Müzekart Nerelerde Geçerli

Müze Kart Nasıl Alınır? İşte 2023 Müzekart Ücretleri

2023 yılında merak edilen sorularından biriside, Müze Kart Nedir? Müzekart nereden alınır? Müzekart nasıl alınır? gibi sorular oldu. İşte 2023 Müze Kart Ücretleri hakkında tüm bilgiler...

service

Türkiye coğrafya olarak medeniyet ve tarih ülkesi olduğu için illerinde birçok müze barındırıyor. Pandeminin etkisini yitirmesiyle seyahat ve gezi üzerine etkinlikler çoğaldı. 2023 yılında merak edilen sorularından biriside, Müze Kart Nedir? Müzekart nereden alınır? Müzekart nasıl alınır? gibi sorular oldu. Bu yazımızda 2023 Müze Kart Ücretleri, Öğrenci ve Yetişkinler için müze ücret tarifelerini öğrenebilir, fiziksel ve online müzekart edinme yolları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

MüzeKart Nedir?

Tarihe ve tarihi yerlere önem veren aynı zamanda kültür-sanat etkinliklerini takip eden kitleler için müze gezisi oldukça önemli. Müzelere giriş esnasında kişi başı veya bireysel ödeyeceğiniz müze ücreti belki de yıllık müze kart ücretiyle aynı tutarda olabiliyor. Yıl içerisinde birçok müze gezeceğinizi düşünürsek, müze girişleri için ayrı ayrı para ödemek yerine Müzekart sahibi olabilir bütün müzelere 1 yıl süreyle sınırsı ve ücretsiz giriş sağlayabilirsiniz.

Türkiye’de Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olan 500’ün üzerinde müze, örenyeri bulunmaktadır. Müzekart ile Tarihin tozlu sayfalarını gözlemlerken, keyifli bir tarih yolculuğuna ücretsiz şekilde çıkabilirsiniz.

Müzekart Ücretleri 2023

Müzekart 2023 yılı ücretleri 60 TL’dir. Bu sene zam uygulanmayan konulardan biri de Müzekart’lar oldu. Müzekart’ı online olarak satın alabilirsiniz. Beş TL gibi küçük bir kargo bedeli bulunmakta ve adresinize müzekartınız gönderilmektedir.

Öğrenci Müzekart 2023 yıl ücreti ise 30 TL’de sabit tutuldu. Bunun için Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir okulda veya üniversitede eğitim görüyor olma şartı bulunuyor. 18 yaşının üzerinde ki öğrenciler ve M.E.B ‘e bağlı bir eğitim kurumunda çalışan öğretmenlerde indirimli Müzekart’lardan faydalanabiliyor.

Müzeler Kimlere ücretsiz?

1. 65 yaş ve üstü T.C. Vatandaşları
2. Gaziler, şehit bunların eş ve çocukları
3. Engelliler ile bir refakatçisi
4. Er ve erbaşlar
5. UNESCO, ICOM, ICOMOS kartı sahipleri
6. Basın kimlik kartı olanlar
7. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda ağırlanan konuk ve heyetler, refakatçileri ile yabancı tur operatörleri
8. Kültür ve Turizm Bakanlığı emeklileri ve personelleri, eş ve çocukları

Müzekart Nasıl Kullanılır?

Müzekart’ınızı satın alma işleminde, kimlik bilginiz ve fotoğrafınız kart bilgilerine işlenmekte. Müzekart yalnızca sahibi tarafında kullanılabilmektedir. Herhangi bir yakınınız sizin müzekart kimliğinizle giriş sağlaması mümkün değildir.

Müze Kart Nerelerde Kullanılmaz?

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı devlet müzelerinin tamamında geçerli olan Müzekart, Belediyelere bağlı müze ve ören yerlerinin aynı zamanda özel müzelerin çoğunda geçmiyor. Bu yerlerin bazılarında ise müze kart indirimi söz konusu oluyor.  Örneğin; Devlet Tiyatroları, İstanbul Şehir Hatları, Harbiye Askeri Müzesi, Rahmi Koç Müzesi, Sakıp Sabancı Müzesi’nde %40’a varan indirim sağlayan Müzekart, Topkapı Sarayı’nın Yalnızca Harem Girişi, Aya İrini Anıt Müzesi, Efes Örenyeri Yamaçevler, Göreme Açık Hava Müzesi Karanlık Kilise gibi yerlere yapılacak ziyaretlerde geçerli değildir.

Müzekart’ın Avantajları

Müzekart’ın avantajları arasında en önemlisi gişe sırası beklemeden giriş sağlıyor olmanız. Özellikle tatil sezonunda müze ziyaretleri yapacaksınız, kalabalıktan dolayı yoğun bir gişe sırası bekleme durumunda kalacaksınız. Müzekart bu yüzden yalnızca girişi ücretsiz hale getirmiyor aynı zamanda sıra beklemekten sizi kurtarıyor ve zamandan kar etmiş oluyorsunuz.

2023 Müzekart Ücretleri
2023 Topkapı Sarayı Müzesi

Mesela; Görselde görmüş olduğunuz yer Topkapı Sarayı girişidir. Bu kalabalığın müze önünde kuyruk oluşturacağı aşikardır. Bu ve buna benzer kalabalık müzelerde gişe sırası beklemek zorunda kalırsınız. Fakat Müzekart size yüzlerce kişinin beklediği sırayı es geçme imkanı tanımaktadır.

İş Bankası Müzekart Nedir?

İş bankası maksimum kartlarda geçerli olan bir kart modülüdür. Maximum kredikartınıza Müzekart aktivasyonu yaptırdığınız takdire, aynı müzekartta olduğu gibi turnikelerde bu kredi kartınızı göstererek giriş sağlayabiliyorsunuz. Turnike kart modülü müzede bulunmuyorsa, müzenin POS cihazına müzekart tanımlı kredi kartınızı okuttuğunuzda da ücretsiz müzekart işlevini görebilirsiniz.

Müzekart Nerelerde geçerlidir?

Müzekart nerelerde geçerliği olduğunu ve T.C Kültür Bakanlığına ait müzelerin neler olduğunu öğrenmek için Müzekart‘ın resmi sitesini ziyaret edebilir, tüm bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

Müzekart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Müzekart’ınızı oluşturmak için öncelikle fotoğraflı bir kimlik belgeniz yanınızda bulundurarak, Müzekart satış noktalarına fiziksel başvuru yapabilirsiniz. Şayet online satın alma gerçekleştirmek istiyorsanız muze.gov.tr adresinde ki satın alma adımlarını izleyerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bilgilendirme: 18 yaş altında ki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Müzekart almasına gerek yoktur. Birçok müze de kimlik teyitli ücretsiz bilet alabilir veya müzekart problem edenen özel müzelerde, müze kart satış noktasından 2023 güncel satış fiyatı 20 TL müze kart alabilirler.

Müze kart online başvuru için tıklayın.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
hayran
Hayran
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Gezitravels.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!