzellikleri, yeşil ağaçları ve sessiz tabiatı ile birlikte tercih sebebi olmaktadır.

Piknik, kamp veya doğa yürüyüşü gibi keyifli aktivitelerinizi gerçekleştirebileceğiniz Kızılcapınar Baraj Gölü’nde bölgenin zengin bitki örtüsünü keşfedebilirsiniz. Haftanın her günü ziyaret edebileceğiniz Kızılcapınar Baraj Gölü’nü dilediğiniz saat aralığında gezebilirsiniz.

Kızılcapınar Baraj Gölü’ne girişler ücretsizdir.

Zonguldak Maden Müzesi

Zonguldak’ta gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir başka destinasyon olan Zonguldak Maden Müzesi, şehir merkezinde, Çınartepe Mahallesinde yer almaktadır. Ulaşımların Bülent Ecevit Caddesini güneydoğu yönüne takip ederek yapılabildiği müzeye, yürüyerek ortalama 10 dakika içerisinde gidilebilmektedir.

Kömür madeni denildiği zaman akla ilk gelen şehirlerden olan Zonguldak’ta kömür madenciliği hakkında yapılmış ilk müze olan Zonguldak Maden Müzesi, bölgede mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Giriş kısmında ziyaretçilerini karşılayan bir tünel bulunan müze sınırları içerisinde kömür madenciliği sırasında kullanılan araçlar, gereçler, taşıma vagonları, çeşitli heykeller ve eserler bulunmaktadır.

Madenciliğe verilen önemin anlatılmaya çalışıldığı müze, yılın her dönemi, Pazartesi hariç 09:00 ile 17:30 saatleri arasında ziyaretçi kabul etmektedir.

Zonguldak Maden Müzesi’ne girişler ücretsizdir.

Harmankaya Şelalesi

Zonguldak şehir merkezine bağlı Kardeşler Mahallesinde bulunan Harmankaya Şelalesi, şehir merkezine yaklaşık 14 kilometre uzaklıktadır. Şehir merkezinin güneyinde kalan şelaleye özel araçla ulaşımlar, il merkezinden Ahmet Kışlalı Caddesini güneye takip ederek yapılmaktadır. Bölgeye taksi veya şehir merkezinden hareket eden Kardeşler dolmuşları ile ortalama yarım saat içerisinde ulaşım sağlanabilmektedir.

Bölgenin önemli doğal güzelliklerinden olan Karagöl Deresi sınırları içerisinde bulunan Harmankaya Şelalesi, dereden akan suların kil taşlarını arındırması sonucunda meydana gelmiştir. Etrafında uzun yürüyüş yolları bulunan Harmankaya Şelalesi’nin çevresinde trekking aktivitelerinizi gerçekleştirebileceğiniz uygun alanlar da bulunmaktadır.

Toplamda 3 şelaleden oluşan Harmankaya Şelalesi, Zonguldak’ta gezilecek yerler arasında yer almaktadır. Oldukça huzurlu ve sessiz bir ortama sahip olan şelalenin etrafında piknik ve kamp gibi aktivitelerinizi de gerçekleştirebilirsiniz. Haftanın her günü dilediğiniz saatlerde gezebileceğiniz Harmankaya Şelalesi’ne gitmeden önce yanınıza fotoğraf makinenizi alabilir, bu anları ölümsüzleştirebilirsiniz.

Harmankaya Şelalesi’ne girişler ücretsizdir.

Zonguldak Kent Ormanı

Zonguldak Kent Ormanı, şehir merkezinden ortalama 10 kilometre uzaklıkta, Kardeşler Mahallesi sınırları içerisinde yer almaktadır.Bölgenin doğal güzelliklerini ve zengin bitki örtüsünü keşfedebileceğiniz Zonguldak Kent Ormanı’na ulaşımlar özel araçla Ahmet Kışlalı Caddesini güney  yönüne takip ederek ortalama 20 dakika içerisinde yapılabilmektedir. Bölgeye il merkezinden taksi ile de ulaşım mümkündür.

Doğa ile iç içe vakit geçirebileceğiniz yerlerden biri olan Zonguldak Kent Ormanı’nda doğa fotoğrafçılığı, kamp, piknik ve trekking gibi aktivitelerinizi de gerçekleştirebilirsiniz. Çok sayıda ahşap köprü, gölet ve seyir terası bulunan Zonguldak Kent Ormanı’nda keyifli bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Zonguldak’ta görülmesi gereken yerlerden olan Zonguldak Kent Ormanı, yılın her dönemi ziyaretçiye açıktır.

Zonguldak Kent Ormanı’na girişler ücretsizdir.

Ereğli Müzesi

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Orhanlar Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Ereğli Müzesi, bölgenin önemli tarihi yapıları arasındadır. İl merkezine ortalama 50 kilometrelik mesafede bulunan Ereğli Müzesi’ne özel araçla ulaşımlar, Zonguldak – Ereğli karayolu üzerinden yapılmaktadır. Bölgeye il merkezinden taksi veya otogardan yarım saatte bir hareket eden Ereğli dolmuşları ile de gidilebilmektedir.

Zonguldak’ta mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan Ereğli Müzesi’nde bölge tarihine ait önemli eserler sergilenmektedir. Yapıldığı dönemde Cıbıroğlu ailesine ait olan yapı, daha sonra müzeye çevrilmiş ve ziyaretçi kabul etmeye başlamıştır.

Kuruluşu sırasında, bölge halkının büyük desteği olan Ereğli Müzesi’nde Zonguldak ve Ereğli tarihine dair çok sayıda eser, fotoğraf ve belge görülebilmektedir. Haftanın her günü açık olan Ereğli Müzesi, 08:30 ile 17:00 saatleri arasında ziyaretçi kabul etmektedir.

Ereğli Müzesi’ne girişler ücretsizdir.

Zonguldak Deniz Feneri

Zonguldak şehir merkezine bağlı Yayla Mahallesinde, deniz kenarında yer alan Zonguldak Deniz Feneri’ne ulaşımlar Fener Caddesini kuzeye takip ederek yapılabilmektedir. Yürüyerek yaklaşık 10 dakika içerisinde gidilebilen Zonguldak Deniz Feneri, bölgeye hakim bir konumda yer almaktadır.

1908 senesinde inşa edilen Zonguldak Deniz Feneri, bölgedeki teknelere ve gemilere yol göstermesi amacıyla yapılmıştır. Uzun yıllar faaliyet gösteren deniz feneri, günümüzde yalnızca turistik amaçlı ziyaret edilebilmektedir. Alt katında bir restoranın hizmet verdiği Zonguldak Deniz Feneri’nde kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinizi Karadeniz manzarası eşliğinde yiyebilirsiniz.

Haftanın her günü açık olan Zonguldak Deniz Feneri’ni dilediğiniz saat aralığında gezebilirsiniz.

Zonguldak Deniz Feneri’ne girişler ücretsizdir.

Göldağı Tabiat Parkı

Göldağı Tabiat Parkı, Zonguldak’ın Çaycuma ilçesindeki Taşçılı Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Şehir merkezine 20 kilometre uzaklıktaki parka özel araçla ulaşımlar, D750 karayolunu güneye takip ederek yapılabilmektedir. Bölgenin doğal güzelliklerini ön plana çıkaran destinasyona, il merkezinden taksi veya otogardan hareket eden Çaycuma dolmuşlarıyla da ortalama yarım saat içerisinde gidilebilmektedir.

Zonguldak’ta görülmesi gereken doğal güzelliklerden olan Göldağı Tabiat Parkı’nda bölgenin zengin bitki örtüsünü keşfedebilir, yeşillikler arasında bir gezintiye çıkabilirsiniz. Genellikle bölge halkı tarafından özellikle hafta sonları tercih edilen Göldağı Tabiat Parkı, hafta içi daha sakin olmaktadır.

Doğa yürüyüşü, fotoğrafçılık, bisiklet turu, kamp ve piknik gibi aktivitelerinizi keyifle gerçekleştirebileceğiniz tesislerden olan Göldağı Tabiat Parkı, haftanın her günü 24 saat boyunca açık durumdadır.

Göldağı Tabiat Parkı’na yaya giriş ücreti 3,5 TL; araçlı girişler ise 10 TL’dir.

Bölüklü Yaylası

Bölüklü Yaylası, Zonguldak’ın Devrek ilçesine bağlı Pelitli Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Şehir merkezinden 100 kilometrelik uzaklıkta bulunan Bölüklü Yaylası’na özel araçla, Karaman, Çaydeğirmeni, Devrek, Özbağı ve Bölüklü tabelalarını takip ederek 45 dakika içerisinde gidilebilmektedir. Doğal güzellikleriyle öne çıkan yaylaya, il merkezinden taksi ya da Devrek minibüsleriyle de ortalama 5 TL karşılığında ulaşım mümkündür.

Oldukça yüksek bir rakımda bulunan Bölüklü Yaylası, bölge halkı tarafından yaz aylarında mesire alanı olarak kullanılan yerlerden biridir. Yeşil ağaçlar ile çevrili, huzur dolu bir yer olan yaylada piknik, doğa gezileri, trekking ve kamp gibi aktivitelerinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Yılın her dönemi ziyaret edebileceğiniz Bölüklü Yaylası’na giderken, yanınıza alabileceğiniz fotoğraf makinesi ile birlikte kartpostalları aratmayacak kareler yakalayabilirsiniz.

Bölüklü Yaylası’na girişler ücretsizdir.

Cehennemağzı Mağaraları

Zonguldak’ın önemli doğal güzelliklerinden olan Cehennemağzı Mağaraları, şehir merkezine 50 kilometre uzaklıkta, Ereğli ilçesine bağlı Süleymanlar Mahallesinde yer almaktadır. Mağaralara özel araçla ulaşımlar, Zonguldak – Ereğli yolunu batıya takip ederek yapılabilmektedir. Aynı zamanda buraya şehir merkezinden taksi kullanarak veya Ereğli minibüsleriyle 45 dakika içerisinde de ulaşım mümkündür.

Toplamda 3 adet mağaranın birleşiminden oluşan Cehennemağzı Mağaraları sınırları içerisinde çok sayıda doğal kaya sütunları ve irili ufaklı göller bulunmaktadır. Ortalama uzunlukları 85 metreyi bulan mağaraların içerisinde keyifle gezintiye çıkabileceğiniz uzun yürüyüş yolları yer almaktadır. İç kısmının profesyonel bir şekilde aydınlatılmış olduğu mağaralar, Zonguldak’ta görülmesi gereken destinasyonlar arasındadır.

Pazartesi günleri hariç haftanın her günü ziyaret edebileceğiniz Cehennemağzı Mağaraları, 09:00 ile 18:00 saatleri aralığında açıktır.

Cehennemağzı Mağaraları’na giriş ücreti 7 TL’dir.

Kayalıdere Şelalesi

Zonguldak şehir merkezinden yaklaşık 65 kilometre uzaklıkta, Kayalıdere Köyü sınırları içerisinde bulunan şelaleye özel araçla ulaşımlar, D750 karayolunu güney istikametine takip ederek yapılmaktadır. Şelaleye toplu taşıma araçları ile otogardan hareket eden Kayalıdere Köyü dolmuşları veya taksiler ile de alternatif bir şekilde ulaşım mümkündür.

Sınırları içerisinde toplamda 7 adet şelale bulunan Kayalıdere Şelalesi, bölgenin önemli doğal güzelliklerinden olan Kayalıdere Çayı üzerinde yer almaktadır. İçerisinde doğal bir şekilde oluşmuş bir adet havuz bulunan şelalenin etrafında bulunan yeşil alanların arasında doğa gezileri yapabilir, kamp ve piknik gibi aktivitelerinizi de gerçekleştirebilirsiniz.

Aileniz veya arkadaş gruplarınız ile birlikte keyifli bir gün geçirebileceğiniz Kayalıdere Şelalesi, ferahlatıcı etkisi ve sunduğu manzara şöleni ile birlikte genellikle yaz aylarında ziyaret edilmektedir.

Kayalıdere Şelalesi’ne girişler ücretsizdir.

Ilıksu Kaplıcası

Ilıksu Kaplıcası, Zonguldak’ın Kozlu bölgesinde yer almaktadır. Şehir merkezinden ortalama 20 kilometrelik bir mesafede bulunan şelaleye özel araçla, Zonguldak – Ereğli yolunu Kozlu tabelasına kadar takip ederek gidilebilmektedir. Şifalı sularıyla ünlü kaplıcaya il merkezinden taksi veya Aşağıçayır minibüsleri ile de yaklaşık yarım saat içerisinde ulaşım sağlanabilmektedir.

Bölge halkının özellikle hafta sonları akın ettiği Ilıksu Kaplıcası, Karadeniz Bölgesi’nin termal turizm kapsamında önemli destinasyonlarından biridir. İnsan vücudundaki birçok hastalığın çözümünde tedavi olarak kullanılan Ilıksu Kaplıcası’ndaki havuzda gününüzü keyifli bir şekilde geçirebilir, aynı zamanda vücudunuzu da yenileyebilirsiniz.

Haftanın her günü açık olan Ilıksu Kaplıcası, Zonguldak’ta gezilecek yerler arasında öne çıkan yerlerden biridir.

Ilıksu Kaplıcası’na girişler ücretsizdir.

Veyisoğlu Köyü Anıt Ağacı

Veyisoğlu Köyü Anıt Ağacı, Zonguldak’ın Gökçebey ilçesine bağlı Veyisoğlu Köyü sınırları içerisindedir. Şehir merkezinden yaklaşık 45 kilometre uzaklıktaki anıt ağacına ulaşımlar, D750 karayolunu Veysioğlu Köyü tabelasına kadar takip ederek ortalama 1 saat içerisinde yapılabilmektedir. Bölgeye alternatif ulaşımlar, il merkezinden taksi veya otogardan hareket eden Gökçebey dolmuşları ile 1 saat 45 dakika içerisinde yapılabilmektedir.

Palamut meşe ağacı olan Veyisoğlu Köyü Anıt Ağacı, toplamda 500 yılı geçkin yaşı ile birlikte bölgenin hem tarihi hem de doğal güzellikleri arasında ön plana çıkmaktadır. Çevresindeki doğal güzellikler ile birlikte doğa ile iç içe vakit geçirebileceğiniz anıt ağacı önünde bir hatıra fotoğrafı da çekebilirsiniz.

Doğa yürüyüşleri için uygun alanlar bulunan Veyisoğlu Köyü Anıt Ağacı, haftanın her günü ziyarete açıktır.

Veyisoğlu Köyü Anıt Ağacı’nı ziyaret etmek ücretsizdir.

Filyos Kalesi

Filyos Kalesi, Zonguldak’ın sembolik yapıları arasında bulunmaktadır. Zonguldak’a bağlı Çaycuma ilçesinde bulunan Filyos Kalesi, aynı zamanda Filyos Antik Kenti’nin de önemli yapılarındandır. Kaleye özel araçla ulaşımlar, Zonguldak – Çaycuma yolunu takip ederek gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca bölgeye taksi ya da Çaycuma dolmuşlarıyla 1 saat içerisinde ulaşım sağlanabilmektedir.

Orta Çağ yapılarından olan Filyos Kalesi, Zonguldak’ın günümüze ulaşan en eski yapıları arasında öne çıkmaktadır. Bölge tarihini keşfetmek isteyenler için oldukça ideal bir fırsat olan Filyos Kalesi, aynı zamanda çevresindeki doğal güzellikleri ile birlikte etkileyici bir şekilde uyum içerisindedir. Bölge tarihine ilişkin çok sayıda yapıyı görebileceğiniz Filyos Kalesi, haftanın her günü ziyarete açıktır.

Filyos Kalesi’ne girişler ücretsiz olarak gerçekleştirilebilmektedir.

Gazi Alemdar Müzesi

Zonguldak’ın Ereğli ilçesindeki Müftü Mahallesi sınırları içerisinde bulunan Gazi Alemdar Müzesi, şehir merkezinden 50 kilometre uzaklıktadır. Bölgenin önemli tarihi yapılarından olan müzeye özel araçla, D010 karayolunu takip ederek gidilebilmektedir. Müzeye, il merkezinden taksi veya Ereğli minibüsleriyle yaklaşık 1 buçuk saat içerisinde ulaşım sağlanabilmektedir.

Zonguldak’ta gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz Gazi Alemdar Müzesi, tematik bir gemi müzesidir. Gerçek gemi boyutunda tasarlanmış olan müze içerisinde geminin içerisindeki yapıları inceleyebilir, maket olarak yapılmış mürettebatlar ile birlikte tarihin tozlu sayfalarını canlı olarak keşfedebilirsiniz. Kurtuluş Savaşı temalı birçok özel eserin sergilendiği müzeye, çok sayıda belge, fotoğraf ve araç gereç bulunmaktadır.

Haftanın her günü açık olan Gazi Alemdar Müzesi, 12:00 ile 13:00; 13:00 ile 17:00 saatleri arasında gezilebilmektedir.

Gazi Alemdar Müzesi’ne girişler ücretsizdir.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
hayran
Hayran
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezitravels.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!