İstanbul

İstanbul’da Görülmesi Gereken Saraylar ve Kasırlar

service

İstanbul’da görülmesi gereken saraylar bunun yanı sıra Türkiye’de görülmesi ihtiyaç duyulan saraylardır. Devletin merkezi konumunda olduğundan sarayların birçoğu İstanbul şehrine inşa edilmiştir. Sizin için İstanbul’da görülmesi ihtiyaç duyulan sarayları ve kasırları derledik.

İstanbul’da Görülmesi Gereken Saraylar

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı İstanbul‘un en mühim zamanı yapılarından biri olup, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Padişahların yaşamış olduğu ve idare merkezi olarak kullandığı saraydır. Sarayın yapımı, 1460 senesinde başlamış ve 1478 yılına kadar devam eden bir süreçte tamamlanmıştır. Sarayın içerisinde padişahların ve ailesinin yaşamış olduğu bölümlerin yanı sıra bürokratların ve öteki hizmetkârların da çalmış olduğu alanlar bulunmaktadır.

Topkapı Sarayı, günümüzde ziyaretçilere aleni olarak kapılarını açmakta ve ziyaretçilerin gezmesine izin vermektedir. Sarayı ziyaret etmek, Osmanlı İmparatorluğu’nun tarihine ve kültürüne dair değişik bir perspektif kazanma fırsatı sunmaktadır. Ziyaretçiler, sarayın bölümlerini gezerken Osmanlı İmparatorluğu döneminde nasıl yaşandığını ve sarayın nasıl bir idare merkezi olduğunu keşfedebilirler. Sarayın içerisinde harbiden görülmeye kıymet çoğu kıymetli eser de bulunmaktadır. İstanbul’da görülmesi ihtiyaç duyulan saraylar arasında ilk başta yer edinen Topkapı Sarayı kesinlikle yer almalıdır.

Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı, 19. yüzyılda Osmanlı padişahı Sultan Abdülmecid tarafınca 110 bin metrekarelik bir alana yaptırılmıştır. Saray, mimarisi ve iç dekorasyonu ile çok hususi bir yapıdır ve çoğu meşhur mimar ve sanatçı tarafınca tasarlanarak inşa edilmiştir.

Sarayın çoğu hoş odası ve salonu bulunmaktadır, bazıları ise süslemeleri ve dekorasyonları ile çok şık ve zariftir. Mabeyn-i Hümâyûn (Selamlık) salonu, altın kaplama ve mozaiklerle süslenmiştir. Ayrıca, Harem-i Hümâyûn bölümünde de hoş süslemeleri ve dekorasyonları bulunan odalar vardır. Muâyede Salonu (Tören Salonu) sarayın üçüncü mühim salonudur. Sarayın bahçesi de olabildiğince hoş ve bakımlıdır ve burada muhtelif bitkiler, ağaçlar ve çiçekler bulunmaktadır.

Dolmabahçe Sarayı Osmanlı‘nın son 6 padişahına ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde ise gezim amaçlı olarak aleni olduğu halde hala birden fazla hususi aktivite ve toplantıların da yapıldığı bir yapıdır. İstanbul’da görülecek saraylar listesine kesinlikle girmelidir.

Yıldız Sarayı

Yıldız Sarayı, III. Selim’in validesi Mihrişah Sultan tarafınca yaptırılmıştır. Bugün, sarayın bir bölümü müze olarak ziyaretçilere açıktır. Beşiktaş’ta bulunan ve Boğaz’a hakim bir konumda yer edinen Yıldız Sarayı, görkemli bir mimariye haiz olup, İstanbul’un en mühim gezinsel yerlerinden biri olarak bilinmektedir.

Çırağan Sarayı

Çırağan Sarayı bir eski saraydır ve Türkiye’nin İstanbul şehrinde bulunmaktadır. Saray, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Damat İbrahim Paşa tarafınca yaptırılmıştır. Beşiktaş ve Ortaköy arasında bulunan Çırağan Sarayı‘nın eşi benzeri olmayan bir boğaz manzarası da vardır. İstanbul’da görülecek saraylar arasında kaçırılmaması ihtiyaç duyulan bu eşi benzeri olmayan yeri kesinlikle ziyaret etmenizi öneri ederim.

Beylerbeyi Sarayı

Beylerbeyi Sarayı 1863-1865 arasında Osmanlı döneminde inşa edilmiştir. Burası hanedan ailesinin yazlık olarak kullandığı ve bazı zamanlar varlıklı misafirlerinin konakladığı bir saraydır. Saray, İstanbul’un Anadolu yakasında bulunmaktadır. Sarayın içerisinde hanedana ait hayat alanları, konuk odaları ve muhtelif bölümler bulunmaktadır. Sarayın bahçesi de görülmeye değerdir.

Hidiv Kasrı

Hidiv Kasrı Osmanlı döneminde Hıdiv Abbas Hilmi Paşa tarafınca yaptırılan bir kasırdır. Kasır, İstanbul’un Anadolu yakasında, Çubuklu ve Kanlıca semtleri arasında bulunmaktadır. Kasır, 19. yüzyılın sonlarında inşa edilmiştir ve Osmanlı döneminde mühim bir kültür merkezi olmuştur. Bugün Hidiv Kasrı, restore edilerek ziyarete aleni tutulmaktadır. Kasrın içerisinde görülmeye kıymet çoğu bölüm ve odalar bulunmaktadır.

İstanbul’da Görülmesi Gereken Saraylar ve Kasırlar
İstanbul’da Görülmesi Gereken Saraylar ve Kasırlar

İstanbul’da Görülmesi Gereken Kasırlar

Küçüksu Kasrı

Küçüksu Kasrı, III. Selim ve II. Mahmud döneminde kullanılmıştır. Kasır, günümüzde Türkiye Cumhuriyeti tarafınca müze olarak kullanılmaktadır. Saray, Osmanlı mimarisinin en hoş örneklerinden biri olarak kabul edilir ve bölgede meydana getirilen çoğu restorasyon çalışmasına da esin deposu olmuştur. Küçüksu Kasrı, yapısının güzelliği ve zamanı kıymeti sebebiyle İstanbul’un en tanınmış gezinsel yerlerinden biri olmayı sürdürmektedir.

Ihlamur Kasrı

Ihlamur Kasrı Osmanlı mimarisinin Batı mimarisi ile harmanlanmasının en hoş örneklerinden biri olarak kabul edilir. Ihlamur Kasrı, adını bahçesinde bulunan asırlık ıhlamur ağaçlarından almıştır. Mutlaka ziyaret etmeniz ihtiyaç duyulan bu yeri listenize eklemeyi unutmayın.

Yıldız Şale Kasrı

İstanbul Yıldız Şale Kasrı Beşiktaş ve Ortaköy aralarında bulunan bir saraydır. Yapı Bizans İmparatorluğuna kadar dayanmakta olup devletin idare merkezi şeklinde de kullanılmıştır. Saray, yapısının güzelliği ve zamanı kıymeti sebebiyle İstanbul’un en tanınmış gezinsel yerlerinden biri olmayı sürdürmektedir.

İstanbul’da görülmesi gereken Saraylar ve Kasırlar’ın daha fazlası için aşağıda ki linke tıklayınız.

İstanbul Gezilecek Yerler

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
hayran
Hayran
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezitravels.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!