Mısır'da gezilecek yerler

Mısır Gezi Rehberi: Mısır’da görülmesi gereken yerler!

Mısır gezi rehberi eşliğinde; Mısır’da gezilecek yerler, konaklama yerleri, yeme içme yerleri ve mısır seyahati hakkında ipuçları ve tüm merak edilenleri Mısır rehberimiz aktarıyor…

service

Mısır gezi rehberi: Mısır’ın tarihi yerleri, 7 bin yıllık geçmişe sahip; Birçok uygarlığa tanıklı eden topraklar üzerinde çok sayıda tarihi eser görmek mümkün. Bunların en önemlisi “Dünyanın Yedi Harikası” içerisinde olan Mısır Piramitleri. Mısır’da gezilecek yerler ve Mısır gezi ipuçlarına bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Anlatıma başlamadan: Mısır’da, çöl platolarıyla kaplı Sina Yarımadası’nın güney ucunda bulunan Sharm El Seikh şehrinde konaklamanızı, 6 bin 650 kilometre uzunluğundaki Nil Nehri kıyısında yer alan Kahire ve Luxor‘a günübirlik geziler yaparak, Mısır’ı keşfetmenizi tavsiye ederiz.

MISIR HAKKINDA TEMEL BİLGİLER

Konum: Afrika kıtasının kuzeydoğusunda Akdeniz ile Kızıldeniz kıyılarında yer alan Mısır; batıda Libya, güneyde Sudan ile komşu

Yüzölçümü: 1 milyon 2 bin km²

Nüfus: 68 milyon 500 bin

Geçim kaynakları: Turizm, tekstil, sanayi

Halk: Sünni (% 93), Hıristiyan (% 6), Ermeni, Musevi ve Süryani (% 1)

Mısır'da gezilecek yerler

YOLCULUĞU PLANLARKEN

En iyi zaman Hava sıcaklığının 18 – 25 derece arasında olduğu kasım – ocak ile nisan – mayıs ayları seyahat için ideal. Deniz suyu sıcaklığı, 15 – 22 derece.

Vize En az üç aylık pasaport, uçak bileti ve otel rezervasyonu göstermeniz gerekli. Bordo pasaport sahibi Türk vatandaşlarının Mısır vizesi alması gerekirken, yeşil, gri ve siyah pasaport sahipleri 90 gün boyunca vizeden muaf tutuluyor.

Para Resmi para birimi olan Mısır poundu, L.E. harfleriyle kısaltılıyor. 1 USD, yaklaşık 6 pound 40 piestra değerinde. Tüm ülkede USD ve euro kullanımı yaygın.

Saat farkı Bulunmuyor.

Telefon Mısır’ın uluslararası telefon kodu 20. Sharm El Sheikh 69, Kahire 2, Iskenderiye 3, Luxor 95 ve Aswan 97.

Mısır'da gezilecek yerler

MISIR GEZİLECEK YERLER

Mısır gezi rehberliğine başlayalım… İşte Mısır’da gezilip görülmesi gereken yerler…

Mısır gezi rehberi

Mısır Piramitleri

Büyük kısmı Nil Nehri’nin kuzeybatısındaki çöl platosuna yayılan 100’den fazla piramidin en ünlüleri, Kahire’ye 15 kilometre uzaklıktaki Giza bölgesinde. Dünyanın 7 harikası arasında kabul edilen Kahire‘nin gecekonduları arasında yükselen taş kuleli Memlük Camileri.

Keops, Kefren ve Mikerinos piramitleri, MÖ. 2500’lü yıllarda yaşamış 9. hanedan firavunları için inşa edilmiş. Piramitlerin en büyüğü olan Keops’un uzunluğu 230, yüksekliği 147 metre. Aynı dönemde inşa edilen Sfenks ise Firavun Kefren’i temsil ediyor.

mısır'da görülmesi gereken yerler

Nil Nehri’nin ikiye böldüğü kentin karşı kıyısında Krallar Vadisi yer alıyor. Vadideki, tarihin ilk kadın hükümdarı Hatşepsut adına yapılan muhteşem saray, “Yıldız Savaşları” ve “Akrebin Laneti” filmlerine de mekan olmuş.

Kahire Müzesi

El Tahrir, Kahire

Tel: + (20-2) 578 24 52

1902 yılında ziyarete açılan iki katlı müzede, MÖ 4500’lü yıllardan Roma dönemine kadar uzanan 160 binden fazla eser sergileniyor. Giriş katındaki galerilerde, Eski Mısır Uygarlığı’nın çeşitli dönemlerine ait lahit, heykel, yazıt mücevher, çanak çömlek, papirüsler ve mimari parçalar yer alıyor. İkinci katta; firavunlar, soylular ve hayvanlarına ait mumya ile sandukalar görülebilir. Müzenin en ilgi çekici bölümü, Tutankhamon’un 1922’de eksiksiz olarak bulunan 1700 parçalık hazinesi. Her gün 09:00 – 16:30 arası açık. Giriş 20 L.E.

Mısır Gezi RehberiYüzlerce minare, gökdelen, kilise çanı, reklam panosu, alışveriş merkezi, sokak pazarı, otomobil kornası, metro, otel, üniversite ve gecekondunun iç içe geçtiği bir renkler ve sesler diyarı: Kahire.

Camiler

MS 7. yüzyılda Müslüman Arapların hakimiyetine giren Kahire’de, geleneksel İslam sanatını örnekleyen yüzlerce cami var. En eski İslam üniversitelerinden biri olan IS 972 tarihli El Azher Camii; 14. yüzyıl Memlük mimarisinin anıt eserlerinden Sultan Hasan Camii; 878 tarihli İbn-i Tülun Camii ile 19. yüzyıl Osmanlı eseri El Rifai Camii görülmeye değer.

Mısır'da gezilecek yerler

Tapınaklar

Nil Nehri’nin güney kıyıları, Eski Mısır Uygarlığının görkemli tapınaklarına ev sahipliği yapıyor. Dev heykeller, duvar kabartmaları, hiyeroglifler, koç başlı sfenskler, obeliskler ve yüzlerce sütunun süslediği Luxor ile Karnak Amon Tapınakları, 3 kilometrelik kutsal bir yolla birbirine bağlanmış. Ayrıca Edfu’da Horus; Aswan’da Kom Ombo, Sobek ve Philae; Abu Simbel’de ise 2. Ramses Tapınakları bulunuyor.

Mısır Gezi Rehberi

FESTİVALLER

Kahire Uluslararası Kitap Fuarı

1919 tarihinden beri düzenlenen fuar, 1973’teki Mısır -İsrail Savaşı yıllarında kesintiye uğramış. Ortadoğu’nun en büyük kitap fuarına, her yıl yerli ve yabancı yüzlerce yayınevinin yanı sıra; Mısırlı yazarlar da katılıyor. Kahire’nin 10 kilometre kar dışındaki Kültür Sarayı’nda yapılacak organizasyon, Ocak – 5 Şubat 2004 tarihleri arasında ziyaret edilebilir. Her gün, 10:00 – 19:00 arasında açık olan fuarda, ünlü yazarların katılacağı kültürel etkinlikler 24:00’e kadar sürecek. Bilgi için, Turizm Bakanlığı Danışma Ofisi’ni arayabilirsiniz.

Tel: +(20-2) 391 34 54

Krallar Vadisi

Luxor yakınlarındaki sarp bir vadi, 64 Mısır firavununun kayalara oyulmuş mezarlarını saklıyor. Hiyeroglifler ve renkli duvar resimleriyle süslü mezar odalarının 11’i ziyarete açık. Giriş, 20 L.E.

MISIR’DA KONAKLAMA

Mısır'da konaklama

Jolie Ville Mövenpick

Golf & Resort

Sharm El Sheikh, Güney Sinai

Tel: + (20-69) 603 200

5 yıldızlı tatil köyünde, 2 kral dairesi, 300 standart oda, 18 suit ve her biri beş odalı 6 villa bulunuyor. Üç ayrı restorandan biri olan Les Palmiers’de her akşam dünya mutfaklarından seçme lezzetler, yerel dans gösterileri eşliğinde sunuluyor. Golf sahası, tenis kortları, açık ve kapalı yüzme havuzları, sauna, disco ve bar, otelin olanakları arasında. ETS paket programı ile 3 gece, kahvaltı dahil 199 $.

RESİM: Sharm El Sheikh’nin keskin çizgilerle ayrılan iki farklı yüzü: Bir yanda lük tatil köyleri, palmiyeli bahçeler, yapay şelaleli havuzlar, golf sahaları ve tenis kortları; diğer yanda uçsuz bucaksız kurak bir çöl…

Sharm Holidays Hotel

Naama Bay, Sharm El Sheikh

Tel: + (20-69) 601 391

Sharm El Sheikh’in eğlence ve alışveriş merkezi Naama Bay’ın kalbinde bulunan otel, 4 yıldızlı. Tüm odalarda klima, mini bar ve uydu yayını mevcut. ETS paket programı ile 3 gece, sabah ve akşam yemekleri dahil 169 $.

Marriot Hotel

Saraya El Gezira,

Zamalek – Kahire

Tel: + (20-2) 735 88 88

Hidiv Ismail Paşa tarafından 1869 yılında inşa ettirilen El Cezire Sarayı, bugün 5 yıldızlı bir otel olarak hizmet veriyor. Nil Nehri üzerindeki Cezire Adası’nda bulunan otelin restoranında Mısır mutfağının en güzel örnekleri sunuluyor. Kişi başı, oda kahvaltı 150 $’dan başlıyor.

MISIR’DA YEMEK

Mısır'da ne yenir?

El Fishawi

Naama Bay, Sharm El Sheikh

Tel: + (20-69) 602 145

Sharm El Sheikh’in en gözde balık restoranlarından biri olan El Fishawi’de, Kızıldeniz’den çıkarılan balık ve deniz ürünlerini deneyebilirsiniz. Özel baharat sosuyla tatlandırılan balık çeşitleri, ızgarada canlı canlı pişirilen karides, ahtapot salatası, balık çorbası ve deniz ürünlü makarna, spesiyalleri arasında. Kişi başı yaklaşık 15 $.

Moon Deck

Saraya El Gezira 9A,

Zamalek – Kahire

Tel: + (20-2) 735 31 14

Nil Nehri kıyısındaki en lüks restoranlardan biri. Daha çok Mısırlı iş adamları ve turistler tarafından tercih ediliyor. Mısır ve Brezilya mutfağının seçkin örneklerinin yanı sıra, zengin bir suşi menüsü var. Yabancı içki çeşitlerinin de sunulduğu mekânın fiyatları hayli yüksek.

Felfela

Hoda Sharaawi Cad,

Talaat – Kahire

Tel: +(20-2) 392 28 33

Ahşap ağırlıklı dekorasyonun ilginç tablolarla tamamlandığı egzotik mekân, yöresel lezzetleriyle tanınıyor. Bakla yahnisi, köfte, kebap ve ızgara çeşitleri ile pirinçli süt tatlıları, favori yemekleri. Servis oryantal müzikler eşliğinde yapılıyor. Kişi başı yaklaşık 10 $.

MISIR’DA YAPILACAK AKTİVİTELER

Çölde Safari Turu

Çöl arazisinde, uçsuz bucaksız çöl Mısır çöllerini, bir jeep içerisinde safari turuyla yaşayabilirsiniz. Mısır’da safari turları genel olarak gündoğumu ya da günbatımında gerçekleştiriliyor.

Mısır Gezi Rehberi

Kızıldeniz’de Sul Altı Dalışı

Dünyanın en iyi dalış noktası olarak bilinen Kızıldeniz’in zengin sualtı yaşamını deneyimleyebilirsiniz. Mısır’da Akabe, Şarm El Şeyh ve Hurghada dalış yapmak için en çok tercih edilen noktalar arasında gösteriliyor.

Mısır Gezi Rehberi

Go Kart

El Hadaba, Sharm El Sheikh

550 metre uzunluğunda dairesel bir pistte, saatte 80 kilometre hiza ulaşabilen mini otomobiller ile kıyasıya bir yarışa ne dersiniz?. Bilgisayar ile belirlenen şampiyonlar, sertifika ve Go Kart posteri ile ödüllendiriliyor.

Mısır gezi rehberi

MISIR’DA ALIŞVERİŞ

Mısır'da gezilecek yerler

Han El Halili

El Gamaliya Cad, Kahire

El Azher Camii’nin karşısında bulunan tarihi çarşı, 1382 yılında Memlük Sultanı Berkuk tarafından yaptırılmış. Gün boyu kahve içilip nargile fokurdatılan daracık sokaklara sıralanmış dükkânlarda bin bir çeşit geleneksel ürün sergileniyor. Zanaatkârların hüneriyle biçimlenen altın, gümüş, bakır, cam, ahşap, sedef, deri, granit ve mermer işlerinin yanı sıra; halı, kilim, dokuma, giyim, baharat, tütün, şifalı bitki, parfüm ve egzotik müzik aletleri bulabilecekleriniz arasında.

Mena Papirüs Enstitüsü

Alex Cad, 15 Giza, Kahire

Tel: + (20-2) 383 10 18

Nil Nehri kıyılarında yetişen papirüs bitkisinden geleneksel yöntemlerle üretilmiş kağıtlar, Eski Mısır Uygarlığı’na ait figürlerle süslenerek satılıyor. Dilerseniz, papirüse hiyeroglif sembolleriyle, adınızı bile yazdırabilirsiniz. Fiyatlar 2 ile 500 $ arasında.

ÜLKE İÇİ ULAŞIM

Uçak Mısır Havayolları, İstanbul -Kahire uçuşlarında yaklaşık 100 $ farkla Sharm El Sheikh, Luxor, Aswan ve Hurghada’ya bağlantı sağlıyor. İç hatlarda ise bu kentler arasında, her gün karşılıklı seferler var. Mısır’da bilet rezervasyonları, havalimanlarının yanı sıra; acenteler ve 1. sınıf otellerden yapılabilir.

Tren Kahire’ye 676 kilometre uzaklıktaki Luxor’a trenle gitmek 15 saat sürüyor. Bilet fiyatı 20 $. 890 kilometrelik Kahire – Aswan yolu için ise yaklaşık 20 saatlik yolu göze almalısınız. Biletler 27 $. Daha konforlu bir yolculuk için, üç misli fazla ücret ödeyerek yemekli ve kuşetli vagonlar tercih edilebilir.

Mısır'da gezilecek yerler

Taksi Genellikle taksimetre bulunmadığından, önceden pazarlık yapmakta yarar var. 15 kilometrelik Kahire – Giza piramitleri güzergâhı, yaklaşık 7 $.

Tepki Ver | hayran1
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
1
hayran
Hayran
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezitravels.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!