Butan'da yaşam

Gizemli ülke Butan’da yaşam ve ilginç kültürü

Güney Asya’nın iki devi Çin ile Hindistan arasında sıkışan, küçücük bir ülke Butan. Ormanlarını yasalarla koruyan ve Mutluluk Bakanlığı’yla vatandaşının saadetini destekleyen ülkede kimyasal ürün üretilmiyor, ihraç da edilmiyor.

service

Gizemli ülke (Bhutan) Butan’da yaşam ve bu sıra dışı krallığın ilginç yönlerini aktaracağız. İnancı ve yaşamıyla birlikte görenleri, duyanları hayrete düşüren bu ülkede, Mutluluk Bakanlığı bile kurulmuş. Gelin şimdi Butan’da yaşamak nasıl bir his bakalım…

BHUTAN’DA YAŞAM

Neredeyse her dağda, her köyde, her nehir kıyısında bir tapınağa rastlanıyor bu mistik ve masalsı ülkede. 1910’dan bu yana içişlerinde özerk, dışişlerinde Britanya’ya bağlı. Başkent Thimphu, aynı zamanda ülkenin en büyük şehri.

2008 Anayasası’yla parlamenter sisteme geçen ülkenin lideri, ‘Ejder Kral’ ismi verilen Butan Kralı Jigme Khesar Namgyel Wangchuck. Halk tarafından çok sevilen kral, 31 yaşındayken halktan biriyle, 21 yaşında bir öğrenci olan Jetsun Pema ile evlenerek halkın gönlünü bir kez daha kazanmış.

BUTAN DİNİ İNANCI

Hindistan’da ortaya çıkan Budizm felsefesi daha Buda hayattayken Butan ve komşusu Tibet’e yayılmış. Hindistan’da zamanla önemi azalsa da Butan’ın aralarında olduğu bazı ülkelerde gücünü kaybetmeden devam etmiş. Biraz da bu sebeple Tibet İmparatorluğu’nun etkisi altına girmiş Butan…

Butan dini inancı

BHUTAN’DA TURİST OLMANIN ŞARTLARI VAR

1974’e kadar turistin yasak olduğu Butan’da, günümüzde bu yasak kalksa da turist olabilmenin şartları var. Turist izni alabilmek için tüm seyahat masraflarını peşin ödemek zorundasınız. Ayrıca ülkenin sadece belli bölgelerine rehber eşliğinde ve grup olarak gidilmesine izin veriliyor. Belki de dağlar arasına gizlenmiş 5 bin 500 metre yükseklikteki, dünyanın en tehlikeli havaalanlarından birine sahip olması ve 25-30 pilotun bu alana inebilmesi sebebiyle tüm uçuşlar tek bir havayolu şirketi tarafından gerçekleştiriliyor. Butan’a ulaşım milli havayolu şirketi Druk Air ile Hindistan, Bangladeş, Tayland veya Nepal üzerinden yapılıyor ve Butan Krallığı’nın bu ülkelerdeki büyükelçiliklerinden vize alınabiliyor.

1960’lı yıllarda bile asfalt, motorlu taşıtlar ve teknolojinin hiçbir türü yokmuş. Ülkede hiç trafik lambası olmayan yollarda, akışı karşılıklı saygı ve işaretlerle yöneten polisler belirliyor. TV ve internet 1999’a kadar resmen yasakmış. Bu sebeple de Butan dünyada televizyon kullanmaya başlayan son ülke kabul ediliyor. Ülkede 1980’lerde okuma yazma oranı yüzde 10’lardayken günümüzde yüzde 60’lara kadar yükselmiş.

MİLLİ MUTLULUK BAKANLIĞI

2008’de halkın iç huzuruyla ilgilenmek amacıyla Milli Mutluluk Komitesi kurulmuş. Dünyada bir benzeri olmayan Mutluluk Bakanlığı, nüfus sayımı istatistikleri gibi yöntemlerle gayri safi milli mutluluğu ölçüyor. Her ne kadar dünyanın fakir ülkelerinden biri olarak görünseler de ülkede evsiz vatandaş yok. Evi olmayana, krallık ev yapıp işleyebileceği arazi tahsis ediyor.

Butan'da yaşam

ÜCRETSİZ SAĞLIK HİZMETLERİ

Tüm vatandaşların klasik tıp ya da geleneksel yöntemlerin uygulandığı tıp merkezlerinden ücretsiz destek alması mümkün.

BUTAN’DA YEMEK KÜLTÜRÜ

Halkın çoğunluğunun Budist olması sebebiyle ülkede hayvan öldürmek yasak, et sadece Hindistan’dan ithal ediliyor. O sebeple vejetaryenlik ülkede oldukça yaygın. Ana ve temel yemekleri yaşadıkları yükseklikte yetişebilen kırmızı pirinçle yapılan pilav. Çayı da tuz, karabiber, tereyağı katarak içiyorlar.

HAYVAN VE DOĞA SEVGİSİ

Ülke ekoloji ve doğa konusunda gerçekten hassas. Doğaya saygıları gereği ülke yüzölçümünün yüzde 70’ini oluşturan ormanların korunması konusunda çok duyarlılar. Ağaçlara ekimi konusuna özellikle dikkat ediyorlar. Bu arada, 2015 yılında, Butan’da insanlar bir saat içinde 50.000 ağaç dikerek bir dünya rekoruna imza attılar.

Çevre hassasiyeti öylesine yüksek ki ülkede herhangi bir kimyasal ürünü ithal etmek veya kullanmak yasak. Zaten kullandıkları hemen her şeyi ülke içinde yetiştiriyorlar, yetiştiremiyorlarsa da kullanmıyorlar. 1999’dan bu yana plastik poşet kullanımı yasak.

İklim çeşitlilik gösteriyor. Kuzey tropikal; orta kısımlarda kışlar soğuk, yazlar sıcak; Himalayalar’da ise kışlar sert, yazlar serin. Doğu Himalayalar’da yaşayan iri bir keçi ya da mandayı andıran takin ülkenin sembol hayvanı.

Butan'da yaşam

Doğasını korumak için katı kurallar koyan ülkenin simgesi olan takinler manda büyüklüğünde ve biraz da keçiye benziyor.

ZİRVEYE TIRMANMAYA İZİN VERİLMİYOR

Ülkede bir başka yasak da -kutsal kabul edildiği için- dünyanın en yüksek zirvelerine tırmanmak. Himalayalar’ın 20 yüksek dağının 18’i bu ülkede. Bu sebeple zirvesine çıkılamamış pek çok dağ var.

SİGARA İÇME VE YETİŞTİRMEK YASAK

Butan Kralı tüm ülkede tütün yetiştirme, hasat ve satışını yasaklayan bir yasa çıkardı. Ülkede tütün satın almak imkansız. Sınırı geçmek için gerekli tüm belgeleri toparlamayı başaran turistler bile, yanlarında sigara getirmek istedikleri takdirde oldukça büyük bir ücret ödemek zorundalar.

MİRAS GELENEĞİ

Butan’da miras paylaşımında da çok farklı bir yol izleniyor. Miras ailenin en büyük kızına devrediliyor. Yabancıyla evlenmek yasak. Erkekler evlenince kadının evine yerleşiyor. Ülkeyi otantik yapan bir diğer unsur da geleneksel kıyafetler. Erkekler diz boyu kaftan, kadınlar uzun yerel elbiseler giyiyor. Giyenin statüsü ve sosyal seviyesi, sol omuzlarının üzerine örttükleri eşarbın renginden anlaşılabiliyor. Halk beyaz eşarp kullanırken, soylular ve rahipler sarı eşarp takıyor.

Bhutan Haritası için tıklayın

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
hayran
Hayran
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Gezitravels.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!