Antalya'da gezilecek yerler

Antalya’da Gezilecek Yerler | Görülmesi Gereken 18 Yer

Türkiye turizminde başı çeken Antalya gezilecek yerler bakımından da ön planda. Bu yazımızda Antalya'da gezilecek yerleri ayrıntılarıyla bulabilirsiniz...

service

Türkiye’de turizmde başı çeken Antalya’da gezilecek yerler bakımından da ön planda. Yalnız yaz tatilde değil her mevsim gezebileceğiniz yerleri sizler için sıraladık. Turizm’de ilk sırada olmasının sebepleri var. Mavi bayraklı birbirinden güzel plajları, birçok tarihi mekanları ve konaklama deyince Türkiye’nin en güzel konaklama merkezleriyle adeta cazibe merkezi. Ilıman bir iklime sahip olan Antalya’da gezilmesi gereken bir şehir. Deniz suyunun geç soğuması bu şehirde üç, dört ay (kış ayları) hariç her mevsim denize girilebilir. Oksijen kaynağı olan Toros dağlarının yeşil bitki örtüsüyle masmavi deniz birleşince ortaya olağanüstü bir tatil cenneti çıkıyor.

Antalya tüm bu özellikleriyle, uluslararası etkinliklerde de başrol alıyor. Futbol kulüplerinin kamp alanlarından tutun, festivallere kadar ev sahipliği yapıyor. Türkiye’nin nadide doğal güzellerine sahip olan Antalya’da, eşsiz kanyonlar, ıssız koyları gezebilir, çam ormanlarının tertemiz havasıyla birlikte Akdeniz‘in tadını çıkarabilirsiniz.

Antalya’da Gezilecek Yerler

Kültürü, tarihi zenginlikleri ve doğal güzelliklerini kısacık da olsa bahsettikten sonra şimdi Antalya’da görülmesi gereken en popüler yerleri sıralayabiliriz. Gezi rehberlerimizin önerileriyle 2023 yılında trend olan aramaları sizler için oluşturduk. Güzel bir antalya gezisi istiyorsanız doğru adrestesiniz.

Antalya Hayvanat Bahçesi

Antalya'da gezilecek yerler
Antalya’da gezilecek yerler

Yaklaşık 33 yıldır hizmet veren Antalya hayvanat bahçesinde 800’ün üzerinde hayvan bulunmaktadır. İşletme olarak iyi bir hizmetin sunulduğu hayvanat bahçesinde mangal ve piknik alanlarıda mevcuttur.

Her yıl binlere turistin gezdiği hayvanat bahçesi içinde aslan, kaplan, deve, zebra ve yırtıcı hayvan familyasından bir çok tür bulunmaktadır. Her mevsim ziyaret edebileceğiniz tesis, özellikle çiftler ve çocuk aileler için güzel bir vakit geçirme alanı olacaktır.

Antalya Kaleiçi

Antalya'da gezilecek yerler
Antalya, Kaleiçi

Antalya, Muratpaşa ilçesi sınırında bulunan Kaleiçi, ahşap konakları, Arnavut kaldırımlı dar sokakları, eğlence mekanları ve butik hediyelik eşya dükkanları ile birlikte tam bir tatil köyü havasında. Her mevsim yüzlerce turistin akın ettiği bu tatlı kasabada, tarihi olarak Hıdırlık Kulesi, Kesik Minare, Yivli Minare, Hadrianus kapısı, Karatay Medresesi, Şehzade Korkut Camii gibi pek çok tarihi zenginlikler bulunmakta.

Kaleiçi mevkiinde bulunan Mermerli Plajına denize girebilir, Akdeniz ve dünya mutfağıyle meşhur restorantlar da lezzetleri tadabilirsiniz. Yabancı turistin yoğun olduğu bir bölge olduğu için fiyatlar normale göre biraz tuzlu gelebilir. Bunu da hatırlatmakta fayda var.

Noel Baba Müzesi

Antalya'da gezilecek yerler
St. Nicholas Kilisesi (Noel Baba müzesi)

Antalya, Demre mevkiinde bulunan Noel Baba Müzesi, Milattan sonra üçüncü yüzyılde Aziz Nikolaos anısına yaptırılmıştır. Günümüzde müzeye çevirilen kilise, her mevsim yerli yabancı turistlerin gezi kaynağı oluyor.

Yaz dönemleri haftanın hergünü, kış dönemleri ise pazartesi hariç diğer günler burayı gezebilirsiniz. Orta bizans mimarisinden eserler sunan müzeye, fotoğraf ve video çekmenin yasak olmadığını hatırlatırız.

Düden Şelalesi

Antalya'da gezilecek yerler
Antalya, Düden Şelalesi

Yazımızın başında söylediğimiz gibi Antalya deyince aklımıza ilk olarak doğa harikalarından olan kanyo ve şelaler geliyor. Antalya merkeze oldukça yakın mesafede olan Düden şelalesi, ahşap yürüş yolları, restoran ve çay bahçeleri, seyir teraslarıyla birlikte tam teşekkürlü bir gezi imkanı sunuyor. Özellikle yaz günleri birçok turisti buraya çeken Düden Şelalesi, Antalya’nın falezlerinden 40 metre yükseklikten Akdeniz’e dökülüyor. Bu muhteşem manzarayı yerinde yaşamanızı tavsiye ediyoruz.

Açılış saatleri: 08:00 ile 19:00 arasında ziyarete açıktır.

Antalya Selfie Park

Antalya gezilecek yerler listemizde sırada Selfie Park var. Yani adından da belli olduğu gibi özel oluşturulmuş onlarca dekorun içerisinde fotoğraf çekilebileceğiniz konsept mekan bulunuyor. Ayrıca özel hazırlanmış tüm mekanlarda stüdyo ışıkları da mevcut. Atıştırmalıklar için Donut Coffee ve Donut kafe işletmeleri selfie park içerisinde bulunmaktadır.

Açılış saatleri: 08:00 ile 21:00 arası olan mekanda giriş ücretleri 100 – 150 TL arası değişmektedir. Yoğun bir dönemde gidiyorsanız bilet almak için sıra beklememek ve selfie park içeriğini, kampanyalarını öğrenebileceğiniz linki şuraya bırakıyorum: https://lk.tc/h3uGE

Kurşunlu Şelalesi

Antalya'da Gezilecek Yerler
Kurşunlu Şelalesi

Doğal güzelliğiyle, Türkiye ve Antalya gezilecek yerler listesinde kendine yer bulan Kurşunlu Şelalesi, çevresinde ki manzara izleme platformları, yürüyüş parkurları ve yeme içe mekanlarıyla her yıl binlerce turist çekmektedir.

Yaklaşık 20 metre yükseklikten dökülen şelale oldukça gür ve manzara açısından olağanüstü bir görüntü oluşturuyor. Antalya gelmişken mutlaka görmeniz gereken yerler arasına bu güzel kanyonuda koymanızı tavsiye ederiz.

Köprülü Kanyonu

Antalya'da Gezilecek Yerler
Köprülü Kanyonu

Doğa sevenlerin sıkça gittiği bir bölge olan Köprülü Kanyon, safari turu ve seyirlik alanlarıyla güzel bir manzara sunuyor. Antalya merkeze 90 km uzaklıkta olan kanyonun çevresinde yaylalar ve birbirinden güzel bitkilerle doğal güzellikler bulunmakta. Şehire uzak düşen Köprü’lü kanyonu Isparta, Antalya arası seyahat edenleri ve bölgeye yakın yerden geçmekte olanların uğramasını tavsiye ederiz.

Sapadere Kanyonu

Antalya'da gezilecek yerler
Sapadere Kanyonu

Antalya’nın doğal güzellikleriyle meşhur olan bir diğer yeri de Sapadere kanyonu. Yaklaşık 400 metre yükseklikte kaya duvarlarının arasından şiddetlice akan soğuk şelale suyu ve yürüyüş parkurlarıyla gezilmesi gereken bir yer. Mağaralar ve kaya havuzları bulunan Kanyonda, endemik bitki örtüsü ve muhteşem doğa görüntüleri bulunuyor.

Civarda bulunan Alabalık tesislerinde balık yiyebilir, kanyonun yanında oluşan kaya havuzlarında yüzebilirsiniz. Sapadere Kanyon’unda fotoğraf çekebileceğiniz Seyir terası bulunmakta. Sezonda oldukça kalabalık olmaktadır. O yüzden sabahtan buraya gelmenizi tavsiye ederiz.

Manavgat Şelalesi

Antalya'da gezilecek yerler
Manavgat Şelalesi

Türkiye’de düzenlenen doğa gezileri arasında en popüler olanı şüphesiz Antalya, Manavgat bölgesidir. Antalya merkeze yaklaşık 75 km mesafesi, Manavgat ilçesine de 3 km mesafede bulunan manavgat şelalesi, tam bir doğa cenneti. Yeşil tabiat manzarası ve şelale suları kilometreler boyunca uzanıyor ve eşsiz bir görselliğe sahip. Çevresinde şelale tesisin sunduğu olanklar ile, yeme içme ihtiyacınızı karşılayabilir, bot ve rafting turlarına katılabilirsiniz.

Göynük Kanyonu

Antalya'da gezilecek yerler
Göynük Kanyonu

Antalya, Kemer ilçesinin en popüler gezilecek yerlerinden birisi olan Göynük Kanyonu, şelalesi, havuzları ve harika doğasıyla muhteşem bir yerdir. Göynük kanyonu Likya yolu üzerinde yer almaktadır. Antalya’ya mesafesi 36 km, Kemer’e 13 km mesafededir. Park etrafında park işletmesine bağlı çay bahçeleri ve restoranlar, yemyeşil bir doğa ve gölet bulunmaktadır. Macera sevenler için zipline hatları bulunmaktadır. Zipline Parkurda 40 metre yükseklikte 65 km hıza ulaşılmaktadır.

Dim Çayı

Antalya'da gezilecek yerler
Dim Çayı

Antalya, Alanya bölgesinde Akçayı köyünde bulunan Dim Çayı, Alanya’ya 15 km uzaklıktadır. Dim çayı gezilecek yerler ve aktiviteler arasında, rafting yapabilir, 4 derecelik soğuklukta ki dim çayına girip yüzebilir ve etrafında ki yeme içme yerlerinde dinlenerek serinleyebilirsiniz.

Dim çayına yakın bir lokasyonda Dim mağarası bulunmaktadır. Bu mağara aynı zamanda Türkiye’nin ziyarete açılan en büyük ikinci mağara olma özelliği taşımaktadır.

Aquland Antalya

Antalya'da gezilecek yerler
Antalya’da gezilecek yerler

Antalya’da gezilecek yerler turunuzda eğer yaz mevsimindeyseniz, eğlence ve macera arıyorsanız Antalya Aquapark size iyi gelecektir. Birçok su kaydırağı ve geniş havuzlar ile bir tam gün geçirebilirsiniz.

Antalya Aquarium

Antalya Aquarium
Antalya Aquarium

Antalya, Konyaaltı plajına 5 dakika yürüme mesafesinde olan Antalya Aquarium, her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmekte. Dünyanın en büyük akvaryumlarından olan komplekste, 3 boyutlu sinema salonları, cafe ve restoranlar ayrıca dondurmacılar gibi işletmeler bulunmakta. Çocuklu aileler ve çiftlere tavsiye edeceğimiz bu tesise 09:00 ile 23:00 arası gezebilirsiniz.

Alanya Kalesi

Antalya'da gezilecek yerler
Antalya, Alanya

Antalya’ nın en popüler gezilecek yerleri arasında bulunan Alanya Kalesi, günümüze kadar bozulmadan kalmayı başarmış. Deniz seviyesinden yaklaşık 250 metre yükseklikte olan Alanya Kalesi, kilometrelerce uzanan surlarıyla yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biridir.

Alanya Kalesi, 13. yüzyılda Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad tarafından inşa ettirilmiş bir mimari şaheser. Denizden gelecek saldırılara karşı Akdeniz’e hakim bir noktaya inşa edilen kale, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde de kullanılmış, ayrıca uzun bir süre korsanların işgalinde kalmış.

Çevresinde butik otellerin ve restoranların da bulunduğu Alanya Kalesi’nin surlarından gün batımında hem Akdeniz’in hem de Alanya plajlarının muhteşem fotoğrafları çekebilirsiniz. Ayrıca burada yöresel kahvaltı mekanları bulunuyor. Serpme kahvaltıcılarda çok güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz. Alanya kalesine gelmişken kahvaltı deneyimi yaşamanızı tavsiye ediyoruz.

Kızıl Kule

Antalya'da gezilecek yerler
Alanya, Kızıl Kule

Antalya, Alanya’nın tarihiyle meşhur Kızılkule heryıl binlerce turist tarafından geziliyor. Tarihi Selçukluya dayanan Kule, mimari olarak selçuklu devletine aittir. Sultan I. Alaeddin Keykubad tarafından 1226 senesinde yaptırılan Kule, sekizgen görüntüsüyüle Selçuklu mimarisini gözler önüne seriyor. 15 Metrelik surlarla çevrilen olan Kızıl Kule, 5 kattan oluşuyor ve 85 basamak çıkarak Kule’nin zirvesine çıkabilir. Muhteşem Alanya manzarasını izleyerek fotoğraf çekinebilirsiniz.

Deniz’den gelecek saldırılara karşı güvenlik amacıyla inşa edilen Kule mimarisindeki ustalık ile günümüze kadar sapasağlam gelebilmiş yapılardandır. Ayrıca 1. katında Alanya Etnografya Müzesi bulunmaktadır.

Karain Mağarası

Antalya'da gezilecek yerler
Antalya, Karain Mağarası

Antalya Yağca köyü mevkiinde bulunan Karain Mağarası, ilk insalığa ışık tutuyor. Ülkemüzde ki en eski mağaralardan biri olan Karain Mağarası, tarihi 500 bin öncesine dayanıyor.

Karain Mağarası: Antalya – Burdur yolu arasında bulunmaktadır. Giriş ücretlidir. 4 mevsim gezilip görülebilir yerler arasındadır.

Aspendos

Antalya'da gezilecek yerler
Aspendos

Antalya, Serik ilçesinde bulunan Aspendos, milattan önce 10. Yüzyılda Akalar medeniyeti tarafından kurulmuştur. Dönemin en popüler şehirlerinden olduğu bilinen Aspendos Serik’in Belkıs köyünde bulunmaktadır. Antalya’ya 50 km mesafededir.

Amfik tiyatro kapasitesi 15 bin kişi olan şehir o dönemin şartlarına göre oldukça zengin bir yapıdır. Eski adı Aspendos şehri yeni adı Belkıs köyü olan bölge de yine aynı tarihte yapılmış su kemerleri ve antik çeşmesi bulunuyor.

Olimpos

Antalya'da gezilecek yerler
Antalya, Olimpos

Antalya, Çıralı ilçesine bulunan Olimpos, yerli ve yabancı turistlerin tatil sezonunda akın ettiği bir bölgedir. Buranın tarihi Milattan önce 2. Yüzyılda Likya Antik kenti olmasıdır. Olimpos, Antalya’da gezilecek yerler arasında ilk sıralarda bulunmakta. Dillere pelezenk olmuş ağaç evleri, kamp alanları ve el değmemiş bir köy havasıyla, tarihi antik kentin birleşmesi bu güzel bölgeyi gezmek için daha anlamlı hale getiriyor. Buraya giderken yanınızda Müzekart(https://muze.gov.tr/MuseumPass) olması, bölgede ki turistik yerleri ücretsiz olarak ziyaret edebilmeniz adına önemli.

Olimpos’ta gezilecek yerler sıralaması şu şekilde;

Olimpos Antik Kenti

Olimpos Ağaç Evleri

Olimpos Yanartaş

Olimpos Plajı

Adrasan Plajı

Ceneviz Koyu

Suluada

Olimpos Teleferik

Folklorik Yörük Parkı

Göynük Kanyou

Beldibi Mağarası

*Yazımızda bulamadığınız, Antalya’da gezilip görülmesi gereken farklı yerler olduğunu düşünüyorsanız bunları bize yorum kısmından yazarak listemizin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz ?

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
hayran
Hayran
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezitravels.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!