Adıyaman Tarihi Yerleri neler

Adıyaman’daki tarihi yerler, ziyaretçi rekoru kırdı

Adıyaman 2022 ziyaretçi verileri açıklandı. UNESCO Listesi bulunan Nemrut, Perre Antik Kenti ve Arsemia Ören Yeri, Kahta Kalesi gibi Adıyaman’daki tarihi yerler, kentte ki 370 bin 823 ziyaretçi ile rekor kırdı.

service

Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin insanlık tarihi açısından önemini yediden yetmişe herkes tarafında bilinmekte. Tarih’te birçok medeniyetin hüküm sürdüğü Adıyaman İl’i, kendine özgü yapısıyla ve tarihi, doğal güzellikleriyle ziyaret edilmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Adıyaman’daki tarihi yerler geçtiğimiz yıl rekor artışla 370 bin 823 yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edildi.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan 2 bin metrenin üzerinde rakımı bulunan Nemrut Dağı Ören Yeri, “Güneşin doğuşu ve batışının dünyada en güzel seyredildiği yer” olarak bilinen Adıyaman’ın önemli tarihi gezilecek yerleri arasında bulunuyor. Bu önemden dolayı bir çok yerli ve yabancı turisti kendi ziyaret etmek için can atıyor.

Adıyaman İpek Yolu Kalkınma Ajansı desteğiyle belirlenen rakamlar, Nemrut Dağı 254 bin 294, Perre Antik Kenti 28 bin 733, Arsemia Ören Yeri 55 bin 821, Kahta Kalesi 10 bin 295, Besni Sofraz Ören Yeri 1287, Adıyaman Müzesi ise 20 bin 393 oldu.

Nemrut Dağı’nda bu yılki ziyaretçi hedeflerini aştıklarını söyleyen Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, “Kentte turizm noktalarında ciddi bir ziyaretçi rakamına ulaştık. Özellikle 250 bin hedef koyduğumuz Nemrut Dağı’nda 255 bin biletli turist ağırladık. İnşallah bu rakamı da aşar Adıyaman’daki tarihi yerler turist gezisi sayısı, 400 ile 450 binin üzerine çıkarız” dedi.

Adıyaman Tarihi Yerleri
Adıyaman Tarihi

Adıyaman’ın Tarihi

Adıyaman tarihi, Adıyaman’ın tarihi Paleolitik döneme kadar uzanmaktadır. Cumhuriyet dönemine kadar “Hisn-i Mansur” olarak bilinen Adıyaman, geçmişte Hititler, Mittanis, Urartular, Asurlular, Ortancalar, Persler, Büyük İskender ve Kommagene dahil olmak üzere birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Şehir, 1516 senesinde, Yavuz Sultan Selim döneminde Osmanlılar tarafından fethedilmiştir. Roma ve Bizans döneminden kalma birçok tarihi eser şehrin geçmişine ışık tutmaktadır. Dünya’nın en önemli Antik kenti olan Adıyaman’ın tarihi yerleri neler hatırlayalım.

Adıyaman Tarihi Yerleri neler?

Gelin hep birlikte kadim şehir Adıyaman’ın tarihi yerlerine göz atalım.

Perre Antik Kenti

Nemrut Dağı Ören Yeri

Arsemia Antik Kenti

Karakuş Tümülüsü (Kadınlar Anıt Mezarı)

Turuş Kaya Mezarları

Malpınarı (Kaya Anıtı)

Sesönk (Dikilitaş)

Beştepeler

Haydaran Kaya Mezarları

Yeni Kale

Adıyaman Kalesi (Hısn-ı Mansur)

Cendere Köprüsü

Altınlı Köprü

Aziz Paul Süryani Kilisesi

Ulu Cami

Eskisaray Camii

Adıyaman Müzesi

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
hayran
Hayran
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Gezitravels.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!