pasaport başvurusu

Pasaport Başvurusu 2023 Ücreti ve Pasaport İçin Gerekli Belgeler

Pasaport başvurusu nasıl yapılacağı hakkında ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız, işte detaylar...

service

Pasaport başvurusu yapmış olup pasaport çıkarmak, dünyayı keşfetmeye adım atmak için atmanız ihtiyaç duyulan ilk adımdır. Eğer ilk defa pasaport alıyorsanız ya da pasaportunuzu yenileme prosedürünü gerçekleştiriyorsanız, pasaport başvurusu nasıl yapılacağı hakkında ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız, bu yazıyı okumanızı öneririz.

Pasaport Nedir?

Pasaport, yurt dışına yolculuk etmek isteyenlerin kullandığı, internasyonal geçerliliği olan ve yetkili bir kuruluş tarafınca verilen bir resmi hüviyet belgesidir. Pasaportta, kimlik bilgileriniz ve biyometrik fotoğrafınız yer alır, bunun yanı sıra aldığınız vizelerin ve ziyaret ettiğiniz ülkelerin kaydı da tutulur. Pasaport Kanununun 12. maddesine göre T.C. vatandaşlarına beş değişik pasaport çeşidi verilir:

 • Umuma mahsus geçişlik (Bordo pasaport)
 • Hususi damgalı geçişlik (Yeşil pasaport)
 • Hizmet damgalı geçişlik (Gri pasaport)
 • Diplomatik Pasaport (Siyah pasaport)
 • Geçici Pasaport (Pembe pasaport)

Umuma mahsus pasaport, müracaat yapan bütün vatandaşlar tarafınca alınabilecek bir pasaporttur. Ancak öteki pasaport türleri için, müracaat sahiplerinin belli koşulları yerine getirmesi beklenir. Eğer bordo pasaport nasıl çıkartılır sorusunun yanıtını merak ediyorsanız, bu yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesinden TC kimlik numaranız, adınız, soyadınız, doğum tarihiniz ve telefon numaranızı girerek çevrimiçi pasaport randevusu almanız gerekir. Pasaport randevusuna gitmeden önce, belirlediğiniz gün ve saatte, lüzumlu belgeleri toplamanız ve pasaport harcı ve defter bedelini ödemek zorundasınız. Pasaport harç bedeli, pasaportun tedavül süresine göre değişmiş olur ve İş Bankası üstünden ödenebilir. Şimdi, pasaport için gerekli olan evrakları inceleyelim:

Pasaport İçin Gerekli Belgeler

Pasaport başvurusu yapmadan önce, alakalı nüfus müdürlüğüne gideceksiniz ve istenen evrakları tam takır hazırlamanız gerekir. Bordo pasaport geçişi için gerekli olan belgeler şunlardır:

 • Nüfus cüzdanı, TC kimlik kartı ya da geçici kimlik belgesi,
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf,
 • Pasaport harcının ve defter bedelinin ödendiğine dair dekont,
 • Kısıtlı ya da reşit olmayan kişilerin yasal temsilcilerinin müracaat merkezinde hazır bulunmamaları halinde muvafakatname,
 • Varsa eski pasaport,
 • Harçsız başvuruda bulunan öğrenciler için öğrenci belgesi.

Pasaport Başvurusu

E-Devlet Pasaport Başvurusu için tıklayın.

Pasaport Başvurusu 2023 Ücreti

2023 yılı pasaport harcı bedeli, geçen yıl 6 aya kadar pasaportlar için harç tutarı 309,40 lira, 1 yıl süreli olanlar için 452,30 lira, 2 yıl süreli olanlar için 738,40 lira, 3 yıl süreliler için 1049 lira ve 3 yıldan fazla süreli olanlar için 1478,30 lira olarak belirlendi

Pasaport Başvurusu Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Pasaport başvurusu yapmadan önce, bütün lüzumlu belgelerinizin bütününün müracaat dosyanızda bulunmasına dikkat edin.
 • Nüfus cüzdanınızdaki bilgilerin güncel bulunmasına itina gösterin. Eğer kimliğinizi yenilemeniz gerekiyorsa, bunu müracaat prosedürü öncesinde ya da geçici T.C kimlik belgesi ile sürecin daha az uzaması için yapabilirsiniz.
 • Fotoğrafınızın nüfus cüzdanınızda oldukça eski olmamasına da dikkat edin.
 • Harç bedelini ve defter ücretini ödemeyi unutmayın. Ödeme makbuzlarının ve dekontlarınızı yanınızda bulundurmak gerekli olmasa da, yine de yararlı olabilir.
 • Eğer yakın bir tarihte yurt dışına yolculuk planları yapıyorsanız, pasaportunuzun ne vakit çıkacağını bilmeniz gerekir. Başvurunuz tamamlandıktan sonra, pasaportunuz 5 ila 7 gün içerisinde vermiş olduğunuz adrese gönderilecektir. Ancak, yolculuk planlarınız için uçak biletlerini satın almadan önce, pasaportunuzun elinize ulaşmasını beklemeniz daha iyi bir seçim olabilir.

Eğer pasaportunuz var ve yolculuk etmek istiyorsanız, işe vizesiz gidilen ülkeleri inceleyerek başlayabilirsiniz.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
hayran
Hayran
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezitravels.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!