Ankara’da Gezilecek Yerler

Ankara’da Gezilecek Yerler, En Popüler 20 Yer!

Başkent Ankara'ya iş icabı gelen veya seyahat amaçlı gelen vatandaşların en çok merak ettiği konu Ankara'da gezilecek yerler oldu.

service

Nüfus büyüklüğü bakımından İstanbul’un ardından ikinci sıraya yerleşen Ankara şehri, Türkiye’nin başkentidir. Türkiye haritasının merkezinde konumlanması nedeniyle Ankara hemen hemen birçok insanın yol güzergahı üzerindedir. İster yolunuzun üstünde olması nedeniyle isterseniz gezmek amaçlı Ankara’ya gelmeyi planlıyorsanız Ankara’da gezilecek yerler listemiz size rehberlik edecektir. 

Ankara’da Gezilecek Yerler

Bürokrasi şehri olmasından dolayı Ankara’da gezilecek yerler arka planda kalmaktadır. Halbuki Ankara birçok tarihi ve doğal güzelliklere ev sahipliği yapmaktadır. Tarihi atmosferi yaşatan Anıtkabir, Ankara Kalesi, Roma Hamamı. Gösterişi ile etkileyen müzeler Anadolu Medeniyetler Müzesi, Altınköy Açık Hava Müzesi. Hareketli sosyal yaşamı hissettiren mekanlar Hamamönü, Gençlik Parkı. Doğal güzelliklerine hayran kalacağınız Eymir Gölü, Mavi Göl, Karagöl Tabiat Parkı. Bunlar Ankara’da gezilecek yerlerden sadece birkaçı. Gelin Ankara’da gezilecek yerler listemize birlikte bakalım. Listede ilerledikçe Ankara’da böyle güzellikler mi varmış diyeceksiniz. Haydi başlayalım..

Anıtkabir

Ankara’da gezilecek yerler listemize tabi ki Ankara’nın simgesi konumunda olan yalnız Ankara değil Türkiye için de çok değerli bir yer olan Anıtkabir ile başlıyoruz.

Ankara'da Gezilecek Yerler

Anıtkabir her yıl çocuk, yetişkin, yaşlı her yaş grubundan binlerce yerli ve yabancı turiste kapılarını açmaktadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşının bulunduğu Anıtkabir’de ulu önderimizle aynı ortamda bulunmanın verdiği his paha biçilemez. Anıtkabir’de Atatürk’ün özel eşyalarının sergilendiği ve Kurtuluş Savaşı’na dair eserlerin bulunduğu müzeleri de gezebilirsiniz. Aslanlı yoldan yürüyerek çıkarken hayatınız boyunca bu özel mekana ait birçok görselin canlılığını koruyacağını garanti ediyoruz.  Haftanın her günü ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. 

Hacı Bayram-ı Veli Türbesi ve Camisi

Ankara ile bütünleşmiş bir diğer yer Hacı Bayram-ı Veli Türbesi’dir. Hacı Bayramı Veli hazretleri, Türk mutasavvıfı tarafından kurulmuş ilk tarikat olan Bayramiyye’nin piridir. Hacı Bayramı Veli türbesinde, Hacı Bayram-ı Veli dışında kendinden sonra gelen sekiz şeyhin sandukası bulunmaktadır. 

Ankara'da Gezilecek Yerler
Hacı Bayram Veli Camii

Türkiye’nin inşa tarihi en eski camilerinden biri olan Hacı Bayram Camisi 1429 yılında yaptırılmıştır. Osmanlı mimarisinin güzel bir örneğini yansıtan bu cami cuma günleri, kandillerde ve bayramlarda dolup taşmaktadır. Ankara’da manevi huzuru tatmak istiyorsanız kesinlikle Hacı Bayram-ı Veli Türbesi’ne gelmelisiniz. 

Ankara Kalesi

Bizans İmparatorluğu, Selçuklu Devleti, Osmanlı, Roma İmparatorluğu gibi birçok uygarlıktan izler taşıyan bu tarihi yapı M.Ö. 5.yüzyılda Galatlardan günümüze kadar ulaşmıştır. Şehri kuşbakışı olarak izlemek isterseniz Ankara Kalesi’ne gidin deriz. Kale’ye ulaşım biraz yorucu olsa da sonunda göreceğiniz muhteşem şehir manzarası yorulduğunuza değecek cinsten. Tarihi surlar ve çevredeki tarihi evler oldukça etkileyici mimariye sahip. 

Ulus Gençlik Parkı

Ankara’da eskiden bu yana hareketli sosyal yaşamın olduğu Gençlik Parkı şehir merkezine oldukça yakın konumdadır. Büyük bir alana yayılmış olan Gençlik Parkı’nda yapabileceğiniz birçok etkinlik var. Yeşil alanlara kurulan çay bahçelerinde ailenizle oturabilir, eğlence parkında çocuklarınızla keyifli vakit geçirebilir, sıklıkla düzenlenen konser ve tiyatro gösterilerine arkadaşlarınızla katılabilirsiniz. Park hem gündüz saatlerinde hem de akşam saatlerinde görsel güzelliği ve eğlenceli aktiviteler için siz değerli ziyaretçilerini bekliyor. 

Hamamönü

Ankara’nın en eski mahallelerinden biri olan Hamamönü, Ankara’da olduğunuzu unutturacak cinsten bir güzelliğe sahip. Hamamönü’nün dar sokaklarının arasında gezinirken şaşırmaya hazır olun. Mimarisi ile sizleri etkileyecek tarihi Ankara evleri müze, hediyelik eşya dükkanı, galeri, kafe gibi birçok mekana ev sahipliği yapmaktadır. Bölgeyi anlamlı kılan değerlerden biri de Mehmet Akif Ersoy’dur. Hamamönü’nde İstiklal Marşı yazarımız Mehmet Akif Ersoy’un ikamet ettiği ve birçok eserini yazdığı evi müze olarak ziyaretçileri ağırlamakta. Hamamönü’ne geldiğinizde küçük sokak aralarına gizlenmiş çiçekli duvarlarda fotoğraf çekinmeyi unutmayın.

Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi

Ankara’da gezilecek yerler müzelerinden keşfetmeye değer bir müzede Hava Kuvvetleri Müzesi. İstanbul yolunda bulunan müze Şaşmaz mevkiinde yer almaktadır. Müze, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızı, Sabihan Gökçen tarafından 18 Eylül 1998 yılında açılmış ve hizmete girmiştir. Müzede, Türk ordusunun kaydında bulunan, uçak, silah, mühimmat ve savunma sistemleri gibi birçok koleksiyon sergilenmektedir.

Ankara'da gezilecek yerler
Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı Müzesi

Ayrıca Hava Kuvvetlerinin kullanmış olduğu, eğitim uçağı ve av-bombardıman uçaklarının pilot kokpitine girebilir, fotoğraf çekinebilirsiniz. Savaş uçakların içine girmek ve fotoğraf çekinmek serbesttir. Hava kuvvetleri müzesi detaylarına ulaşmak için tıklayın.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

1925-2006 Yılları arası Ankara’da faaliyet göstermiş cezaevidir. Bülent Ecevit, Muhsin Yazıcıoğlu, Yaşar Kemal, Yılmaz Güney, Kemal Tahir başta olmak üzere birçok ünlü ismin yatarak gün saydığı Ulucanlar Cezaevi, siyasi ve düşünce suçlularının cezai hükümlerini geçirdikleri bir cezaevidir. Bu müzede düşünce ve siyasi nedenlerle suçlanan yazar, siyasetçi, gazeteci birçok ünlü kişinin cezaevinde çekilmiş fotoğrafları ve özel eşyaları sergilenmektedir. Ulucanlar Ceza evi Ankara’da gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ediyoruz.

Ankara'da Gezilecek Yerler
Ulucanlar Ceza Evi Müzesi

Tarihi bir arşiv niteliği taşıyan müze kütüphanesinde siyasi mahkumların yazmış olduğu yayınlar, dönemin sanatçılarının mahkûmiyet kayıtları gibi birçok tarihi belge bulunmaktadır. Ayrıca mahkumların özel eşyaları ve İdam sehpaları gibi bir çok detayı müzeyi gezerek görebilirsiniz. Yaşayan cezaevi niteliğinde olan Müze, içerde ki atmosferi yaşatmak adına ses kayıtları kulaklarınızda çınlayacak ve balmumundan yapılmış siyasi mahkumlar gerçeklik görünümü sizleri etkileyecektir.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi Tanıtımı

Ulucanlar Ceza Evi Müzesi, Pazartesi hariç haftanın her günü açık olan müzeye hafta içi 10.00–16.00, hafta sonu 10.00–17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. 

Anadolu Medeniyetler Müzesi

1977 yılında Avrupa’da yılın müzesi seçilen Anadolu Medeniyetler Müzesi’nde, birbirinden kıymetli Anadolu eserleri sergilenmektedir. Anadolu Medeniyetler Müzesi gezerken birçok yeni bilgi öğrenmenizi sağlayacak çok geniş bir kronolojik tarihi sizlere sunmaktadır. Müze’de tarih öncesi çağlar ve antik çağdaki medeniyetlerinden kalma eserler teşhir edilmektedir. Ankara Kalesi’ne oldukça yakın mesafede bulunması nedeniyle Ankara Kalesi ve Anadolu Medeniyetler Müzesi’ni aynı gün içinde gezmenizi tavsiye ederiz.

Altınköy Açık Hava Müzesi

Altınköy Açık Hava Müzesi, binaların arasına gizlenmiş tahminlerinizin çok ötesinde güzellikte Ankara’nın sıradışı müzelerinden biridir. Müzenin kapısından girince bambaşka bir ortamda buluyorsunuz kendinizi. 1940’lı yılların köy hayatı teması üzerine kurulan bu müze şehrin kalabalıklığından ve gürültüsünden sıkılan Ankaralıların sıklıkla tercih ettikleri yerler arasında. Bir köyde bulunan ne varsa herşeyi Altınköy Açık Hava Müze’sinde bulabilirsiniz. Köy evleri, cami, yel ve su değirmeni, asma köprü, eşekler, tavuklar, atlar daha birçok yapı ve hayvan bulunmaktadır. Eğer Altınköy Açık Hava Müzesi’ni gezmek istiyorsanız özellikle sonbaharda gelmelisiniz. Sonbaharda dökülen yaprak sesleri eşliğinde müzeyi gezmeye hayran olacaksınız. 

Eymir Gölü

Dar yokuş aşağı gidilen bir yolun sonunda sizi karşılayan mavi yeşil tonlarındaki Eymir Gölü Ankara’nın doğal güzelliklerinden biridir.  Eymir gölü doğa tutkunları ve sportif bireyler tarafından sıklıkla tercih edilen yerlerin başında geliyor.

Ankara'da Gezilecek Yerler
Eymir Gölü

Eymir gölünün girişinde bulunan bisiklet kiralama yerlerinden ister tek kişilik ister iki kişilik isterseniz de bebeğinizle binebileceğiniz birçok çeşit bisiklet kiralayabilirsiniz. Eymir gölüne araç girişi yasak olması nedeniyle bisiklet sürerken güvenlikli bir şekilde hem eğlenirken hem de spor yapmış olacaksınız. Bunun dışında Eymir gölünde, doğa yürüyüşüne çıkabilir, piknik yapabilir, restoran ve kafelerinde göl manzarasına karşı yemek yiyebilirsiniz.

Mavi Göl 

Ankara’nın sayılı doğal güzelliklerinden biri olan Mavi Göl, adını gölünün masmavi sularından almıştır. Şehir merkezine yakın bir konumda bulunması nedeniyle hafta sonları doğa ve piknik severlerle dolup taşmakta. Oyun parkları, yürüyüş yolları, su bisikleti, futbol, basketbol ve voleybol sahaları gibi çok sayıda aktivite yapabileceğiz alan siz değerli ziyaretçilerin hizmetine sunulmaktadır. 

Karagöl Tabiat Parkı

Karagöl Tabiat Parkı, birçok Ankaralı tarafından keşfedilmemiş olan büyüleyici güzellikte bir volkanik göldür. Türkiye’ye özgü birçok bitkinin yaşamını sürdürdüğü bu göl şehir merkezine yaklaşık 70 kilometre uzaklıktadır.

Ankara Gezilecek Yerler
Karagöl Tabiat Parkı

Ankara’da piknik yapmak için hep aynı yerlere gitmekten sıkılanlar için çok iyi bir alternatif olabilir. Yılın her mevsimi kartpostal gibi sizleri şaşırtacak manzaraya sahip Karagöl Tabiat Parkı’nda muhteşem fotoğraflar çekilebilirsiniz. 

Aqua Vega Akvaryum

Nata Vega Outlet’te bulunan Aqua Vega Akvaryumu deniz altı canlılarının yaşamlarını yakından izlemeniz için sizleri bekliyor.  Akvaryum, Palyaço, Koi ve Napolyon gibi farklı farklı türlerin, köpekbalığı ve japon balığı gibi daha bilinen deniz canlılarının bulunduğu yaklaşık 12.000 deniz canlısına ev sahipliği yapıyor. Eğer çocuğunuz varsa kesinlikle Aqua Vega Akvaryum’u listenize eklemelisiniz. 

Roma Hamamı

Ankara’nın merkez ilçesi Altındağ’da bulunan Roma Hamamı, Roma İmparatorluğu’ndan kalan tarihi izleri günümüze taşıyan mimari yapılardan bir tanesidir.

Ankara'da Gezilecek Yerler

Su sıcaklıklarına göre alanlara ayrılmış üç ana hamamdan oluşmaktadır. Bunlar; caldarium, tepidarium ve frigidarium. Ankara’da gezilecek yerler sıralamasında Roma hamamı, Tarih meraklılarını gezerken tarihin tozlu sayfalarına götürecek bu mekan ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor. 

Samanpazarı

Altındağ’da bulunan tarihi eskilere dayanan çarşısı Samanpazarı aynı zamanda şehrin en eski mahallelerinden biridir. Bir açık hava çarşısı olan Samanpazarı, küçük ev eşyalarından antika eşyalara kadar birçok ürünü bir arada bulabileceğiniz nadir çarşılar arasındadır. Samanpazarı’na gelmişken Pirinç Han’ı görmeden dönmemelisiniz. 

Atatürk Orman Çiftliği

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e hediye edilen 52 hektarlık bir alanda kurulan Atatürk Orman Çiftliği ününü korumaya devam etmektedir. Bu çiftlikte bulunan Atatürk Evi, Atatürk’ün Selanik’teki evine gitmeden o evin kopyasını gezebilecek şekilde planlanmış ve tasarlanmıştır. Atatürk’ün özel hayatının dışında çiftlikteki sosyal yaşama dair izlere rastlayacağınız eşyalar bulunmaktadır. Ayrıca Atatürk Orman Çiftliği ile bir anılan A.O.Ç dondurma ve meşhur çiftlik kokoreçi yemenizi öneririz. 

Ankara Altınpark

Ankara, şehir merkezine oldukça yakın konumda bulunan Altınpark, yerli-yabancı turistlerin ve Ankara’da yaşayan ailelerin vakit geçirdiği, eğlendiği bir parktır.

Ankara Gezilecek Yerler
Altınpark

640 bin metrekarelik bir alana yayılan Altınpark, 1977 yılına kadar golf sahası olarak kullanılırken, 1985 yılında gerçekleştirilen yarışmayı kazanan proje ile birlikte bugünkü görünümünü kazanmıştır. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğundaki parkın yüzde 85’i, yeşil alanlar ve göletlerden oluşmaktadır.

Altınpark’ta neler yapılır?

Altınpark’ta bulunan Lunaparkta eğlenebilir, gölet etrafında gezebilirsiniz. GoKart vakit geçirebilir, Paten pistine paten sürebilirsiniz. Paten Pistine kendi pateninizi getirerek de kullanabilirsiniz. Fotoğraf çekimi yapmak isteyenler Japon Bahçesinde fotoğraf çekilebilir, çocuklu aileler Altınpark Şirinköy ve şirin heykeller çocuklarını gezdirebilirler. Ayrıca parkta ata binme alanı bulunmaktadır.

Göksu Parkı

Ankara, Eryaman mevkiinde bulunan Göksu parkı, eski adıyla Susuz gölü olarak anılmaktadır. Buradan da anlaşıldığı gibi Göksu Gölü, yapay değil doğal bir göldür.

Ankara'da gezilecek yerler
Göksu Parkı

Park göl kenarı yürüme yolları ve yeme, içme, nargile, canlı müzik gibi işletmelerle donatılmıştır. Ankara’da yaşayanların sıklıkla gitmiş olduğu parkta güzel vakitler geçirebilir, göl kenarı kafelerde aile ve arkadaşlarınız buluşarak hoşça vakitler geçirebilirsiniz.

Mogan Parkı

Bir diğer Ankara’da yaşayan insanların sıklıkla gezmeye için gittiği Mogan Gölü, Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde bulunmaktadır. Mogan Gölü, Ankara’nın denizi olarak da anılmaktadır. :)

Ankara'da gezilecek yerler
Mogan Gölü

Bakir göletin etrafına park, mangal ve yeme içme cafe restoranları yapılmıştır. Çoğunlukla sabah kahvaltısı için gidilsede, gözleme başta olmak üzere aparatif yemek için de günün herhangi bir saatinde gidilebiliyor. Mogan gölü etrafında et ve balık üzerine lüks restoranlarda bulunmaktadır.

Mogan parkının içerisinde, göl kenarında bulunan uzunca yürüme alanları vardır. Burada karşınıza ördek ve kaz çıkabilir, çocuklarınızla ve doğada ki sevimli dostlarımızla eğlenebiliriz :)

Beypazarı

Ankara’da hangi ilçeyi gezmeliyim diye soracak olursanız kesinlikle ilk sırada Beypazarı olmalıdır.  Önemli ticaret yollarının üzerinde bulunan Beypazarı Hititlerden Bizans’a, Anadolu Selçuklu Beyliği’nden Osmanlı İmparatorluğu’na kadar pek çok medeniyetten izler taşımaktadır. Turizm açısından önemli bir değere sahip olan bu ilçe Ankara merkezine yaklaşık 100 km uzaklıkta bulunuyor.

Ankara Gezilecek Yerler
Beypazarı Gezilecek Yerler

Beypazarı’nda gezilecek yerler say say bitmez. Türkiye’nin ilk ve tek müzesi Türk Hamam Müzesi, 150 yıllık konakta Beypazarı tarihini yaşatan Beypazarı Tarih ve Kültür Evi Müzesi, açık hava müzelerinin ilk örneği Beypazarı Yaşayan Müze gezerken etkilenmemeniz elde değil. Ayrıca tarihi Beypazarı evlerini, Beypazarı yöresel ürünler çarşısını, gümüşçüler çarşısını, tarihi camileri gezebilirsiniz. İnözü vadisi, vadi kenarında yeşilliklerin arasında kurulmuş kahvaltı mekanlarında açık havada ailenizle huzurlu bir vakit geçirebilirsiniz.  İnözü vadisine sabahtan gelmenizi  tavsiye ederiz. Gerçekten kahvaltılıkları organik ve çok çeşitli. Hizmetten memnun kalacaksınız.

*Yazımızda bulamadığınız, Ankara’da gezilip görülmesi gereken farklı yerler olduğunu düşünüyorsanız bunları bize yorum kısmından yazarak listemizin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz ?

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
hayran
Hayran
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezitravels.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!