featured

Siem Reap Gezilecek Yerler | Kamboçya’nın Kalbi

service

Siem Reap gezilecek yerler arasında mukaddes ve dini yerlerin yanı sıra zamanı ve merkezi yerler ile sanat galerileri gibi çoğu değişik mekan bulunmaktadır. Burada arkeolojik turlar kadar tabiat turları da mühim bir yer tutuyor. Siem Reap gezilecek yerler şöyle sıralanabilir:

Siem Reap Gezilecek Yerler

Theam’s Gallery

Sanat galerileri içinde yer edinen bu bölge olabildiğince değişik sanat eserlerinin bulunduğu bir nokta. Resim, heykel ve sanatın çoğu halini deneyimlemek için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Kampong Khleang Yüzen Köy

Şehir merkezine yakın bir konumda bulunan bu alan hem eşi benzeri olmayan manzarası hem de sıra dışı yapısı ile turistleri bekleyen bir alan. Namıdiğer Kamboçya yüzen köy olarak malum ve suların üstüne kurulan bu hayat alanını kesinlikle görmelisiniz.

Wat Preah Prom Rath

Kültürel ögelerin tek bir yerde toplanmış olduğu ve görülenden daha fazlasını elde edebileceğiniz bir yer.

Siem Reap’ta Tarihi Yerler Nereler?

Siem Reap’ta gezilecek zamanı yerler arasında parklar, arkeolojik alanlar ve dini yerler bulunuyor. Bölge ile alakalı malumat almak için her birini gezebilirsiniz.

Angkor Vat

Siem Reap şehrinin aşağı yukarı 6 kilometre kuzeyinde bulunan bu eşi benzeri olmayan antik şehir 12. yüzyılda inşa edilen devasa bir mabet şehridir. Kamboçya’ya gelip burayı görmeden giderseniz Kamboçya’ya asla gelmemiş gibi düşünebilirsiniz. İçerisinde değişik aktiviteler olan bu yerdeki turlara katılabilir ve keyifle kalıntıları ziyaret edebilirsiniz.

Preah Ko, Siem Reap Gezilecek Yerler

Tarihi yerler içinde bulunan Preah Ko, bölge ile alakalı malumat veren ve kültürü yansıtan mühim yerlerden biri. Angkor Vat‘ın yanı sıra burayı da kesinlikle görmenizi öneri ediyoruz.

Baphuon Tapınağı

Ünlü tapınaklar içinde bulunan Baphuon Tapınağı, eski kalıntıları ile de dikkat çeken ve arkeoloji bilim dalı için mühim olan bir yer. Hindu tanrısı Shiva adına inşa edilen bu mabet Angkor Vat içinde yer almaktadır. Bu mabet Siem Reap gezilecek yerler içinde kesinlikle olmalıdır.

Siem Reap’ta Gezilecek Doğal Güzellikler Neler?

Siem Reap gezilecek yerler bununla beraber daha ilkin yaşanmamış deneyimleri de getiriyor. Siem Reap’te bulunan tabii güzellikler şöyle sıralanabilir:

 • Banteay Srei: Tapınak olan bu bölge tabii güzellikler içinde yer alması ile dikkat çekiyor.
 • Apopo Visitor Center: Turistik merkezler içinde olan bu alan hayvanat bahçesi olarak kullanılmaktadır.
 • Tonle Sap: Tonle Sap, tatlı su gölü olup şehrin en basit erişim sağlanan yerinde bulunuyor. Göl üstüne meydana getirilen ev ve barakalar yerli halkın hayat alanı olarak kullanılıyor.

Siem Reap’ın Meşhur Yemekleri Nelerdir?

Sieam Reap gezilecek yerlerden bahsettik. Şimdi gelelim gezerken ne yemeliyize…

Siem Reap’ın meşhur yiyecekleri birbirinden eşi benzeri olmayan tatları barındırıyor. Bölgeye ve İspanyol kültürüne hususi olan bu yiyecekler kesinlikle denenmeli. Özel soslar, değişik çeşitler ve varlıklı bir mutfak sunan Siem Reap, Kamboçya kültürünü çok iyi bir halde yansıtmayı başarıyor.

 • Ajiaco Colombiano: Bir çeşit çorba bulunmasına rağmen servis biçimi ve yanısıra gelenler ile değişik bir tecrübe sunuyor. Tavuk çorbasının yanına birlikte rol alan mısır, tavuk parçaları ve patates ile tatminkar bir öğün olarak düşünülebilir.
 • Arroz Can Pollo: İspanyollara has bir çeşit pilav olan bu tat, bolca baharat kullanılarak hazırlanıyor. İçerisinde sebze, tavuk ve hususi soslar da yer alıyor.
 • Bandaje Paisa: Kahvaltı için de düşünülebilecek olan bu yiyecek geleneksel meşhur lezzetler içinde bulunuyor. Sadece kahvaltı değil her öğün rahatça tüketilebilir. İçerisinde sosis, avokada, poşe yumurta, pirinç, kırmızı et, kırmızı fasulye gibi çoğu değişik besin yer alıyor.
 • Bunuelos Colombianos: Hamur toplarının kızartılması ile meydana getirilen bir yiyecek ve üstüne eklenen değişik soslar ile servis ediliyor. Özellikle noel döneminde sıklıkla sokak lezzetleri içinde rastlamak mümkün.

Siem Reap’a Gidince Mutlaka Yapılacaklar Nelerdir?

Kamboçya Siem Reap gezilecek yerler içinde olabildiğince değişik bu kültür ile müşerref olmak yer alıyor. Yerel halk, her yıl ziyaretçi akımına uğrayan yerler nedeni ile turistlere olabildiğince alışık. Bu neden ile de turistler ve mahalli halk rahatça anlaşabiliyorlar.

 • Tapınak Ziyaretleri: Tarihe tanıklık etmiş tapınaklar ve zamanı kalıntılar ziyaret edilerek yeni bir tecrübe kazanılabilir.
 • Meditasyon: Bölgede sıklıkla meydana getirilen meditasyon çalışmalarına katılabilir ve en hoş yerlerden gün doğumunu izleyebilirsiniz.
 • Sirk: Kamboçya’nın mühim ve milli sirkine gidebilir, buradaki sanatçılar ile tanışabilir ve akrobasi gösterilerini izleyebilirsiniz.

Siem Reap’taki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Siem Reap seyahatinde dikkat edilmesi gerekli olanlar listesinin başlangıcında dil yer alıyor. Her ne kadar dil bilme payı yüksek olsa da iletişim kurarken kibar hareket etmek önemli. Kamboçya’nın kalabalık nüfusu da gene dikkat edilecek nedenler içinde bulunuyor.

 • Göç payı fazla olan bir ülke olması ve fena ekonomisi hırsızlık gibi problemlerin büyümesine neden oldu. Bu mevzuya dikkat edilebilir.
 • Gidilecek tarihteki iklim koşullarına ve hava durumuna dikkat edilmeli.
 • Şehir merkezinden ve kalabalık alanlardan ayrılırken güvende olduğunuzdan emin olmalısınız.
 • Vize belgelerine, hüviyet belgelerine ve maddi nedenlere dikkat edilmeli.

Siem Reap Vize İstiyor Mu?

Siem Reap vize istiyor mu? Cevap evet. Siem Reap gezilecek yerleri görmek için Kamboçya vizesi almanız gerekiyor. Ama kaygı etmeyin. Kamboçya vizesini sınır kapısından da rahatça alabilirsiniz.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
hayran
Hayran
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezitravels.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!