Batum’da Gezilecek Yerler

Batum’da Gezilecek Yerler | Batum Gezi Rehberi

Batum’da gezilecek yerler için sizlere hazırladığımız detaylı Batum gezi rehberimize göz atınız.

service

Batum’da gezilecek yerler, civar ülkelerden Batum’a gidecek turistler için oldukça revaçta bir arama haline geldi. Batum, Gürcistan’ın merkezi şehri ve Karadeniz kıyılarının bir mücevheridir. Batum’un son on yılda eski ve yeni mimari, lüks oteller, yemek mekanları ve çok sayıda eğlence merkeziyle dolu hareketli bir sahil kasabası haline gelmiştir. Uluslararası otel zincirlerinin ve kumarhanelerin çokluğu nedeniyle Batum Karadeniz’in Las Vegas’ı olarak adlandırıyor.

BATUM GEZİLECEK YERLER

Batum komşu ülkelerden gelen birçok yabancı turistin yurt dışı gezi tercihi konumundadır. Batum’da gezilecek yerler için Batum gezi rehberimize göz atınız.

Batum’da Gezilecek En Güzel 15 Yer

Batum'da Gezilecek Yerler
Batum’da Gezilecek Yerler

Batum, yeni ve eski mimarisi, muhteşem sokak sanatı, lüks otelleri ve restoranları ve ilginç binalarıyla dolu büyüleyici bir şehirdir. Kasabanın kendisi önemli görünmeyebilir, ancak her şeyi yürüyerek keşfetmek sizi yoracaktır. Batum’un ana caddelerine giden otobüsler var, böylece istediğiniz yere kolayca bu otobüslere binip gidebilirsiniz. Ancak yürüyerek sokaklarda dolaşırken daha heyecanlı ve eşsiz yerler bulacaksınız.

1- Batum Bulvarı’nda Dolaşabilirsiniz

Batum'da Gezilecek Yerler

Batum Bulvarı, şehrin ana cazibe merkezlerinden biridir ve bu da onu Batum’da yapılacak en iyi aktivitelerden biri yapmaktadır. Bugün gördüğünüz genişletilmiş bulvarın geçmişi 1880’lere dayanmaktadır. Önceleri bu bulvarda iki şerit vardı.Batum Bulvarı’nın bugünkü Sahil Parkı’ndan başlayıp bugünkü Japaridze Caddesi’nin köşesinde son buluyordu.

Şimdi ise birçok heyecan verici heykel, heykel ve modern sanatın bulunduğu 7 km uzunluğunda bir yürüyüş ve bisiklet parkuru var. Bulvarda öğleden sonra geç saatlerde veya akşam yürümek, şehirde rahatlamanın ve stresten uzaklaşmanın en iyi yollarından biridir.

2- Batum Sahilinde Yürüyebilirsiniz

Batum'da Gezilecek Yerler

Batum Bulvarını takip eden Batum Sahili oldukça uzundur. Batum‘da yapılması gerekenlerden bir diğeri güneşlenmek ve Karadeniz’e dalmaktır. Plajın kendisi çakıllıdır. Ancak her köşe başında kiralık şemsiye ve şezlonglar bulunuyor. Batum sahilinin çoğu yerinde duşlar ve soyunma kabinleri de bulunuyor. Bulvarın yan tarafında soğuk içecekler, atıştırmalıklar ve dondurma satan küçük büfeler var.

3- Batum Limanında Balık Tutan İnsanlar

Batum, Karadeniz’in diğer limanları arasında ticaret açısından da önemli bir liman kentidir. Liman, petrol taşımacılığının bir parçasıdır ve Avrupa ve Asya petrol taşımacılığı için aracı bir nokta olarak hizmet vermektedir. Limanın dışına doğru yürürken, teknelerde çalışan veya balık tutan yerlilerin günlük yaşamlarına hayran kalabilirsiniz.

4- Mucize Parkı

Batum'da Gezilecek Yerler

Miracle Park’ta İlginç Binalar

Mucize Park, Batum Limanı’nın hemen yanındadır ve Batum’da bulabileceğiniz tüm ilginç ve sıra dışı binaları içerir. Chacha Kulesi, saatli 25 metre yüksekliğinde bir çeşme. Başlangıçta, musluklarından bir fıskiye gibi akan, yerel bir yüksek alkollü içecek olan chacha oluyordu. Bu düzenek bugün çalışmıyor.

Ali ve Nino Heykeli

Muciza Park’ta, Ali ve Nino, sonsuz aşkı simgeleyen bir başka heykel. Kurban Said’in aynı adlı romanından esinlenen eser, Gürcü bir heykeltıraşın başyapıtıdır. Kitap, Gürcü bir Hıristiyan asilzadenin kızı ile Müslüman bir Azeri çocuğun Bakü’de geçen yasak aşkını anlatıyor. 8 metrelik iki heykel birbirine doğru hareket eder, tek parça olur ve uzaklaşır. Ve sonra, her şey yeniden başlar.

Batum Gezi Rehberi

Heykele iyice baktıktan sonra Alfabetik Kule’ye doğru yürüyün. 135 metre yüksekliğindeki bu yapı, Gürcü alfabesinin tüm harfleriyle (toplam 33) çevrili bir DNA molekülünü andırıyor. Ek olarak Miracle Park’ta Batum ve Karadeniz’in panoramik manzarasını görmek için bir asansör var. Ayrıca şehrin ve denizin panoramik manzarasını görmek için Dönme Dolaba binebilirsiniz.

5- Batum Avrupa Meydanı’nı gezmeyi unutmayın

Batum'da Gezilecek Yerler

Batum genel olarak sizlere göze hoş gelen mimari yapılar sunuyor. Bu yapılardan biri de Batum Eski Kenti’nde bulunan Avrupa Meydanı. Meydanın merkez parçası, Gürcistan ile Avrupa arasındaki sıkı ilişkiyi simgeleyen Medea heykelidir. Colchis’in efsanevi kralı Aieti’nin kızı Medea, Jason ve Argonauts’a ünlü Altın Post’u çalmaları için yardım etti.

Bu bölgenin bir diğer önemli yeri de Gamsakhurdia ve M. Abashidze caddelerinin kesiştiği noktada bulunan Astronomik Saat’tir. Prag’ın Eski Kent bölgesindekine benziyor ama çok daha küçük ve yeni yapılmış. Aynı şekilde günün saatinin yanı sıra ayın konumunu, güneşi, meridyeni ve ufku gösterir.

6- Batum Sokak Sanatları

Batum Gezi Rehberi

Bizim gibiyseniz ve iyi sokak sanatı bulmayı seviyorsanız, kesinlikle doğru yerdesiniz. Batum, Gürcistan‘da gördüğüm muhteşem duvar resimlerinin bazılarına ev sahipliği yapıyor. İşte arkadaşım Emily tarafından yazılmış eksiksiz bir Batum sokak sanatı rehberi.

7- Batum ‘6 Mayıs Park’ında dinlenebilirsiniz

Batum’da yapılacak dinlendirici şeyler arıyorsanız, 6 Mayıs Parkı‘na gidin. Kalabalıktan uzaklaşmak ve doğada dinlenmek için ideal bir yer. Şehir merkezinde yer alan park, gölün etrafında yer alır ve banklar, küçük bir hayvanat bahçesi, yunus akvaryumu ve tekne kiralama imkanları sunar.

8- Piazza Meydanı’nda 3. Nesil kahve içebilirsiniz

Piazza Meydanı’nda bir kahve içmek ya da bir içki içmek yerel halk için Batum’da yapılacak en sevilen aktivitelerden biridir. Bu Meydan, çevresindeki binalarda mozaik zemin ve vitray sanatına sahiptir. Burada hem yerel hem de uluslararası yemekler sunan oteller, restoranlar ve kafeler bulacaksınız.

Batum Gezi Rehberi

Yaklaşık 5.700 metrekarelik meydan, yüksek sezonda masa ve sandalyelerle dolu olduğundan kahve içmek veya öğle yemeği yemek için harika bir mekandır. Modern mimariyi hayranlıkla izlemek ve fotoğraf çekmek için rahatlıkla dolaşabilirsiniz. Oturup bir şey sipariş etmek istemezseniz kimse bir şey söylemez.

9- Dans Eden Çeşmeler ve lazer gösterileri

Batum'da Gezilecek YerlerBatum Bulvarı’nın neredeyse sonunda, Dans Eden Çeşmeler’i bulacaksınız. Her gün saat 20:30’dan 12:30’a kadar müzikli ve lazer ışıklı fıskiye tiyatro gösterisine dönüşüyor.

10- Meşhur Batum Balık Pazarı

Balık ve deniz ürünleri seviyorsanız, Batum’un biraz dışındaki balık pazarını ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Burada oldukça taze balıklar ve ithal deniz ürünleri satılan bir Pazar bulunuyor. Yan tarafta bir restoran var, burada taze balık ve deniz ürünlerini pişirtip yiyebilirsiniz. Fiyatlar orta seviyede diyebiliriz.

BATUM GEZİ REHBERİ

Şehrin coğrafi konumu, Batum’dan Adjara bölgesini ve komşu Guria’yı keşfetmek için günübirlik geziler yapmak için mükemmel bir noktadır. Nereye gittiğinize bağlı olarak 1 dolar civarı bilet fiyatı ile sizi Batum’dan çevresine götüren mükemmel bir toplu taşıma sistemi var.

11- Batum gezi rehberi: Batum Botanik Bahçesi

Batum’dan yapılacak en iyi günlük gezilerden biri, Mtsvane Kontskhi’de bulunan Batum Botanik Bahçesi veya İngilizce’de şehirden yaklaşık 9 km uzaklıktaki Green Cape’dir. Botanik bahçesi yaklaşık 108 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. 1912’de inşa edilmiş, 5.000’den fazla türden oluşan harika bir koleksiyona sahiptir. Parkın dokuz floristik bölgesi vardır; bu nedenle, tamamını görmek istiyorsanız, burada en az bir tam gün geçirmeniz gerekecek.

Batum Gezi Rehberi

Ziyaretimizde bahçenin üçte birini görmeyi başardık. Gişede verilen haritayı takip ettik ve ilgi çekici olacağını düşündüğümüz alanları seçtik. Botanik bahçesi bilgi masaları ve haritalarla iyi bir şekilde işaretlenmiştir. Üstelik her bitkinin bir tabağı olması hoşuma gitti.

Çalışma Saatleri: Her gün 9:00 – 21:00

Giriş Ücreti: Gürcistan vatandaşları için 3 dolar, yabancılar için 5 dolar, 16 yaşına kadar olan öğrenciler için 1 doların altında bir ücrettir.

Elektrikli araba yolculuğu: Giriş bilet ücretine dahil değildir. Kişi başı 1 dolar gibi bir ücreti bulunuyor.

Batum Botanik Bahçesi’ne nasıl gidilir?

Botanik bahçesine gitmek için birkaç seçenek var. Merkezden direkt 31 numaralı dolmuşa binebilir, Parnavaz Mepe Caddesi’nde herhangi bir yerde durabilirsiniz, o gelir. Ayrıca Argo Teleferiğinde duran bir minibüs, Rustaveli Caddesi’nden 15 numaralı bir otobüs ve Chavchavadze Caddesi’nden geçen 40 numaralı bir minibüs var.

12- Batum gezi rehberi: Batum Tarihi kaleleri keşfedin

Batum'da Gezilecek Yerler

Gonio Kalesi, Acara’nın önemli tarihi yerlerinden biridir. Kalenin geçmişi çok eskilere dayanmaktadır. O günlerde, iyi konsolide edilmiş bir kasaba olan beş Roma askeri yardımcısının eviydi. Daha sonra Osmanlı ve Bizans’ın kalelerinden biri olmuştur.

Çalışma saatleri: Pazartesi hariç her gün 10:00 – 18:00

Giriş ücreti: 1,5 dolar

Gonio Kalesi’ne nasıl gidilir?

Botanik bahçesine benzer şekilde, Batum’dan kaleye mükemmel bir toplu taşıma bağlantısı var. 16 numaralı otobüse, Chavchavadze veya Abuseridze sokaklarından Sarpi veya Gonio’ya giden herhangi bir minibüse binebilirsiniz.

Petra Kalesi, Batum’dan günübirlik geziler için mükemmel bir seçimdir. Tsikhisdziri’de bulunan Güricstan’da önemli bir arkeolojik ve tarihi kompleks. 6. yüzyılda Bizans İmparatoru Justinianus tarafından yaptırılmıştır. Kale, Gürcistan’ı İran ve Ermenistan’a bağlayan yolun önemli bir stratejik noktasıydı.

Kalenin kalıntılarını dolaşın ve buradan Karadeniz’in güzel manzarasına hayran kalın. Harabelerin yarısının yeşille kaplı olması onu hem içeriden hem de dışarıdan daha çekici ve gösterişli kılıyor. Batum’da gezilecek yerler listenizde bulundurabilirsiniz.

Çalışma Saatleri: Her zaman

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Petra Kalesi Bölgesine Nasıl Gidilir?

Batum Katolik Kutsal Ruh Kilisesi’nden ayrılan Kobuleti’ye doğru marshrutka’yı almanız gerekiyor. Yolculuk 1,50-2 dolar mal oluyor ve sürücüden sizi girişte bırakmasını isteyin. Batum’a geri dönmek için otoyolda durun ve Batum’a giden ulaşımı bekleyin.

13- Batum gezi rehberi: Guria bölgesini keşfedin

Shekvetili, Batum’a 47 km uzaklıkta bulunan Guria bölgesinin küçük bir köyü ve deniz beldesidir. Buraya manyetik kumlu plaja gelip Karadeniz Arena’nın yanındaki Müzisyenler Parkı’nı ziyaret edebilirsiniz.

Gürcistan Batum

Müzisyenler Parkı

Park, bölgeye dağılmış yerel ve uluslararası sanatçıların heykellerine sahiptir. Burada, sadece birkaç isim vermek gerekirse The Beatles, Elvis Presley, Bob Marley, Elton Jone ve Whitney Huston gibi uluslararası sanatçıların 23 figürünü göreceksiniz. Yaklaştıkça en ünlü ve tüm zamanların en sevilen şarkılarını duyacaksınız. Bu heykellerden bazılarının orijinal kişiye hiç benzemediğini not etmelisiniz. Batum’da Gezilecek yerler, listenize burayı da eklemeyi unutmayın.

Çalışma Saatleri: Her zaman

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Tsitsinatela Tema Parkı

Ve burada olduğunuzda, keşfetmek isteyebileceğiniz başka bir cazibe merkezi var. Bir tema parkı Tsitsinatela veya İngilizce Firefly, sizi ve çocuklarla seyahat edenleri bir gün boyunca eğlendirmek için yaklaşık 40 farklı cazibe merkezine sahip.

Çalışma Saatleri: Her gün 18:00 – 12:00 arası

Giriş Ücreti: Herhangi bir cazibe merkezine binmek istemediğiniz sürece ücretsiz. Kartı 1 dolar karşılığında satın almanız ve cazibe merkezlerinde kullanmak için ek para yüklemeniz gerekir.

Minyatürlerde Gürcistan

Tsitsinatela’nın yanında, ülkenin önemli simge yapılarını keşfedebileceğiniz Minyatürlerde Gürcistan adlı bir park var. Tüm ülkeyi keşfetmek için zamanınız yoksa ve hatta seyahat edip onları gerçek hayatta görmek için ilham almıyorsanız, ikonik manzaraları görmenin harika bir yolu.

Tiflis’ten Svaneti’nin orta çağ savunma kulelerine kadar her şeyi burada bulabilirsiniz. Dürüst olmak gerekirse, bilmediğim bir veya iki manzara buldum ve onları şahsen görmek ilgimi tetikledi.

Çalışma Saatleri: Her gün 10:00 – 12:00, Pazar günleri 12:00 – 12:00

Giriş Ücreti: 1,5 dolar

Müzisyenler Parkı Bölgesine Nasıl Gidilir?

Mayakovsky Caddesi’ndeki Eski Otogar’dan Shekvetili’ye doğru marshrutka’ya binmeniz ve şoförden sizi Karadeniz Arenası yakınlarında bırakmasını istemeniz gerekecek. Buradan otoyolda yürümeniz ve Tsitsinatela’ya doğru 4,7 km yürümeniz, otostop çekmeniz veya Kobuleti veya Batum’a giden dolmuşları durdurup şoförden sizi Tsitsinatela’ya bırakmasını istemeniz gerekecek.

14- Batum gezi rehberi: Kobuleti Tabiatı Koruma Alanı

Batum Gezi RehberiBu, herkesin radarında olması gereken Gürcistan’ın en hafife alınan cazibe merkezidir. Kobuleti’de bulunan bu Tabiatı Koruma Alanı, sadece Gürcistan’da değil, tüm dünyada tektir. Burayı bu kadar özel yapan ne? Kızlık sphagnum yosun turba bataklığı! Dünyadaki en nadir ve tek filtre sfagnum bataklığıdır ve çevre kirliliğine en duyarlıdır. Kimsenin bilmediği bu doğa rezervi beni tamamen şaşırttı. Kitaplardan birinde tesadüfen rastlayana kadar bizim bile hiçbir fikrimiz yoktu.

Ziyaret ettiğiniz zamana bağlı olarak çeşitli kuşlar, kaplumbağalar, bataklık çiçekleri ve diğer sphagnum yosunu türlerini görebilirsiniz.

Kobuleti Tabiatı Koruma Alanının Çalışma Saatleri: Her Zaman

İşletmenin Çalışma Saatleri: Çalışma günleri 10:00 – 18:00

Kobuleti Tabiatı Koruma Alanı Giriş Ücreti: Ücretsiz

Kobuleti Tabiatı Koruma Alanı Bölgesine Nasıl Gidilir?

Petra Kalesi’ne gitmek gibi, Kobuleti’ye bir marshrutka almanız ve şoförden sizi şehrin ana karayolu üzerinde bulunan Kobuleti Tabiatı Koruma İdaresi’ne bırakmasını istemeniz gerekecek. İdare ile önceden iletişime geçmek ve gelişinizi onlara bildirmek daha iyidir. Daha fazla ayrıntı için bu sayfaya göz atın. Daha sonra ya taksiye binmeniz ya da yönetimden rezerv girişine 3 km yürümeniz gerekecek.

15- Batum gezi rehberi: Yukarı Gürcistan’a kısa bir gezi

Batum’da gezilecek yerler Son olarak, Batum’dan yapacağınız bu günlük gezi sizi Yukarı Gürcistan’a, Makhuntseti köyüne götürür. Batum’a arabayla sadece 40 dakika uzaklıkta bulunan şehir, şehri ziyaret eden birçok turist arasında en popüler destinasyonlardan biridir. Bu nedenle yaz aylarında oldukça kalabalık olabiliyor.

Batum Gezilecek YerleriŞelale ana yoldan gizlenmiştir ve talimatları izlemeniz gerekir. 36 metrelik bir kayadan düşen suyu görmek gerçekten çok güzel bir manzara. Buradaki bir diğer cazibe merkezi, otoyolun hemen yanında bulunan taş kemerli köprüdür. 12. yüzyılda nehir kıyılarını birbirine bağlamak için yapıldığı sanılıyor ve inşası ile öne çıkıyor.

Makhuntseti Şelalesi Bölgesine Nasıl Gidilir?

Mayakovsky caddesindeki Eski Otobüs Durağı’ndan şelale istikametine doğru giden bir dolmuşa binin. Bilet fiyatı 2 dolar gibidir. ve dolmuş her saat hareket etmektedir. Her zaman olduğu gibi şoförden sizi şelaleye bırakmasını isteyin. Batum’a geri dönmek için ana yolda durun ve Batum’a giden bir sonraki dolmuşu bekleyiniz.

Batum’a gitmek için en iyi zaman

Kalabalıktan kaçmak ve bütçenizi aşmadan şehri gezmek istiyorsanız, Batum‘u ziyaret etmek için en iyi zaman ilkbahar (Nisan-Mayıs) ve sonbahar (Ekim-Kasım) aylarıdır. Bu tarihlerde en iyi Batum otellerinden bazılarının gecelik fiyatlarının diğer zamanlar kıyasla daha düşük olmaktadır.

Yaz aylarında Batum çok sayıda yerli ve yabancı turistin gözde tatil merkezleri olduğu için konaklama fiyatları üçe katlanıyor. Sahiller ve sokaklar son derece kalabalık oluyor. Ayrıca, Batum yazlarında oldukça sıcaktır ve sıklıkla yağmur yağar. Kış aylarında ise genellikle ılık ve hafif kar yağışlı oluyor.

Batum’da Ne yenir Ne İçilir

Soda: Batum’da lezzetli yöresel maden suları bulunuyor. Özellikle çeşitli meyvelerin de karışımıyla maden suyu içmek çok moda. Natakhtari marka maden suyu ise Batum’un en popüler içeceği.

Haçapuri: Haçapuri, bizim Karadeniz pidesine benzer bir tür pidedir. Peynirli olur istenirse ortasına yumurta kırılır. Tadına yabancılık çekmeyeceğiniz kesin.

Hıngel: Bir tür mantıdır. Bizim Kayseri mantımızdan farkı biraz daha büyük olmasıdır. Hamur açılır ve içerisine patates ya da et konarak sıcak suda haşlanır.

Harço Çorbası: Gürcülerin geleneksel yemeklerinden biridir. Çorba deyip geçmeyin içerisine et, et suyu, domates, sebze, pirinç ve baharatta katılır. Çorbadan ziyade sulu bir yemeğe benzer.

Sulguni: Gürcistan’ın yöresel peynir sulguni. beyaz renkli ve yumuşak dokusuyla lezzetli bir peynir türüdür. Dilerseniz kızartılarak da yenir. Meze olarak da genelde içkinin yanına servis edilir.

Zargana: Batum Karadeniz kıyısı bir şehir olduğu için balık konusunda alternatifiniz çok ancak Zargana balığı bu yöreye özgü önemli bir balık türü. Denemenizi tavsiye ederiz.

Elma tatlısı: Batum’da canınız tatlı çekiyorsa fırınlanmış elma tatlısını deneyebilirsiniz. İçerisine bal ve ceviz doldurulan elma fırına veriliyor.

Batum’a Nasıl Gidilir?

Batum Gezi Rehberi

Bulunduğunuz yerden hava yoluyla Batum’a gidebilir veya Kara yolu aracılığıyla Batum’a gitmek isterseniz önce Artvin Hopa’ya oradan da minibüsler ile Sarp Sınır Kapısı’na gidebilirsiniz. Gürcüler Türklere büyük seyahat kolaylığı sağlamış: Gürcistan’a pasaportsuz, vizesiz gidilebiliyor. Sadece yeni Türkiye Cumhuriyeti kimliğiniz yanınızda olması yeterli oluyor.

Batum Gezilecek Yerler Haritası için tıklayın.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
hayran
Hayran
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Gezitravels.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!