Kapadokya Gezilecek Yerleri

Nevşehir Kapadokya Gezi Rehberi: 14 Rota

Türkiye turizmin en popüler yeri Kapadokya'da gezilecek yerleri değerli Gezitravels okurları için hazırladık. Bir kere de olsa Kapadokya'ya mutlaka gitmenizi tavsiye ediyoruz.

service

Kapadokya, 1985’ten bu yana UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesinde yer alıyor. 2007 yılında Times Gazetesi tarafından Dünya’nın Yeni 25 Harikası’nda beşinci sırada olmayı hak eden bu eşsiz güzellikteki şehir 2022 yılında da Nevşehir Kapadokya Gezilecek Yerleri en çok aratılan tatil mekanlarından birisi olmuştur.

Kapadokya hayal dünyanızın sınırlarını bile zorlayacak derecede güzellikleri barındırıyor. Dünyanın başka yerinde bu kadar sık göremeyeceğiniz peri bacalarıyla,  muhteşem günbatımı ve gün doğumuyla, kayalara oyulmuş yerleşim mekanlarıyla ve yeraltı dünyasıyla sizi eşsiz bir gezintiye çıkaracak.

Kapadokya Gezilecek Yerleri

Nevşehir Kapadokya En İyi 14 Gezi Rotası

Bu olağanüstü güzelliklere sahip bölgede geniş bir alana yayılmış her noktasını görmek isteyeceğiniz birçok gezilecek yer bulunmakta. Avanos’dan Vadilere, Yeraltı Şehirlerinden Göreme’ye birçok tarihi ve doğasıyla sizi kendine hayran bırakacak mekanları bu yazımızda sizler için derledik. İster aracınızla ister de turlarla gelin kesinlikle Nevşehir Kapadokya Gezilecek Yeleri listemize bakmadan gezinize başlamayın..

Göreme Açık Hava Müzesi

Nevşehir Göreme’ye 2 kilometre mesafede yer alan Göreme Açık Hava Müzesi bir kaya yerleşim yeridir. Milattan sonra dördüncü yüzyıldan on üçüncü yüzyıla kadar yoğun bir şekilde manastır hayatı yaşanmıştır. Bu açık hava müzesinde çok sayıda kilise, şapel, yemekhane ve oturma mekânları göreceksiniz.

Aziz Basil Kilisesi, Aziz Barbara Kilisesi, Pantokrator Kilisesi ve Azize Catherine Kilisesi bu müzede bulunan kiliselerin bir kısmıdır. UNESCO 1985 yılında Göreme Açıkhava Müzesi’ni doğal ve kültürel varlık olarak Dünya Mirası Listesi’ne almıştır. Göremeye gelip de bu doğal oluşumların, mağaraların, onların içine yapılmış yaşam merkezlerinin yarattığı büyüleyici ortamı görmeden buradan ayrılmamalısınız. Müze kart ile girişler ücretsizdir.

Üç Güzeller Peribacaları

Kapadokya’nın en çok ziyaret edilen yerlerinde Üç Güzeller Peribacaları ilk sıradadır. Kapadokya’nın simgesi olan ve iki büyük, bir küçük peribacasından oluşan peribacası oluşumları Kapadokya’yı gezmeye gelen hemen herkesin fotoğraf çekindiği yerdir. Ürgüp İlçesi’ne beş dakikalık mesafede bulunan seyir tepesinden peribacaları ve Erciyes Dağı’nın muhteşem manzarası seyredilebilir. Girişi ücretsiz. Tarihi seviyorsanız, burayı görmelisiniz..

Kapadokya Gezilecek Yerleri

Güvercinlik Vadisi

Güvercinlik Vadisi Göreme’den Uçhisar’a kadar uzanarak çok geniş bir alana yayılmıştır. Kayalara oyulmuş güvercin yuvaları bu bölgeye ismini vermiştir. Burada beslenen güvercinlerin gübreleri ve yumurtaları farklı amaçlarla kullanılmış.  Güvercinlik vadisi benzerini az bulacağınız güvercin yuvaları ile size eşsiz bir an yaşatacaktır. Ayrıca bölgenin bitki örtüsünü yakından görüp bu vadide yürüyüş yapmanızı öneririz.

Güvercinlik Vadisi’ne geldiyseniz vadideki şelaleyi de görmelisiniz. Kapadokya’da görülmesi gereken önemli bir panaromik nokta olan bu vadide nazar boncuklu ağaç ve kalpli fotoğraf çekilme yerinde fotoğraf çekilmeden dönmeyin deriz.

Uçhisar Kalesi

Şehri merkezine 5 kilometre uzaklıktaki Uçhisar Kalesi, Kapadokya’nın kuş bakışı görüleceği tek yerdir. Güvercinlik Vadisi’nden, Avanos’a doğru tüm vadiler, Göreme Açıkhava Müzesi, Kılıçlar Vadisi, Ortahisar Kalesi, Kızılçukur, Güllüdere yani bütün Kapadokya ayağınızın altındadır.

Eşsiz manzarası, bölgeye tepeden bakışıyla her yer ayağınızın altında, tarihi, doğal güzellikleriyle kesinlikle görülmesi gereken bir yer. Bu kaleyi ziyaret edecekseniz spor ayakkabı ve rahat kıyafetler giymenizi tavsiye ederiz. Çocuklu ailelere pek uygun değil. Müzekart geçmiyor.

Kapadokya Gezilecek Yerleri

Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi dünya üzerindeki kanyonlar arasında önemli bir yere sahiptir. Sadece kanyonları değiş bitki örtüsü, kilise ve şapelleriyle; doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir araya geldiği nadir alanlardandır. Vadideki kayaçlar yontularak yüzlerce kilise ve kaya oyma mekan yapılmış ve vadiyi dünyanın en önemli kültür ve medeniyet merkezlerinden biri haline getirmiştir. 18 kilometre boyunca uzanan bu kanyon, diğer kanyonlardan farklı olarak geçmiş dönemlerde içerisinde insanların yaşadığı dünyanın en büyük kanyonu olma özelliğini taşımaktadır.

Melendiz Nehri Ihlara Vadisindeki yaşamın ana kaynağıdır. Memleketimizin cennet köşelerinden Ihlara Vadisi, yeşilliklerin arasında su sesi dinleyerek yürümeyi seviyorsanız kesinlikle hoşunuza gidecek. Müzekart geçerli.

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Derinkuyu Yeraltı Şehri Nevşehir merkeze 30 kilometre uzaklıktaki Derinkuyu ilçesindedir. Eski çağlardaki insanlar gizlenme amacı ile bu yeraltı şehrini en ince ayrıntısına kadar düşünerek oymuşlar. Kapadokya bölgesinin jeolojik oluşumu sayesinde inşa edilmiş sekiz katlı Derinkuyu Yeraltı Şehri, büyük bir topluluğu içinde barındıracak ve ihtiyaçlarını karşılayacak mekânlardan oluşmaktadır.

Kapadokya Gezilecek Yerleri

Diğer yeraltı şehirlerinden farklı olarak vaftiz havuzu, misyonerler okulu, kuyu ve günah çıkartma yeri bulunmaktadır. İçerisi ve dışarısı arasındaki sıcaklık farkı en az 15 – 20 derece arası. Yazın giderseniz, üzerinize ince hırka almayı unutmayın.

Aşk Vadisi

Örencik‘ten başlayıp Göreme–Avanos yolu üzerinde biten vadi adını, çiftler arasında popüler olması, evlilik teklifleri için daha çok buranın seçilmesi ve vadide bulunan peri bacalarının şekilleri ile almış. Aşk Vadisi, balonları seyretmek için en çok uğranılan yerlerden biridir. Kapadokya‘nın en fantastik vadilerinden Aşk Vadisine gidip burada gün doğumunu izleyip de buraya aşık olmayan yoktur.

Zelve Açık Hava Müzesi

Avanos’a 5 kilometre uzaklıktaki Zelve Açık Hava Müzesi üç vadiden oluşmuş ve peribacalarının en yoğun olduğu yerdir. Balıklı, Üzümlü ve Geyikli kiliseleri vadideki en önemli kiliselerdir. Bölgedeki şapel ve birçok kaya mekânı Aziz Simeon adına yapılmıştır. 1952 yılına kadar iskân edilmiş vadide manastırlar, kiliseler, yerleşim yerlerinin yanı sıra tünel, değirmen gibi yapılar görülebilir.

Zelve hem tarihi dokusuyla hem de size sunduğu doğa yürüyüşü imkanıyla kesinlikle gitmeniz gereken bir bölge. Müzekartla giriş yapabiliyorsunuz.

Kapadokya Gezilecek Yerleri

Avanos’un Tarihi Köprüleri

Avanos´un iki yakasını, ikisi çevre yolu, biri taş, diğeri asma olan dört köprü ile birbirine bağlar. 1900 yılında hizmete açılan Taş Köprü, Sultan Abdülhamit döneminde sarayda görevli Avanoslu Kurena Arif Bey´in katkılarıyla yapılmıştır. Tahta köprü de 1973 yılında, sadece yaya yürüyüşüne uygun olacak şekilde ve demir ayaklar üstüne ahşaptan yapılmıştır.

Narlıgöl Krater Gölü

Niğde’nin Narköy ilçesinde bulunan Narlıgöl diğer adlarıyla Nar Gölü veya Acıgöl, Aksaray il sınırına yakın bir mevkîde bulunan vokanik krater gölüdür. Narlıgöl seyir terasında gölü seyrederken kendinizi masallarda hissedeceksiniz. İzlemeye doyum olmayan bu gölü gezi listenize eklemelisiniz. Girişler ücretsiz.

Gomeda Vadisi

Morfolojik açıdan Ihlara Vadisi’ne benzeyen Gomeda Vadisi Mustafapaşa’nın batısında yer alır. Ihlara Vadisi’nde olduğu gibi kaya oyma kiliselere, barınaklara ve vadinin içinden geçen bir dereye sahiptir. İçinde ismi dahi bilinmeyen iki kilise ve eskiden kalma harabe evler bulunuyor. Vadide bulunan bir mağara, eskiden yağmur sularını toplama haznesi olarak kullanılıyormuş.

Eskiden Rum’lar, Golgoli tepesinde aileleriyle birlikte 10-15 gün kalırmış, sonra iç tünellerden Gomeda vadisine inermiş ve ritüel bitermiş. Kapadokya gezisinde uğranması gereken sakin ve huzurlu bir vadi.

Ortahisar Kalesi

Etiler zamanında yapılmış Ortahisar kalesi 1200 metre rakımlı 86 metre yüksekliktedir. Şehre en hakim tepede yapılmış çok rüzgâr alan çok güzel bir yer. Ancak çocuklu iseniz bu kaleyi gezmek biraz zorlayıcı olabilir. Buraya kadar gelmişken bu tarihi kaleye çıkmanızı tavsiye ederim. Manzarası gerçekten harika..

Kapadokya Gezilecek Yerleri

Sarıhan Kervansarayı

İpek Yolu’nda doğu-batı bağlantısını sağlayan Aksaray-Kayseri güzergahının Nevşehir sınırları içinde kalan Sarıhan Kervansarayı Damsa vadisinde yer alıyor. 1249 yılında II. İzzeddin Keykavus zamanında yaptırılan kervansaray 1991 yılında restorasyonu tamamlanarak orijinal haline getirilmiştir.

Sarıhan’da yapı malzemesi olarak Kapadokya bölgedeki yaygın bulunan tüf taşlar kullanılmıştır. Anadolu Selçuklu Sultanları, Sultan hanların en son örneklerinden olan Sarıhan’dan sonra han yaptırmamışlardır.

Asmalı Konak

Nevşehir Ürgüp merkezine 5 kilometre mesafede bulunan 180 yıllık Asmalı Konak 42 adet odası bulunmaktadır. Mustafapaşa Mahallesi’ndeki bu konak günümüzde restoran ve otel olarak kullanılmaktadır. Kapadokya’da turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerin başında Asmalı Konak gelmektedir. Tarihi dokusu bozulmamış, görülmeye değer harika bir konak. Ürgüp’e geldiyseniz mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Kapadokya Gezilecek Yerleri

Kapadokya Gezilecek Yerler Haritası

Kapadokya gezilecek yerlerin tamamı için aşağıda ki harita uygulamasını kullanabilirsiniz. Şimdiden iyi tatiller diliyoruz.

Haritayı büyük görüntülemek için üzerine tıklayın.

1.    Devrent Vadisi

2.    Saç Müzesi

3.    Zelve Açık Hava Müzesi

4.    Güray Müze

5.    Çavuşin Eski Cami

6.    Paşabağı

7.    Güllüdere Vadisi

8.    Kızılçukur Vadisi

9.   Çavuşin Kilisesi

10.  Vaftizci Yahya Kilisesi

11.  Aşk Vadisi

12.  Göreme Açık Hava Müzesi

13.  Uçhisar Kalesi

14. Güvercinlik Vadisi

15. Temenni Tepesi

16.  Asmalı Konak

17.  Gomeda Vadisi

18.  Üç Güzeller

19.  Ortahisar Kalesi

20.  Derinkuyu Yeraltı Şehri

21.  Özkonak Yeraltı Şehri

22.  Mazı Yeraltı Şehri

23.  Kaymaklı Yeraltı Şehri

24.  Tatlarin Yeraltı Şehri

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
hayran
Hayran
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

5 Yorum

 1. 2 ay önce

  Merhabalar
  Süper bir anlatım… Ellerinize sağlık.
  25 Temmuz’da 4 ve 7 yaşındaki iki çocuğumuzla ilk defa geleceğiz. 1 gece kalacağız sadece. Sizin anlattığınız her yere gitme şansımız yok. Tam merkezi Ürgüp mü? İkinci sorumda iki küçük cocukla rahat bir ortam olur mu? Her yer tepe filan mı? Teşekkür ederim şimdiden.

 2. 2 ay önce

  Bize öyle güzel bir yol arkadaşı oldunuz ki ne yapsak nereden başlasak dediğimizde sitenize sarıldık konum bilgi paylaşımı öyle faydalı oldu ki ne teşekkür etsek azdır Kapadokya’dan selam olsun ✌️

  • YöneticiUzman 2 ay önce

   Merhabalar, bu yorumları okumak bizi çok mutlu etti. Teşekkür ederiz. Motivasyon kaynağımız oluyorsunuz ?

   Cevapla
 3. 2 ay önce

  Emeğinize sağlık harika bir paylaşım olmuş ?

Giriş Yap

Gezitravels.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!