Isparta Alışveriş

Gül Şehri Isparta’nın Alışveriş Rehberi

Isparta alışveriş yerleri, Isparta'dan hediyelik neler alabilirim? Nereden alabilirim diye merak edenler; gül şehri Isparta'nın Alışveriş merkezleri, AVM'ler ve alışveriş önerileri...

service

Hasadı, mayıs ve haziran aylarında yapılsa da aslında her daim gül mevsimidir, Isparta’da. Göler bölgesinin merkezinde bulunan ve hem Egeli, hem Akdenizli, hem de Anadolulu olan gül kent Isparta, halı, kilim ve deri eşyaları sayesinde de gönlünüzü çelecek.

Isparta’dan hediyelik ne alabilirim diye merak edenler; Isparta merkezinde şaşırtıcı çeşitlilikte gül ürünü satan dükkân bulunuyor. Gülyağından sabununa, şampuandan gülsuyuna, kremden şerbete dek geniş bir yelpazesi var, gül ailesinin. Yağ güllerinden elde edilen parfüm, dünya çapında ünlü. El tezgâhlarında dokunan halılar, canlı tonlarla renklendiriliyor.

Isparta Alışveriş Yerleri

■Gül parfümü: Isparta’da yetiştirilen güller, bildiğiniz kırmızı güllere hiç benzemiyor. Rosa damascena adıyla anılan yağ gülleri, ağır kokulu ve bol miktarda uçucu yağ içeren bir tür olduğu için hayli rağbet görüyor. Parfüm yapımında özellikle tercih edilen pembe gül, yılda sadece bir kez çiçek açtığı için, mücevher kadar değerli.

Gülsuyu ve kolonyası: Belki kolonyasının kokusu ağır gelir ama gülsuyu, güllaç başta olmak üzere pek çok sütlü tatlıya nefis bir aroma katacaktır.

■Tabaklık: Isparta’nın en eski el sanatlarından biri. Koyun ve keçi derisinden yapılan meşin ve sahtiyanlar ile sığır ve manda derisinden yapılan “gön” denilen köseleler, azalmakla birlikte hâlâ aranan ürünler arasında.

■ Heybe: Isparta ve çevresindeki el tezgâhlarında “kazıl” adı verilen keçi kılından dokunan heybeler, etnik giyim tarzından hoşlananlara sade ama değerli bir aksesuvar olabilir.

Şampuan: Gül yaprağından yapılan şampuan, krem, sabun ve losyon, cildinize hoş kokusunu bırakırken yumuşaklığını da sağlayacak. Gülden yapılan ürünleri, çarşıdaki tüm hediyelik eşya mağazalarında, hatta kuruyemişçilerde bile bulabilirsiniz.

■ Reçel: Gül yapraklarının incecik kıyılması ile yapılan leziz reçeller, sabah kahvaltılarınızın vazgeçilmez tatlarından biri olmaya aday!

Isparta’da Gül Ürünleri Püf Kontası

Gülden yapılan ürünleri, kentteki pek çok dükkânda bulabilirsiniz. Ama bizim tavsiyemiz, 1954 yılından bu yana dünya parfüm ve kozmetik sanayinin önde gelen kuruluşlarından biri olan Gülbirlik. Son derece uygun fiyatlar ile alışveriş yapacağınız Gülbirlik’in merkez mağazası, Mimar Sinan Caddesi, Boğaziçi Sokak’ta.

Isparta halıları

Isparta alışveriş

Türklerin Anadolu’yu fetihlerinden sonra bölgeye yerleştirilen Türk oymakları sayesinde başlamış Isparta’da halıcılık. Bu oymakların dokuduğu Türkmen halıları, yüzyıllarca gelenekselliğini koruyarak Isparta halılarının ününün günümüze dek gelmesini sağlamış. El tezgâhlarında, pamuk ipliği ile yünden dokunan ve desenlerini Ispartalı sanatçılar ile Sümerbank İplik Fabrikası desinatörlerinin çizdiği halılar, gülden sonra Isparta’nın en önemli sembolü olmuş.

Hatta Türkiye’deki tek halı borsası da Isparta Hali Pazarı’nda, çarşamba günleri kuruluyor. Sadece Isparta’dan değil, yurdun dört bir yanından gelen halı satıcılarının, alıcılarıyla buluştuğu bu pazara göz atmanızı öneririz.

ISPARTA ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ

Isparta Alışveriş Merkezleri

İşte Isparta’da ki AVM’ler;

ÇİFTLİK ALIŞVERİŞ MERKEZİ

Adres: Kurtuluş Mah. Fethibey Cad. 34 Isparta Merkez, Isparta

AVM – Alışveriş Merkezleri

IYAŞ PARK ALIŞVERİŞ VE YAŞAM MERKEZİ

Adres: Bahçelievler Mah. Süleyman Demirel Blv. 156. Cad. 3 Isparta Merkez, Isparta

AVM – Alışveriş Merkezleri

GÜLVERLER ALIŞVERİŞ MERKEZİ

Adres: Yayla Mah. 112. Cad. 1612. Sok. 33 Isparta Merkez, Isparta

AVM – Alışveriş Merkezleri

MERKO ALIŞVERİŞ MERKEZİ ÇAYYOLU ŞUBESİ

(ISPARTA MERKEZ TÜKETİM KOOPERATİFİ)

Adres: Emre Mah. 144. Cad. 117 Tepe Konakları A Blok Isparta Merkez, Isparta

AVM – Alışveriş Merkezleri

CENTRUM GARDEN

Adres: Sanayi Mah. Atatürk Blv. 104. Cad. 73 Isparta Merkez, Isparta

AVM – Alışveriş Merkezleri

IYAŞ ALIŞVERİŞ MERKEZİ KESİKBAŞ ŞUBESİ

Adres: Gazi Kemal Mah. Saraç Sit. Isparta Merkez, Isparta

AVM – Alışveriş Merkezleri

IYAŞ ALIŞVERİŞ MERKEZİ NOKTA ŞUBESİ

Adres: Kutlubey Mah. 1002 Buğday Sok. Isparta Merkez, Isparta

AVM – Alışveriş Merkezleri

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
hayran
Hayran
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezitravels.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!