Dakka Gezilecek Yerler

Dakka Gezilecek Yerler Bangladeş Başkenti

service

Dakka gezilecek yerlerin her biri birbirinden hoş manzaralar sunmaktadır. Türkiye’den doğrudan uçuş bulunan Bangladeş’in başkenti Dakka’ya geldikten sonrasında manzaranın, doğanın ve kültürün tadını çıkarabilirsiniz. Bangladeş’in başkenti Dakka gezilecek yerleri sizler için şöyle sıralamamız mümkün:

Dakka Gezilecek Yerler

Lalbagh Kalesi

Dakka’nın mühim merkezlerinden biri olan Lalbagh Kalesi, inşa edilmiş olduğu zamanın bütün özelliklerini göstermektedir. Babür mimarisinin özelliklerini taşıyan Lalbagh Kalesi bahçesi ile de dikkat çekmektedir.

Dakka Armenian Kilisesi

Dakka’da hem mimarisi hem de sakin süslemesi ile dikkat çeken mühim mekanlardan biri. Armenian Kilisesi, çoğu kiliseye göre şatafatta, süsten ve gösterişten uzak sade bir tasarıma sahip.

Dakka Üniversitesi

Mimarisini incelemek, bahçesinde dinlenmek ve içini dolaşmak için şaşırtıcı bir bina. Gençler tarafınca düzenlenen eğitim, atölye, etkinliklere katılmak da mümkün. Dakka gezilecek yerler listesine eklenebilir.

Dakka’da Tarihi Yerler Nereler?

Dakka bilhassa mimarisi ile dikkat çeken bir yer. Sadece kültürü değil bunun yanı sıra zamanı mimarisi, sanatı ile alakalı da malumat veren çoğu mekanı bulunuyor. Dakka ziyaret edildiğinde bütün ziyaretçilerini büyük bir empati ile karşılıyor. Herkesin kendinden bir parça bulabileceği Dakka’da gezilecek zamanı yerler şunlardır:

Ahsan Manzil

Babür döneminin mimari özelliklerini bütün sadeliği ve bunun yanı sıra gösterişi ile yayınlayan bir yapı. Zıtlıkların bir araya gelmiş olduğu Ahsan Manzil hem rengi hem de bahçesi ile dikkat çekiyor. Dakka gezilecek yerler arasında bulunan Ahsan Manzil’i haftanın 6 günü 10.30’dan 17.30’a kadar ziyaret edebilirsiniz.

Bangladeş Ulusal Müzesi

Dakka’nın en oldukça ziyaret edilen yerlerinden bir tanesi de milli müze. İçerisine bulunan onlarca eserin yanı sıra müze tarafınca düzenlenen etkinliklere katılmak da mümkün.

Dakka Kurtuluş Savaşı Müzesi

Dakka’nın tarihi ile alakalı malumat almak ve bambaşka bir tecrübe kazanmak için kesinlikle bu müzeye de gitmelisiniz. Bağımsızlığı, mücadeleyi, barışı ve acıyı oldukça iyi yansıtmayı başardıkları ve tarih ile alakalı malumat verdikleri bir yer.

Dakka’da Gezilecek Doğal Güzellikler Neler?

Dakka’da görülecek onlarca yer var. Doğal güzellikler de bu listede bulunan ve her insanın fanatik kalmış olarak gezdirilmiş olduğu çoğu lokasyon bulunuyor. Dakka’da gezilecek tabii güzellikler şu şekildedir:

 • Somapura Mahavira: Paharpur isimli köyde bulunan bu bölgede bir manastır bulunuyor. Hem eski kenti görmek hem tabiat içerisinde vakit geçirmek isteyenler için şaşırtıcı bir lokasyon. Somapura Mahavira bunun yanı sıra UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer alıyor.
 • Bangladeş Ulusal Hayvanat Bahçesi: Bu coğrafyada yaşayan ve dışarıda göremeyeceğiniz hayvanların bulunduğu bir bahçe.
 • İnani Beach: Dakka’ya geldiğinizde Hint Okyanus’unda yüzmek ya da manzaranın tadını çıkarmak her insanın kabul edeceği bir öneri olmalı.
 • Foy’s Lake: Dakka civarlarında olan Chittagong şehrinde bulunan bu göl, manzarası ile dikkat çekiyor.

Dakka’nın Meşhur Yemekleri Nelerdir?

Dakka’da birbirinden eşi benzeri olmayan ve diğer bir coğrafyada karşılaşılmayacak lezzetler yer alıyor. Ülkenin coğrafi özelliklerinin sunmuş olduğu eşi benzeri olmayan tatlar Dakka’da rahatça ulaşabilirsiniz. Dakka’nın ünlü yiyecekleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Rasmalai: Hint tatlısı şeklinde de malum Rasmalai, en ünlü yemekler arasında bulunuyor. Dakka’da her yerde muadil gelebileceğiniz bu tatlının içerisinde hem süt hem de peynir bulunuyor. Sosu ve üstüne eklenen tatları ile de eşi benzeri olmayan bir tecrübe sunuyor.
 • Kacchi Biryani: Özel baharatlarla hazırlanan Dakka’nın mühim yiyeceklerinden biri.
 • Borhani: Ülkenin resmi içeceği olan Borhani, her yerde rahatça bulunabiliyor. İçerisinde baharatların bulunduğu ve tadının ayrana benzetildiği bir içecek.

Dakka’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar Nelerdir?

Dakka’ya gidildiğinde kesinlikle deniz mamüllerinden meydana getirilen yemekler yenmeli, doğanın tadı çıkarılmalı ve en önemlisi kültürü tanımak için uğraşılmalı. Yerli halk ile söyleşi edilmesi ve mahalli işletmelerin kullanılması Dakka’dan alınan keyfi katlayacak ana unsurlar. Dakka’ya gidince yapılması ihtiyaç duyulan aktiviteler:

 • Yerel etkinlikler: Yerel etkinlikler ve konserlere kesinlikle katılın.
 • Festivaller: Festivaller bilhassa gençlere hitap eden yapısıyla dikkat çekmekte. Renkli, keyifli ve bolca müzikli festivallerde eğlencenizi katlayabilirsiniz.
 • Hint Okyanusu: Dakka’ya gitmişken Hint Okyanusu’nda yüzmeyi tercih edebilirsiniz.

Dakka Gezilecek Yerler

Dakka’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Dakka seyahatinde dikkat edilmesi gerekli olanlar oldukça önemlidir. Bunları şöyle özetleyebiliriz:

 • Ülkeye girişi imkanınız var ise havayolu ile yapın. Çünkü karayolu tehlikeli ve uzun sürebiliyor.
 • Toplu nakliyat araçlarını oldukça azca kullanın.
 • Musluktan su içmeyin ve her vakit kapalı suları tercih edin.
 • Eşyalarınız için çift koruma sağlayın ve mühim eşyalarınızı açıkta bırakmayın.
 • Baharat gibi gıdalara alerjiniz var ise mahalli lezzetleri tüketirken dikkat edin.

Dakka Vize İstiyor Mu?

Bangladeş’in başkenti Dakka’ya gitmek isteyenler için önemli bir husus da vize konusu. Bangladeş, ülkemizden seyahat üzerine gitmek isteyenler için maalesef vize istiyor.

Bangladeş’in başkenti, Dakka gezilecek yerler özetle Gezitravels okurlarını aktardık. Yazımızda eksik gördüğünüz, eklememiz gereken bir yer olduğunu düşünüyorsanız, lütfen yorumlar kısmından bize bunları aktarınız. Bu şekilde listemizin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
hayran
Hayran
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezitravels.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!