Ankara müzeleri

Ankara’daki Gezilecek Müzeler | Ankara Müze Rehberi

Ankara'da mutlaka gezilmesi gereken müzeleri, gezi rehberiniz gezitravels farkıyla okurlarımızla buluşturuyoruz. İşte Ankara'daki gezilecek müzeler listesi...

service

Ankara müzeleri, tarih, sanat ve bilim müzeleri olarak hizmet vermektedir. Ankara’daki müzeleri Müze Kart ile ziyaret ederek ya da sanal yolculuk yaparak gezebilirsiniz. Ankara’nın başkent olmasıyla birlikte, önemli bir kent haline gelen Ankara, cumhuriyet tarihi kaynaklarının etkisiyle de müzelerin gelişmesi gerçekleşmiştir. Başta Türkiye olmak üzere tüm dünyada tanınan bir kahraman olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, kabrinin Ankara’da bulunuyor olması şehri daha anlamlı hale getirmektedir.

Ankara Müzeleri

Anıtkabir

Anıtkabir, Ankara’daki müzeler içinde gezilmesi ihtiyaç duyulan ilk ve en mühim yerdir. Anıtkabir, Kurtuluş Savaşı’nın kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Ankara’nın Anıttepe bölgesinde yer edinen anıt mezarıdır. Ayrıca, 1973’den beri İsmet İnönü de burada yatmaktadır.

thumbnail
Gözden Kaçmasın
Ankara gezinizde bu liste aklınızda bulunsun

Kurtuluş Savaşı Müzesi (1. TBMM Binası)

Ankara Ulus’ta Cumhuriyetin kuruluşuna tanıklık eden, ilk TBMM binası olarak kullanılmış tarihi bir yerdir. Kurtuluş Savaşı Müzesi. Bu zamanı mekân, İstiklal Marşı’nın kabulü, saltanatın kaldırılması, Ankara’nın başkent oluşu, Lozan Barış Antlaşması, Cumhuriyetin ilanı ve Atatürk’ün Cumhurbaşkanı seçilmesi şeklinde mühim hadiselere de şahitlik yapmıştır. Bu sebeple Kurtuluş Savaşı Müzesi Ankara gezilecek yerler listenizde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

Kurtuluş Savaşı Müzesi yol tarifi için tıklayın

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Ulucanlar bir devre cezaevi olarak kullanılmış ve sonraki yıllarda ise müze haline getirilmiştir. Düşünceleri yüzünden hapse girmiş çoğu ünlü, siyasetçi, gazeteci, yazar, şair, gibi kişileri konuk etmiş ve 2011 yılında Altındağ Belediyesi tarafınca müzeye çevrilerek ziyarete açılmıştır. Ankara müzeleri içinde Ulucanlar Cezaevi Müzesi‘ni gitmenizi tavsiye ediyoruz.

Ankara Etnografya Müzesi

Etnografya Müzesi’nde, Türk Sanatının, Selçuklu devrinden günümüze kadar geçinmek eden örnekleri sergilenmektedir. Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşı, 1953 yılında Anıtkabir’e nakledilene kadar bu müzede korunmuştur. Bu bölüm Mustafa Kemal Atatürk’ün anısına hürmeten, simgesel bir mezar olarak halen sergilenmekte.

Ankara Resim ve Heykel Müzesi

Etnografya Müzesi’nin yanısıra bulunan Ankara Resim ve Heykel Müzesi, çeşitli tabloların ve heykellerin sergilendiği bir yerdir. Bu müzede mühim kişilerin eserleri de bulunmaktadır. Müzede mühim sanatçılara dair hususi bölümler bulunmaktadır. Bu bölümlerde o kişilere dair çoğu eseri aynı anda görebilirsiniz. Müzeye giriş için ücret alınmamaktadır. Heykel ve görsel alanına alakalı her insanın ziyaret edebileceği en iyi müzelerden biridir.

Türk Hava Kurumu Müzesi

Türk Hava Kurumu Müzesi, Ankara Spor Salonu’nun yanısıra yer almaktadır. Müzede, dünyada ve devletimizde günümüze kadar havacılık tarihinin gelişimi ile alakalı birden fazla doküman ve fotoğrafla zenginleştirilmiş vitrinlerin yanı sıra, bahçesinde paraşüt kulesi ve tayyare maketleri de bulunmaktadır. Pazartesi günleri hariç haftanın her gününde burayı ziyaret edebilirsiniz.

thumbnail
Gözden Kaçmasın
Ankara’daki Gezilecek Müzeler | Ankara Müze Rehberi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ankara Kalesi’nin yakınında bulunan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, tarihin eski dönemlerine dair kalıntıları kronolojik sıraya makul şekilde sizlere sunmaktadır. Müze içinde çokça hoşunuza gidecek koleksiyonlar bulunmakta. Birçok çağa dair hususi bölümler vardır. Bu bölümlerde ise o çağlara ilişik eserler sergilenmektedir. Ayrıca müze içindeki eserlerin türleri de olabildiğince çeşitlidir. Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara müzeleri içinde en önemlilerindendir.

Mehmet Akif Ersoy Evi Müzesi

Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nı yazdığı yer olarak malum Tacettin Dergâhı, bugün müze olarak hizmet sunmaktadır. Müze içinde Mehmet Akif Ersoy’un heykeli de bulunmakta. Balmumundan yapılan bu heykelin yanı sıra Mehmet Akif Ersoy’a ilişik olan gözlük, saat ve tespih gibi hususi eşyalar da vardır.

Altınköy Açık Hava Müzesi

Ankara Altınköy Açık Hava Müzesi, kendimizi bir an köy ortamında bulma imkânı veren hoş bir müzedir. Kastamonu ve Karabük köylerinden getirilen, çivi kullanılmadan yapılma birbirine geçme ahşap konakların yanı sıra, köy meydanı, dükkanlar, köy okulu ve bir de cami bulunuyor. Ailecek hoş zaman geçirebileceğiniz bu müzeyi Ankara müzeleri içinde gezilecek bölgeler listenize ekleyebilirsiniz.

thumbnail
Gözden Kaçmasın
Ankara’da Gezilecek Yerler, En Popüler 20 Yer!

Ankara Roma Hamamı

65.000 metrekarelik bir alanda bulunan Ankara Roma Hamamı bünyesinde, Frigidarium (soğuk alan), Tepidarium (ılık alan), Caldarium (sıcak alan), Apoditerium (soyunma alanı), yüzme havuzu ve depo alanını barındırmakta. Dünya üstündeki en büyük Roma hamamlarından biri olarak görülen Ankara Roma Hamamı’nda binin üstünde eser bulunmaktadır. Roma Hamamı Ulus’ta, Çankırı Caddesi üstünde yer almaktadır. 3. yüzyıla ait olan kalıntıları ziyaret etmek için hafta içini tercih etmeniz gerekmekte. Çünkü hafta sonları ziyarete kapalı.

Ankara

Ankara’daki Müzeler (Diğerleri)

Bütün gezilmesi gereken Ankara müzeleri:

 • Anıtkabir ve Mustafa Kemal Atatürk Müzesi
 • Meteoroloji Müzesi
 • MTA Tabiat Tarihi Müzesi
 • PTT Pul Müzesi
 • Olgunlaşma Enstitüsü 100. Yıl Müzesi
 • TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi
 • Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi
 • Türkiye Barolar Birliği Hukuk Müzesi
 • Ziraat Bankası Müzesi
 • Gordion Müzesi
 • Beypazarı Tarih ve Kültür Müzesi
 • Beypazarı Yaşayan Müze
 • Kalecik Karahan Konağı ve Müzesi
 • MKE Sanayi ve Teknoloji Müzesi
 • Mustafa Ayaz Vakfı Plastik Sanatlar Müzesi
 • Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi
 • Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi
 • Pembe Köşk
 • Veteriner Anatomi Müzesi
Tepki Ver | hayran2
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
2
hayran
Hayran
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezitravels.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!